Test Coopera na Targówku

0
Share

Słynny 12–minutowy test wytrzymałościowy już w ten weekend na OSiR Targówek.

 

Test Coopera to próba wytrzymałościowa opracowana w latach 60. XX wieku przez amerykańskiego lekarza Kennetha Coopera – początkowo na potrzeby armii USA, ale dziś szeroko stosowana do badania wytrzymałości sportowców i zwykłych osób. Jego celem jest określenie maksymalnej wydolności tlenowej (tzw. pułap tlenowy V02max), która jest wyznacznikiem kondycji fizycznej.

Test Coopera polega na 12–minutowym nieprzerwanym biegu – i tyle.

Chodzi o to, żeby w czasie tych 12 minut przebiec jak najdłuższy dystans. Trzeba dobrze rozłożyć siły, bo jeśli pobiegniemy zbyt wolnym tempem, wynik będzie kiepski, a jeśli zbyt szybkim – może się okazać, że 12 minut to zbyt długi okres czasu. Kondycję fizyczną określa się w zależności od wieku i płci na podstawie pokonanego dystansu. Np. mężczyzna w wieku 20–29 lat na dobry wynik powinien przebiec od 2400 do 2800 metrów, zaś kobieta w tym samym wieku od 2200 do 2700 metrów.

Sprawdzić się mogą wszyscy – od dzieci, przez dorosłych, po seniorów (dla każdej kategorii wiekowej są oddzielne tabele wyników).

Wielki test Coopera w naszej dzienicy odbędzie się na stadionie Poloneza (OSiR Targówek, ul. Łabiszyńska 20) już w sobotę 24 września 2016 r. w godz. 9:00–14:30. Zapisy i szczegóły na stronie internetowej testcoopera.pl.

Start w teście jest bezpłatny. Osoby niepełnoletnie, aby wystartować, muszą posiadać zgodę rodziców.

 

zdjęcie na górze: Roberto Ferrari/Flickr

0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx