Ministerstwo Sprawiedliwości daje 37 mln zł na budowę kliniki Budzik | targowek.info

Ministerstwo Sprawiedliwości daje 37 mln zł na budowę kliniki Budzik

Dzięki temu placówka tuż obok szpitala Bródnowskiego zacznie działać już za trzy lata.

 

O planach budowy na Bródnie kliniki „Budzik” pisaliśmy we wrześniu. Wtedy jednak projekt był wciąż pod znakiem zapytania – jego powstanie było uzależnione od uzyskania sponsorów przez fundację „Akogo?”. I wczoraj taki potężny sponsor się znalazł.

„Akogo?” to fundacja, założona przez aktorkę Ewę Błaszczyk, zajmującą się opieką i wybudzaniem ze śpiączki dzieci po ciężkich urazach mózgu. Do tej pory w prowadzonej przez „Budzika” placówce udało się wybudzić ponad 50 małych pacjentów. Nowa klinika „Budzik” w Warszawie – tym razem dla dorosłych – ma powstać tuż obok Szpitala Bródnowskiego przy ul. Kondratowicza.

Ponad 37 mln zł (w ciągu kilku lat) na budowę bródnowskiej placówki zdecydował się przekazać rządowy Fundusz Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. Decyzja o przeznaczeniu tej kwoty z Funduszu Sprawiedliwości została ogłoszona wczoraj (6 lutego 2019 r.) na konferencji prasowej.

Trzypiętrowy obiekt będzie miał powierzchnię około 3 tys. metrów kwadratowych. Zostanie kompleksowo wyposażony w sprzęt medyczny, rehabilitacyjny, diagnostyczny i obrazowy. Do wybudzania ze śpiączki posłużą urządzenia do krioterapii, hydroterapii, laseroterapii oraz terapii manualnych, a także specjalne łóżka. Klinika zakupi też ultranowoczesny japoński system pionizowania pacjentów i przemieszczania ich po terenie całej placówki za pomocą szyn zamontowanych w suficie. Zaawansowanym zabiegom i kompleksowej terapii będzie poddawanych równocześnie 16 pacjentów.

– Pierwszych pacjentów w nowej klinice chcemy przyjąć w ciągu trzech lat. Dzięki wsparciu, które mamy i środkom, na które liczymy, będziemy mogli mieć technologię nawet XXIII wieku. Wszystkie nowe technologie i programy eksperymentalne będą mogły być w tej klinice wdrażane – powiedział na wczorajszej konferencji Tomasz Jastrzębski, koordynator medyczny Fundacji „Akogo?”

Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości, rocznie w całej Polsce zapada w śpiączkę ponad 600 osób, w tym około 150 dzieci. Ponad połowa to ofiary przestępstw – najczęściej drogowych, ale sporą grupę stanowią również ofiary przemocy. To tłumaczy zaangażowanie ministerstwa w ten projekt.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, klinika „Budzik” na ulicy Kondratowicza w Warszawie zacznie działać w 2022 roku.

 

Konferencja prasowa na której ogłoszono wsparcie budowy kliniki „Budzik” na Bródnie przez Ministerstwo Sprawiedliwości
Konferencja prasowa na której ogłoszono wsparcie budowy kliniki „Budzik” na Bródnie przez Ministerstwo Sprawiedliwości

zdjęcia: Ministerstwo Sprawiedliwości

PRZECZYTAJ TEŻ:

24 komentarzy na temat “Ministerstwo Sprawiedliwości daje 37 mln zł na budowę kliniki Budzik

 • 7 lutego 2019 o godz. 06:48

  j
  Jakieś jaja??? Co ma z tym wspólnego Ministerstwo Sprawiedliwości???Żeby to Ministerstwo Zdrowia to rozumiem.

 • 7 lutego 2019 o godz. 06:54

  Bo to Polska, tu nigdy nie będzie nic normalnie.

 • 7 lutego 2019 o godz. 06:57

  To jest z funduszu sprawiedliwości. Wiele osób w śpiączce to osoby pokrzywdzone w wyniku przestępstw. Ten fundusz m.in ma wspierać pokrzywdzonych. Zamiast pisać głupoty warto sięgnąć do źródła.

 • 7 lutego 2019 o godz. 07:48

  Nie ma kasy dla pracowników prokuratur, sądów A tu bach 37 dużych baniek i lans super. Można się pogrzać w świetle jupiterów, żenada.

 • 7 lutego 2019 o godz. 08:46

  no muszą się jakoś ocieplać po ostatnich aferach.

 • 7 lutego 2019 o godz. 08:50

  Czyli głośno mówimy o deglomeracji, decentralizacji itp, ale jak poza Warszawą powstanie coś dobrego to ściągamy to do stolicy. Ta klinika wyciągnie specjalistów Z Olsztyna powodując że przez kilka lat ani jedna ani druga nie będzie działała w pełni sprawnie. Rozsądniej byłoby dofinansować sprzęt i ludzi w już istniejącym ośrodku, bo ale przecież jakiś tam Olsztyn gdzie ludzie głosują na PO nie może być finansowany z pieniędzy PiS.

 • 7 lutego 2019 o godz. 09:04

  Miło ale mysle ze zaczeły sie łapóki zeby kupić głosy ..Żobro wie ile ma do stracenia . rok wyborczy i zaczeli pisowcy przypominać sobie o zwykłych ludziach i znowu bedą omamiać i gadać jakby polacy własnego rozumu nie mieli .Trzeba bedzie stanąc i spojzec prawdzie w oczy a ona nie da sie okłamać jak 3 lata temu

 • 7 lutego 2019 o godz. 09:08

  Władze Warszawy likwidują po kolei wszystkie inwestycje zaplanowane na Targówku a taki m.in. Mazur, Anonim, czy Dfggh wali w ciemno jaki to PiS zły bo buduje klinikę… omg ile wam płacą za trolowanie?

 • 7 lutego 2019 o godz. 09:16

  Do Mazur: Rozumiem, że Warszawie rządzi PiS wynika z twojej wypowiedzi. Jak masz pisać takie głupie komentarze to zastanów się 2 razy. Ludzie sami siebie nakręcacie. Tak jak to napisano wyżej. Ministerstwo Sprawiedliwości dofinansowało klinikę, gdyż większość pacjentów to osoby pokrzywdzone np. z wypadków drogowych lub przestępstw przeciwko zdrowiu i życiu jak pobicia itp. Po drugie nie ważne z jakiego resortu ale są pieniądze na dobre rzeczy, jak za PO nie budowano nic bo na nic nie było pieniędzy to rozumiem, że było ok. Pan minister zdrowia Arłukowicz wielki krzykacz i krytyk systemu zdrowia przed zostaniem ministrem tego resortu nic nie zrobił prócz tego że przytył sporo a teraz po zmianie rządów biedaczyna schudł znowu i dalej krytykuje ministerstwo zdrowia, pytam się jakim prawem jak sam przez prawie 8 lat nie zrobił NIC. Ale ludzie w Polsce szybko zapominają.

 • 7 lutego 2019 o godz. 10:59

  Złych wiadomości ciąg dalszy. Zadłużenie Polski się zmniejsza.

 • 7 lutego 2019 o godz. 17:24

  niektórzy ludzie stają się ofiarami przemocy bo wnerwiają innych ludzi

 • 7 lutego 2019 o godz. 17:35

  To teraz wiecie, dlaczego administracja i obsługa techniczna w sądach jest tak źle opłacana. Trzeba było tą kasę zabrać , oj przepraszam nie przeznaczyć na pracowników obsługi sądów ( nie mylić z sędziami) , żeby podczepić się pod zresztą słuszny pomysł budowy budzika. Czegoż to jeszcze nie wymyślą przed wyborami, żeby przypodobać się ludowi ? ;) Tylko dlaczego to tak głupio wygląda, czy w Polsce nie ma ministerstwa zdrowia ?

 • 7 lutego 2019 o godz. 18:45

  @Mazur, słoiczku, gdzie płacisz podatki? Po co wek z Olsztyna czyta portal dla płacących podatki na Targówku?

 • 7 lutego 2019 o godz. 20:13

  Nie chcę judzić i nikogo obrazić ale odnoszę takie dziwne wraźenie, źe pani Ewa walczy teraz o Budzik dla dorosłych bo jej córka nie jest juź dzieckiem i nie moźe być leczona w klinice dla dzieci. A teraz mnie hejtujcie.

 • 7 lutego 2019 o godz. 20:21

  Ninka, nikt Cię hejtowac nie będzie. Jeżeli Pani Ewa walczy tak jak mówisz, to i tak CHWAŁA jej za to. Może dzięki jej dorosłej córce uda się pomóc innym. Choćby tylko jednej osobie. To warto.

  Totalna obstrukcja, wróć opozycja chciałaby świat ludzi bogatych, młodych i zdrowych. Reszta na śmietnik.

 • 7 lutego 2019 o godz. 20:47

  A to Polska właśnie….. Nieważne co powstaje, nieważne dla kogo i po co…. Ważne, żeby sobie pohejtować

 • 7 lutego 2019 o godz. 21:44

  Z Twoich wypowiedzi, które pojawiają się pod kaźdym artykułem w Targówek.info wyraźnie widać, źe hejt nie jest Ci obcy.

 • 7 lutego 2019 o godz. 23:20

  Poznalem pania Blaszczyk i to super kobieta. Hejt sie zaczal tak jak z Owsiakiem. Co te pisiory zrobily z Polska ?

 • 8 lutego 2019 o godz. 08:05

  Do „Do Anonim” : Czy nie przyszło Ci na myśl, że „Anonim” sygnuje wypowiedzi każdej osoby, która nie ustaliła sobie podpisu? Raz jest to pan X, raz pani Y, raz np Ty, itd.

 • 8 lutego 2019 o godz. 09:03

  Tylko dlaczego z Funduszu Sprawiedliwości, a nie z kasy jakiegoś Ministerstwa Zdrowia? Argument, że wiele osób w śpiączce jest po przestępstwach jest chybiony, bo wiele osób z ranami kłutymi też jest po przestępstwach, a jednak kasa na szpitale nie idzie od Ministerstwa Sprawiedliwości. Na podwyżki dla pracowników sądów i asystentów sędziów nie ma oczywiście.

  Za Budzikiem jestem jak najbardziej, ale kto inny powinien to finansować.

 • 8 lutego 2019 o godz. 18:01

  Wystarczy prześledzić wypowiedzi podpisane „Anonim” źeby wiedzieć, źe to ta sama osoba. Brak Ci odwagi Anonimie.

 • 8 lutego 2019 o godz. 18:24

  „Do Anonim” – Do którego „Anonima” piszesz? Tego z 7 lutego godz 08:46, 7 lutego godz. 17:35, czy 7 lutego godz. 20:47?

 • 9 lutego 2019 o godz. 12:22

  Osoby w śpiączkach to często poszkodowani w wypadkach drogowych, pokrzywdzeni przestępstwem, stąd w drodze konkursu stwierdzono, że zbudowanie takiej kliniki jest potrzebne, skoro są pieniądze to dobrze, że będzie miał kto tym dysponować mądrze i z głową. Na taki cel. Dla mnie to jest ok, efekt końcowy miejmy nadzieje będzie dobry. good job! a nie jakieś kłótnie, że nie ta kasa, chcesz inwestować swoje pieniądze i przekazywać na pomoc to rób to tam gdzie chcesz i uważasz za słuszne..
  pozdrawiam wszystkich

 • 12 lutego 2019 o godz. 12:07

  super sprawa! Brawo Ministerstwo Sprawiedliwości! Brawo Pani Błaszczyk!
  a lemingi już krytykują, bo to nie syn zomowca stary owski kasę daje, a porządny minister!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.