Trzech chętnych na rozbudowę spalarni śmieci

10
Share

Spalarnię śmieci na Targówku zbudują Włosi, Francuzi albo (najprawdopodobniej) Chińczycy.

 

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania poinformowało dzisiaj o otwarciu ofert w przetargu na rozbudowę i modernizację Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK), czyli spalarni śmieci przy ul. Gwarków/Zabranieckiej.

W postepowaniu przetargowym oferty złożyły trzy podmioty:
• konsorcjum włoskich firm: Astaldi S.p.A.; TM.E. S.p.A. Termomeccanica; Atzwanger S.p.A.
– które zaproponowało cenę 2 145 120 000,00 zł brutto;
• konsorcjum firm francuskich i polskich: Constructions Industrielles de la Mediterranee – CNIM S.A.; CNIM Poznań sp. z o.o.; PORR S.A. – 1 728 028 230,00 zł brutto;
• oraz chińska spółka Shanghai Electric Power Construction Co., Ltd. – 1 038 120 000,00 zł brutto.

Kwota jaką MPO zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia wynosi 999 559 430,60 zł brutto – czyli praktycznie równo miliard zł. A więc mniej niż zaproponowali w przetargu wszyscy chętni, ale „zaledwie” 39 mln zł mniej niż chciałaby zarobić firma z chińskiego Szanghaju, co stawia ją w pozycji faworyta do wygrania przetargu.

Wykonawca rozbudowy spalarni nie został jeszcze jednak wybrany. Teraz miejska spółka rozpoczyna procedurę oceny ofert – pod uwagę będzie brana bowiem nie tylko proponowana cena, ale również okres gwarancji na urządzenia i montaż technologiczny, moc elektryczna oraz dyspozycyjność roczna instalacji.

Rozbudowana i zmodernizowana spalarnia śmieci na Targówku Fabrycznym ma rozpocząć funkcjonowanie w terminie 36 miesięcy od wejścia wykonawcy na plac budowy – co, jeżeli przetarg zakończy się powodzeniem, nastąpi jeszcze w tym roku.

Spalania będzie mogła przekształcać w prąd i ciepło ponad 305 tys. ton zmieszanych odpadów komunalnych oraz wytwarzać energię odpowiadającą zapotrzebowaniu kilkunastu tysięcy gospodarstw domowych.

MPO zapewnia, że z rozbudowanego zakładu nie będą się wydostawały żadne zapachy na zewnątrz obiektu, a najnowsze technologie wykorzystane w procesie oczyszczania spalin pozwolą na uzyskanie znacznie lepszych parametrów od obecnie wymaganych prawem, rygorystycznych norm. Nic jednak nie uchroni Targówka przed zamieniem się w trasę tranzytową dla śmieciarek z całej Warszawy

 

na górze: wizualizacja spalarni na Targówku po przebudowie / mat. MPO

10
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx