Podstawówka na Radzymińskiej skończyła 100 lat

2
Share

Sprostujcie nas, jeśli się mylimy, ale SP 84 jest chyba najstarszą szkołą w naszej dzielnicy. Działa nieprzerwanie od 1914 roku!

 

sp84

Szkoła Podstawowa nr 84 w Warszawie ma 100 lat / fot. targowek.info

 

Początki dzisiejszej podstawówki z ul. Radzymińskiej wywodzą się od malutkiej szkoły podstawowej, która powstała dokładnie 100 lat temu na Elsnerowie, a której kierownikiem i jedynym nauczycielem była pani Ługowska.

Już w 1917 r. dzisiejszą SP 84 przeniesiono na Zacisze, ale trudności finansowe i lokalowe ograniczały jej rozwój. Zmiana nastąpiła dopiero w 1930 r., gdy kierownikiem placówki został Zygmunt Skrzeczanowski, a grono pedagogiczne składało się już z 7 nauczycieli. W 1934 r. szkoła została podzielona na dwie: jedna była na Targówku, druga na Zaciszu. Wciąż jednak lekcje odbywały się w budynkach prywatnych (np. na Zaciszu aż w trzech, plus jedna sala na Elsnerowie).

Dopiero w 1939 r., tuż przed wojną, ukończono dostosowywanie budynku przeznaczonego specjalnie dla potrzeb szkoły. Niestety, nowiutka szkoła została zniszczona przez Niemców już we wrześniu 1939 r. Spalony został również dom przy ul. Grunwaldzkiej, gdzie mieściło się pięć dodatkowych sal lekcyjnych. W rezultacie szkoła przez całą wojnę musiała się gnieździć w jednym budynku prywatnym przy ul. Blokowej – gdzie jednak w miarę normalnie funkcjonowała przez całą okupację.

Gdy w 1944 r. Niemcy wycofali się za Wisłę, a ta część miasta została „wyzwolona”, mieszkańcy Zacisza z pomocą żołnierzy przenieśli ocalały szkolny sprzęt do domu przy ulicy (nomen omen) Szkolnej 14. W roku szkolnym 1945/46 nauka odbywała się już w pięciu salach, a zatrudnionych było już ośmiu nauczycieli. W 1948 roku w szkole było już 8 sal, lecz rozrzuconych po aż czterech budynkach.

W kwietniu 1952 r. zapadła wreszcie decyzja o umiejscowieniu szkoły w jednym budynku. Na początek na placu przy ul. Blokowej przeniesiono barak z Ogrodu Saskiego i w roku szkolnym 1953/54 uczniowie dzisiejszej SP 84 po raz pierwszy uczyli się w jednym budynku. Ale w ciągu kilku kolejnych lat przybyło tak wielu uczniów, że niedawno postawiony barak zaczął „pękać w szwach”…

Wreszcie w 1961 roku stało się to, na co mieszkańcy Zacisza czekali od wojny: wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego, ostatecznego budynku szkoły przy ul. Radzymińskiej 227 – tego, w którym placówka mieści się do dziś. 2 września 1962 r. zaciszańska „tysiąclatka” została oficjalnie otwarta, a w 1966 roku otrzymała imię Waleriana Łukasinskiego, żołnierza i bohatera walki o niepodległość Polski w XIX wieku.

Przeczytaj, co o nowiutkiej szkole na Zaciuszu pisała w 1965 r. „Stolica”

Wczoraj, 10 grudnia 2014 r. szkoła podstawowa na ul. Radzymińskiej oficjalnie świętowała swoje 100-lecie. Z tej okazji uczniowie mieli wolne, a salę gimnastyczną zajęli oficjele oraz absolwenci szkoły. A my życzymy SP 84 200 lat!

Źródło: www.sp84.waw.pl

2
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx