Rzemieślnicy z Targówka nie boją się uchodźców. Kim są bohaterowie głośnej kampanii? | targowek.info

Rzemieślnicy z Targówka nie boją się uchodźców. Kim są bohaterowie głośnej kampanii?

Kampania społeczna „Warszawiacy się nie boją” dopiero się rozpoczęła, a już narobiła sporo szumu. Jednymi z jej bohaterów są „Rzemieślnicy z Targówka”. Dowiedzcie się, kim są.

 

W weekend na ulicach Warszawy zawisły plakaty pod hasłem „Warszawiacy się nie boją”. Przedstawieni są na nich zwykli mieszkańcy Warszawy, promujący otwartość i solidarność wobec uchodźców w naszym mieście.

Kampanię zorganizowała z organizacja pozarządowa Centrum Wielokulturowe przy wsparciu władz m. st. Warszawy. Jak mówią organizatorzy, jest ona odpowiedzią na narastającą falę nieufności wobec cudzoziemców w Warszawie, szczególnie wobec uchodźców, przejawiającą się m.in. wzrostem aktów agresji.

Na plakatach pojawiają się autentyczni mieszkańcy naszego miasta: student ze Śródmieścia, motorniczy z Woli, uczestniczka Powstania Warszawskiego z Ochoty, a także rzemieślnicy z Targówka.

Co oczywiste – naszą uwagę najbardziej przykuli ci ostatni, czyli sąsiedzi z naszej dzielnicy. Kim są rzemieślnicy z Targówka i czy w ogóle są prawdziwi? Już odpowiadamy.

W akcji społeczniej wzięli udział Marta i Piotr wraz z dwiema córkami. Naprawdę są rzemieślnikami i naprawdę z Targówka, a konkretnie z Targówka Fabrycznego. Przy ulicy Zabranieckiej, niedaleko Trasy Świętokrzyskiej, prowadzą własną pracownię stolarską, w której organizują m.in. popularne warsztaty, na których uczą pracy stolarskimi narzędziami ręcznymi, takimi jak np. strugi czy dłuta. Ich córki chodzą z dziećmi imigranckimi do przedszkola.

Nie da się ukryć, że temat uchodźców jest szczególnie drażliwy właśnie na Targówku Fabrycznym. Generalnie w skali Polski i Warszawy jest ich bardzo niewielu, ale właśnie w tej części naszej dzielnicy znajduje się ośrodek dla uchodźców i w okolicy (np. w szkole podstawowej nr 58) są oni mocno widoczni.

W ośrodku mieszczącym się przy ul. Księżnej Anny mieszkają jednak wyłącznie kobiety oraz dzieci, głównie z Czeczenii. Kilka lat temu, na fali internetowej paniki, rozniosła się plotka, że ma zostać tam umieszczonych nawet 1400 uchodźców z Syrii. Wiele osób uwierzyło w tą bzdurę, mimo, że w ośrodku jest miejsce raptem dla ok. 150 osób.

Uchodźcy na Targówku Fabrycznym są także obecni na (nie)sławnym ruralu, czyli graffiti malowanym na rurze ciepłowniczej. Oryginalnie przedstawiało trzymające się za ręce wesołe dzieci różnych ras i kolorów, ale szybko zostało zabagranane wulgarnymi napisami. Rural był przemalowany kilka razy i ostatnio znów uśmiechają się z niego m.in. czarnoskóre dzieci, ale zapewne ten stan nie potrwa długo – bo niestety, wbrew szczytnemu hasłu ”Warszawiacy nie boją się uchodźców”, tak naprawdę duża część mieszkańców Targówka i całej Warszawy się ich boi.

 

Wielokrotnie przemalowywany rural na Targówku Fabrycznym / fot. archiwum targowek.info
PRZECZYTAJ TEŻ:

37 komentarzy na temat “Rzemieślnicy z Targówka nie boją się uchodźców. Kim są bohaterowie głośnej kampanii?

 • 19 lutego 2018 o godz. 11:09

  Akcja współfinansowana przez miasto stołeczne – warto to nagłośnić. Program PO dla Warszawy to nie tylko in vitro, edukacja seksualna, skrobanki itd.

 • 19 lutego 2018 o godz. 11:43

  A czy ktoś się boi uchodźców? ja się ich nie boję tylko nie chcę – a to różnica. Watro też wspomnieć, że to imigranci, bo uchodźców jest wśród nich może 10%. Nie chcę muzułmańskich gett, nie chcę powiększającej się stale populacji tych enklaw, gdzie nie obowiązuje prawo i szacunek dla kobiet. Za 30 lat będziemy mieć kilka milionów takich obywateli, który się nie asymilują i wyznają tylko własne prawa i wartości. Pomoc jak najbardziej, ale na miejscu!

 • 19 lutego 2018 o godz. 12:00

  Dla nich niema tutaj miejsca!!! Precz z muzulmanskimi uchodzcami!!! Ta cala akcja i plakaty to lewacka propaganda.Oni nie sa nam tu do niczego potrzebni.

 • 19 lutego 2018 o godz. 13:23

  CO TO ZA LEWICOWA KAMPANIA?! JA SIE BOJE UCHODZCÓW BO WIEM CO ROBIĄ ….

 • 19 lutego 2018 o godz. 14:30

  Mieszkam w Atenach i serio tutaj jest więcej uchodźców niż Greków, koło nich nie warto przebywać często zastraszają i okradają… A wy wspieracie ich?

 • 19 lutego 2018 o godz. 14:41

  Cała Polska śpiewa z nami
  Wypier …. z uchodźcami

 • 19 lutego 2018 o godz. 17:09

  Do Don Ra: A za kogo Ty uważasz się w Atenach?

 • 19 lutego 2018 o godz. 18:14

  Spot – tak pięknego bełkotu już dawno nie widziałem. Żyjemy w czasach, w których ludzie nie rozumieją już prawdziwych znaczeń słów. Jedyne czego się od nas oczekuje to reakcji, wyłączenia części mózgu odpowiedzialnej za myślenie i po prostu bezmyślnego, pierwotnego działania. Hasło „Polska dla Polaków” – jeżeli ktoś uważa, że jest rasistowskie to znaczy, że nie rozumie ani hasła, ani słowa rasista. Dla mnie Polakiem jest osoba, która identyfikuje się z szeroko rozumianą polskością (kultura, obyczaje, historia, język). Chcesz na stałe zostać w Polsce, dostosuj się do reszty społeczeństwa. Jeżeli Polska Ci nie odpowiada poszukaj szczęścia, gdzie indziej. W mojej opinii akcja jest błędnie sformułowana. Agresja wynika przeważnie, ze strachu (czyli niewiedzy o ewentualnych skutkach) lub po prostu braku kultury (wina otoczenia – głównie rodziców). Nie powinniśmy uczyć tolerancji (obecnie często (nie)definiowaną jako tolerancja represywna), a poszerzać wiedzę Polaków dotyczącą kultur innych narodów tak, żeby oni przyjeżdżając do Polski mogli się do NAS dostosować (nie w drugą stronę!).

 • 19 lutego 2018 o godz. 18:21

  nie chcemy tu drugiej francji ani niemiec, tam się nie bali i już tysiące zginęło w zamachach, nie chcemy umierać…

 • 19 lutego 2018 o godz. 18:27

  Największym zagrożeniem dla Polski są w tej chwili upadlińcy- do czego zdolny jest ten prymitywny naród, widzieliśmy w filmie „Wołyń”. Obecnie robią syf na Zaciszu, samochody zastawione trupami, wszędzie flaszki i pety, nawet nie potrafią zamknąć furtki a ich wydajność w pracy jest tragiczna. A głupi leniwy Polak wynajmie im każdy kąt, oby nie obudził się kiedyś z nożem na gardle…

 • 19 lutego 2018 o godz. 22:07

  no właśnie, ukrów już 3 miliony, a jak wiemy z historii nigdy nic dobrego ze wschodu do Polski nie przyszło, wzrost zachorowań na dawno stłumione choroby zakaźne to jak myślicie czym to jest spowodowane oprócz debilnymi ruchami antyszczepionkowców? no właśnie, to przypadek? Ktoś to rzetelnie zbadał?

 • 20 lutego 2018 o godz. 08:40

  Jeśli my będziemy szanować nasze wartości, to uchodźcy też będą. Jeśli nie – to czemu chcecie się dziwić? Wymagajmy od siebie co najmniej tyle samo, ile od innych.
  Gratuluję bohaterom akcji!

 • 20 lutego 2018 o godz. 10:52

  hasełko dla obmóżdżonych..

 • 20 lutego 2018 o godz. 12:24

  Gratuluję Marcie i Piotrowi odwagi. Miło przeczytać, że są jeszcze normalni Polacy. Po komentarzach widać jak słaba jest reszta społeczeństwa, która boi się przedszkolaków wierzących w innego Boga.

 • 20 lutego 2018 o godz. 13:05

  „Mario” ja się ciebie nie boję, ale też nie chcę mieć z tobą kontaktu. Nie interesuje mnie też w co wierzysz. Dlaczego to wiążesz ze sobą? W Wawie pewnie mniejszość wierzy w cokolwiek, ale zdecydowana większość nie chce migrantów – też niewierzący. Może Mario też jesteś przedszkolakiem i tego nie wiesz, ale przedszkolakiem nie jest się przez całe życie.

 • 20 lutego 2018 o godz. 14:14

  Jesteśmy bardzo ciekawym społeczeństwem. Zgodnie z badaniami z początku zeszłego roku, z jednej strony ok. 70% społeczeństwa nie byłaby zadowolona z przyjęcia uchodźców a 45% byłaby temu zdecydowanie przeciwna a jednocześnie również ok. 70% społeczeństwa samemu rozpatruje możliwość emigracji zarobkowej za granicę a ok 50% jest gotowa i chętna do wyjazdu. Polska pozostaje też w czołówce krajów o największym poziomie faktycznej emigracji w regionie (ok. 2,1 mln polskich emigrantów w samej Europie).

  Wśród głównych kierunków naszej emigracji są Wielka Brytania, Niemcy i Belgia, czyli kraje, które uznajemy za potencjalną kolebkę terroryzmu i stawiamy zazwyczaj w opozycji do spokojnej Polski (komentarze: nie chcemy mieć tu drugiej Belgii czy drugich Niemiec gdzie emigranci robią to i tamto).

  Normalnie schizofrenia jakaś…

 • 20 lutego 2018 o godz. 15:22

  emigrancie.. miedzy emigracją polaków a arabów jest ogromna róznica. tam gdzie sa polacy nie wybuchają knajpy, pociagi metra itp, nikt nie wjezdza cieżarówą w ludzi na jarmarku, polacy takze nie urządzaja publicznych modlow na ulicahc miat.. widac róznicę? polacy staraja sie dostosowac do zasad panumących w danym kraju, arabi tworza getta, nie asymilują siez reszta społeczenstwa, czesto stanowia zagrozenie..czy okresleniami strefy no-go nazywane sa dzielnice gdzie mieszkaja polacy czy dotyczy to przewaznie arabów?…..

 • 20 lutego 2018 o godz. 15:31

  Na bzdurne kampanie pieniądze są, a na most Krasińskiego nie ma? Uchodźcy nie udrożnią nam mostów, a nowe osiedla przy Wincentego i Głębockiej są na ukończeniu. Niech się Hanka z pomagierami najpierw zatroszczy o mieszkańców a potem ładuje kasę (najlepiej własną) w muzułmanów.

 • 20 lutego 2018 o godz. 16:10

  Typowa propaganda strachu. Tu ich nie chemy bo są groźni ale nie widzimy już problemów, żeby pracować w Niemczech, Francji czy Belgii czy żeby jeździć na wakacje do Egiptu, Turcji czy Albanii. Tak wiem – był chwilowy spadek ale znów jest (w niektórych przypadkach kilkusetprocentowy) wzrost rok do roku.

 • 20 lutego 2018 o godz. 17:35

  Win z darmozjadami
  Do czego ta dzicz jest zdolna widać w Niemczech, Szwecji, Francji gdzie strefy NO GO ŻONĘ sa codziennością…. Masakra totalna

 • 20 lutego 2018 o godz. 18:25

  na zachodzie europy mnóstwo ludzi zginęło w zamachach a wy nadal ślepi, ilu jeszcze ma zginąć abyście oprzytomnieli!

 • 20 lutego 2018 o godz. 18:37

  Ja się najbardziej boję Polaków, szczególnie na Targówku

 • 20 lutego 2018 o godz. 19:36

  A ilu te facjaty z bilbordow przyjeli do swoich domow sniadych przyjaciół?

 • 20 lutego 2018 o godz. 20:32

  Do niezbyt głęboko myślących, porównujących uchodźców w Polsce do emigracji zarobkowej Polaków:
  1. Jesteśmy w Unii Europejskiej. Uchodźcy nie. Po to jesteśmy w Unii, abyśmy mogli swobodnie po tej unii jeździć i pracować. Musieliśmy dostosować nasze prawo do prawa unijnego i spełnić masę innych dyrektyw. Na to żeby być w unii czekaliśmy latami. Firmy z Europy Zachodniej unijne mogą u nas funkcjonować, wykorzystując nieraz bezlitośnie naszą tanią siłę roboczą.
  2. Języków zachodnich uczymy się od przedszkola. Uchodźcy nie mają zamiaru uczyć się polskiego.
  3. W innych krajach unii ciężko pracujemy. Wielu uchodźców u nas tylko „kombinuje”.
  4. Uchodźcy, jak sama nazwa wskazuje, to uchodźcy (tam wojna, tu pokój) czyli uciekinierzy przed uciskiem, a nie emigranci zarobkowi. Teoretycznie, bo oczywiście przyjeżdżają po łatwe życie.
  5. O czym napisano – nie podkładamy bomb, nie molestujemy lokalnych kobiet, prezentujemy kulturę europejską.

  Swoją drogą, niechby ktoś spróbował otworzyć ośrodek dla uchodźców na Mokotowie lub Żoliborzu… Może stamtąd też pochodzą inicjatorzy „akcji”? Czuję, że doszłoby do ujawnienia czyjejś hipokryzji czy dwulicowości.

 • 20 lutego 2018 o godz. 21:28

  „Polacy nie urządzają modłów na ulicach” – to się ubawiłem.

 • 20 lutego 2018 o godz. 21:55

  Czyli z jednej strony nikt nie powinien mieć nic przeciwko temu by urodzeni we Francji czy w Belgii muzułmanie przesiedlali się do nas w ramach swobody przepływu osób (oczywiście jeśli mieliby po co) az drugiej przyczyną wszelkiego zła na Targówku jest funkcjonujący tu od lat ośrodek dla cudzoziemców spoza UE :)

 • 21 lutego 2018 o godz. 10:05

  Do niezbyt głęboko myślących, porównujących uchodźców w Polsce do emigracji zarobkowej Polaków:
  1. Jesteśmy w Unii Europejskiej. Uchodźcy nie. Po to jesteśmy w Unii, abyśmy mogli swobodnie po tej unii jeździć i pracować. Musieliśmy dostosować nasze prawo do prawa unijnego i spełnić masę innych dyrektyw. Na to żeby być w unii czekaliśmy latami. Firmy z Europy Zachodniej unijne mogą u nas funkcjonować, wykorzystując nieraz bezlitośnie naszą tanią siłę roboczą.
  2. Języków zachodnich uczymy się od przedszkola. Uchodźcy nie mają zamiaru uczyć się polskiego.
  3. W innych krajach unii ciężko pracujemy. Wielu uchodźców u nas tylko „kombinuje”.
  4. Uchodźcy, jak sama nazwa wskazuje, to uchodźcy (tam wojna, tu pokój) czyli uciekinierzy przed uciskiem, a nie emigranci zarobkowi. Teoretycznie, bo oczywiście przyjeżdżają po łatwe życie.
  5. O czym napisano – nie podkładamy bomb, nie molestujemy lokalnych kobiet, prezentujemy kulturę europejską.

  Swoją drogą, niechby ktoś spróbował otworzyć ośrodek dla uchodźców na Mokotowie lub Żoliborzu… Może stamtąd też pochodzą inicjatorzy „akcji”? Czuję, że doszłoby do ujawnienia czyjejś hipokryzji czy dwulicowości.

 • 21 lutego 2018 o godz. 10:56

  Ale sielaknowy obraz naszej Polski się jawi – bardziej pokojowa niż Islandia, bezpieczniejsza niż Finlandia, lepiej wyedukowana niż Norwegia, bardziej pracowita niż Japonia, no i świętsza niż Papież. Ciężko pracujemy, nie kombinujemy, ze wszystkimi się porozumiemy a na zachód jeździmy bo lubimy wyzwania a nie lekkie życie.

 • 21 lutego 2018 o godz. 12:38

  @ chwała racjonalizatorom – jakich uchodźców w Polsce? Przecież tu ich nie ma!

 • 21 lutego 2018 o godz. 13:16

  DO mICHAŁ:

  TAK SZANUJMY NASZE WARTOŚCI A PRZYJEZDNI NA PEWNO BĘDA :)

  TO TAK JAK Z PSEUDO IMIGRANTAMI TZW. SŁOIKAMI. ONI BARDZO DBAJĄ O WARSZAWĘ. WRĘCZ SĄ PEDANTYCZNI…

  brak słów na takch jak ty

 • 21 lutego 2018 o godz. 17:45

  oczywiste jest to że nie są to uchodźcy tylko najeźdźcy których celem jest zniszczenie chrześcijaństwa

 • 22 lutego 2018 o godz. 08:38

  Akcja jak najbardziej potrzebna, to co się dzieje w tym kraju ostatnio to masakra, wszystko zalewa fala brunatnego szamba i to pomimo stanowiska Kościoła Katolickiego, do którego rzekomo należy większość ludzi.

 • 22 lutego 2018 o godz. 12:25

  @ Normalny: Brawo! Nie jest to codzienne podejście w społeczeństwie, które na co dzień robi z siebie nieskalane żadną winą anioły, którym wszystko się należy i najlepiej natychmiast.

  Cytując klasyka, jest pewien rodzaj pychy, który sączy w serca polskich obywateli pewna kłamliwa opowieść o szczególnym przeznaczeniu czekającym wybrańców, którzy mają się za kogoś lepszego od innych.

 • 22 lutego 2018 o godz. 16:04

  To jak to jest,
  Polska tylko dla Polaków
  ale już Anglia dla Anglików i Polaków?

 • 26 lutego 2018 o godz. 20:38

  To niech ich ci rzemieślnicy wezmą pod swój dach. Do soich żon, córek, synów kotów i psów…

 • 28 lutego 2018 o godz. 12:40

  tot:

  To Anglików sprawa i decyzja czy chcą mieć Anglię tylko dla Anglików czy nie.

 • 11 marca 2018 o godz. 21:30

  Bać się nie wolno bo strach osłabia psychikę. Należy zachować ostrożność i rozsądek. Tylko głupiec bagatelizuje zagrożenie oraz przyjmuje postawę ignorancką.

  Czytając niektóre komentarze – to od kiedy Polacy są chrześcijanami ? Większość została siłą wciągnięta do przynależności w tej organizacji politycznej pseudo-duchowej. Religia ich i „nasza” nie dale ludziom pożytku a wręcz odwrotnie – zamiast poszerzać świadomość – ogranicza umysłowo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.