Tunele pod Kondratowicza wykopane. W czwartek tarcza ruszy dalej

13
Share

Dwie tarcze drążące tunele metra na Bródnie spotkały się pod ziemią obok urzędu dzielnicy. 23 lipca TBM Maria ruszy w dalszą drogę w stronę Zacisza.

 

Oba tunele metra pod ulicą Kondratowicza są już wydrążone. Tarcza „Anna”, po 32 dniach nieustannego kopania pod ziemią, dołączyła do „Marii” tuż obok urzędu dzielnicy Targówek.

W związku z epidemią koronawirusa, obie tarcze nie pracują równocześnie (jak podczas budowy metra na Targówku Mieszaniowym), ale na przemian. Teraz więc budowlańcy przenoszą się z powrotem na TBM „Maria” i – zgodnie z zapowiedziami urzędników – ruszą w dalszą drogę 23 lipca, a więc w najbliższy czwartek.

Wtedy to rozpocznie się budowa pierwszego tunelu ze stacji C20 („Kondratowicza”) do stacji C19 („Zacisze”). Do wykopania jest ponad 1300 m, w dodatku nie w linii prostej (jak pod Kondratowicza), ale na łuku. Możemy się więc spodziewać, że budowa tego odcinka potrwa dłużej – zapewne około półtora miesiąca.

Dopiero wtedy ruszy ponownie tarcza „Anna”, która wykopie pomiędzy Bródnem i Zaciszem drugi, równoległy tunel. Budowniczowie z firmy Gulermak wciąż nie poinformowali oficjalnie, o ile taki system drążenia tuneli wydłuży całą budowę metra na Bródnie i Zaciszu – jednak w zaistniałej okoliczności możemy się chyba cieszyć, że prace w ogóle się toczą i postępują.

Tarcza „Anna” (z lewej) dociera na przyszłą stację metra obok urzędu dzielnicy Targówek. Z prawej gotowy już tunel, wydrążony wcześniej przez „Marię” / fot. Metro Warszawskie

 

Przeczytaj też: Raport z budowy metra na Bródnie i Zaciszu

 

13
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx