Rower czy samochód? Czym szybciej dojedziemy z Bródna do centrum?

26
Share

Oczywiście wszystko zależy od pory dnia i korków. Ale wciąż mało ludzi stawia na rower, choć czasami jest on szybszy od samochodu czy autobusu. 

 

Z okazji Dnia bez Samochodu Pełnomocnik ratusza ds. rowerów przypomniał porównanie, które znalazło się w „Raporcie Rowerowym za 2015 rok”. Urzędnicy wzięli pod lupę pięć tras i sprawdzili czy szybciej przejedzie się je samochodem czy rowerem.

Z Bródna do centrum

Jedna z tras prowadziła ze skrzyżowania ul. Matki Teresy z Kalkuty i ul. Odrowąża na Uniwersytet Warszawski przy Krakowskim Przedmieściu. To 7,2 km. Rowerem jedzie się taki dystans średnio 25 minut i 30 sekund. Samochodem między 16-40 minut. Rozrzut jest duży, ale pomiar wzięto z szacunków aplikacji Google Maps o godz. 16:30 w dniu powszednim.

 

Fragment z Raport Rowerowy 2015 / Urząd Miasta

Fragment z Raport Rowerowy 2015 / Urząd Miasta

 

I trzeba przyznać, że tak to właśnie wygląda. Raz samochodem dojedzie się sprawnie, innym razem można utknąć na długo w korku. Rower jest o tyle lepszy, że zawsze wiemy, ile czasu zajmie nam podróż. No i spalamy kalorie, zamiast benzyny.

Sceptycy powiedzą, że do czasu jazdy rowerem powinno się doliczyć czas prysznica. Ale dla uczciwości odnotujmy, że zestawienie nie obejmuje czasu na znalezienie miejsca parkingowego w okolicach Uniwersytetu, a to nigdy nie jest łatwe.

Mniej niż 1 procent rowerzystów

Raport rowerowy dla Warszawy za 2015 rok przynosi też kilka ciekawych informacji o infrastrukturze rowerowej.

Targówek ma 29,2 km dróg rowerowych, 2 km ciągów pieszo-rowerowych i 3,3 km pasów rowerowych. Ta ostatnia liczna zdążyła się już zdezaktualizować, bo pasy wzdłuż Handlowej i Gorzykowskiej zlikwidowano na czas budowy metra. Ale w sumie liczba tras dla rowerzystów na Targówku nie odbiega od średniej w innych dzielnicach.

Ile osób korzysta z tej infrastruktury? Ratusz zlecił badania pomiaru ruchu rowerowego w niektórych punktach. W al. Solidarności między Wileńskim a Szwedzką po południu w kierunku Targówka udział rowerzystów w ruchu to ledwie 1,1 proc. Na moście Śląsko-Dąbrowskim w tą samą stronę rano policzono 0,7 proc. rowerzystów z ogółu pojazdów, a po południu 0,9 proc. Lepiej to wygląda na Moście Świętokrzyskim. Rano rowerzyści to 3,2 proc. ruchu, po południu aż 9 proc.

A wy liczycie czy szybciej będzie rowerem, samochodem czy komunikacją publiczną? Wpisujcie, ile zajmuje wam droga do pracy i z którego środka transportu korzystacie.

zdjęcie: UM Warszawa

26
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx