Tydzień od śmieciowej rewolucji. Mnóstwo problemów | | targowek.info

Tydzień od śmieciowej rewolucji. Mnóstwo problemów

W zasadzie nie powinnismy być zaskoczeni. Najgorsze, że to tak śmierdzi.

 

Od 1 sierpnia 2014 r. cała dzielnica Targówek jest objęta nowym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi. Wszyscy (tzn. wszyscy, którzy chcą płacić niższe stawki) musimy dzielić większość śmieci na trzy grupy: 1) odpady segregowane suche (papier, karton, plastik, kartony po sokach i mleku itp), 2) szkło opakowaniowe oraz 3) “resztę”.

Dotychczasowe firmy zbierające odpady, z którymi mieli indywidualne umowy właściciele domów i zarządcy nieruchomości, zostały zastapione przez jedno Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (MPO), od tygodnia mające monopol na wywóz śmieci z całej dzielnicy.

Efekty już widać. Jeden z redaktorów targowek.info, mieszkający na małym osiedlu bloków, w altanie śmietnikowej zobaczył widok niewidziany od wielu, wielu lat: roje much bzyczących nad przepełnionymi, cuchnącymi, niedomykającymi się kontenerami. Trzeba przyznać, że jego sąsiedzi starają się od samego początku segregować odpady. Niestety, butelki zgromadzone w zapełnionym po brzegi pojemniku na szkło po prostu popękały pod własnym ciężarem…

A to tylko jeden z wielu problemów „śmieciowej rewolucji”.

Wraz z wejściem w życie segregacji odpadów, zniknęły kontenery na śmieci z których korzystali najemcy lokali przy ul. Kondratowicza 25 (kontenery były na tyłach lokali, obok garaży). Kontenery zniknęły w sobotę rano, a w sobotę wieczorem w ich miejscu powstała mała sterta śmieci, która z dnia na dzień przybiera na rozmiarach – wczoraj dodatkowo uraczyła wonią…

– pisze w mejlu do naszej redakcji pan Piotr, dodając wielce mówiącą fotografię:

Wysypisko przy Kondratowicza 25
Wysypisko przy Kondratowicza 25

 

Pani Marta na naszym profilu na facebooku zauważa inny problem:

Czy możecie się przyjrzeć odbiorowi śmieci zielonych na Zaciszu, a właściwie harmonogramowi zamieszczonemu przez MPO? Bo nie prawda, że będą wywożone raz na tydzień, wynika z niego, ze np. na mojej ulicy śmieci zielone będą odbierane raz na 4 tygodnie – pierwszy odbiór 28/08!!!! Wyobrażacie sobie ten smród gnijącej trawy nad naszą dzielnicą?

Podobnych wiadomości dostaliśmy więcej. A jeszcze więcej skarg dociera do urzędu dzielnicy. Jest ich tak dużo, że pismo z prośbą-apelem do MPO wystosował sam burmistrz Targówka:

Od dnia 1.08.2014 r. w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy odnotowuje się setki zgłoszeń, dotyczących m.in. braku pojemników na odpady mieszane, braku worków/pojemników do segregacji odpadów, przepełnienia kontenerów w wyniku nieodbrania odpadów itp. Zgłoszenia dotyczą domów wielorodzinnych, jednorodzinnych jak również przedsiębiorców.

Obecnie wszelkie zgłoszenia przekazujemy do Państwa (czyli MPO – przyp. red.) drogą mailową, jednakże problem nie znika, wręcz narasta. Wysoka temperatura, brak pojemników oraz opóźnienia w odbiorze odpadów niebawem może doprowadzić do poważnych problemów nie tylko społecznych.

– pisze burmistrz Grzegorz Zawistowski.

Na pocieszenie, od czasu do czasu śmieciarki dojeżdżają tam gdzie trzeba. Np. kilka godzin po wysłaniu mejla przez pana Piotra wysypisko śmieci z Kondratowicza 25 zostało uprzątnięte. Podobnych miejsc jednak w naszej dzielnicy od tygodnia tylko przybywa.

Piszcie w komentarzach wasze opinie i spostrzeżenia dotyczące dotychczasowych efektów „śmieciowej rewolucji” na Targówku.

fot. MPO
Śmieciarki z MPO, gdzie jesteście? /fot. MPO
PRZECZYTAJ TEŻ:

34 komentarzy na temat “Tydzień od śmieciowej rewolucji. Mnóstwo problemów

 • 7 sierpnia 2014 o godz. 08:00

  Kontenery na szkło i suche odpadki postawili… wielkości budy dla psa. Na plastik zapomnieli. Porażka… A po całym Targówku śmieci walają się przy ulicy w workach (jest kilkanaście, a moze i więcej takich miejsc) i mimo zgłoszeń nikt ich nie uprzątnął. Żenada!

 • 7 sierpnia 2014 o godz. 09:37

  Ustawa jest mało precyzyjna i wskazuje tylko kwotę (opłatę) miesięczną i nie ma w niej mowy o jakim pojemniku mowa. Wszyscy myślimy że chodzi tu o 120 l a tym czasem okazuje się że nie. Ja napisałam pismo do MPO i do Gminy z prośbą o podstawienie pojemników 240 l. i po 3 dniach takie mi podstawiono a jeśli chodzi o opłatę będę płacić jak do tej pory za 120 l. Pomimo zmniejszenia częstotliwości odbiorów przynajmniej śmieci będą zabezpieczone w zamkniętych pojemnikach a nie worach które rozdrapują okoliczne koty itp. W gminie powiedziano mi że jak śmieci będzie już ful to mam zgłosić e-mailem i przyjadą odebrać (w cenie).

 • 7 sierpnia 2014 o godz. 10:01

  Na Orłowskiej na drzwiach od śmietników i zsypów na śmieci poprzyklejano piękne nalepki z kolorami koszy do segregacji odpadów…i tyle,bo zielonych koszy na odpady szklane nie ma do dzisiaj.
  To wszystko jest tak „organizowane” żeby z automatu naliczać wszystkim mieszkańcom kary za brak segregowania śmieci.”By żyło się lepiej”.

 • 7 sierpnia 2014 o godz. 10:24

  Widzimy jak działa monopol.
  Jest drożej, odwalamy za kogoś robotę segregujące śmieci przez co tracimy duzo cengo czasu.
  Po bałaganie jaki widać, jest jasne ze trzeba zatrudnić nowych urzędników.

 • 7 sierpnia 2014 o godz. 08:29

  bardzo dziękuję za to, ze zainteresowaliście się Państwo sprawą, może coś ruszy, bylam wczoraj w gminie, ale Panie tam są niestety bezradne, bo wszystko co mogą zrobić to zgłosić to do MPO, które od nich też nie odbiera telefonu…

 • 7 sierpnia 2014 o godz. 10:31

  Drogi/a OGI niestety ja zgłosiłam koło 25/07 prośbę o dostawienie pojemnika albo o wymianę na większy. MPO miało to zrobić zaraz po 1/08 do dziś nic się nie zadziało a infolinia nie odbiera, po kilkunastu min oczekiwania na połączenie z konsultantem rozłączają….

 • 7 sierpnia 2014 o godz. 10:32

  przepraszam poprzedni kom miał być do ZUZY nie do OGI

 • 7 sierpnia 2014 o godz. 10:47

  a ja dotad nie mam workow do segregacji :/

 • 7 sierpnia 2014 o godz. 10:59

  Na Zamiejskiej postawiono malutkie pojemniki na kilka dużych bloków. Tak po prostu na trawie. Mam drałować pół osiedla jak w budynku są 2 działające zsypy gdzie można wstawić pojemniki?

 • 7 sierpnia 2014 o godz. 11:14

  Jak zwykle, gmina Targówek jest bezradna, ale gdy przychodzi do (niezasłużonej)wypłaty, to wszystkie pasożyty się ożywiają

 • 7 sierpnia 2014 o godz. 11:17

  Dlaczego pozwalamy tak nas dymać. Wróciliśmy do komuny, do monopolu jednej państwowej firmy.
  Trzeba wysypać pod ratuszem kilka ciężarówek śmieci, to może wtedy zrozumieją, że nie godzimy się na takie traktowanie.

 • 7 sierpnia 2014 o godz. 11:29

  Może Pani Joanna Mroczek by się wypowiedziała. W końcu jest Radną naszej dzielnicy z ramienia PO i Rzecznikiem MPO.

 • 7 sierpnia 2014 o godz. 11:32

  A który pojemnik jest na plastik?

 • 7 sierpnia 2014 o godz. 14:47

  Anonim napisał(a):7 sie 2014 11:29 no i co z tego?jest ona ponadto bardzo piękną,młodą i piekielnie inteligentną kobietą,a ty,kim ty jesteś???

 • 7 sierpnia 2014 o godz. 15:07

  Wprowadzenie rewolucyjnych zmian zawsze wymaga pewnych poświęceń.Szczególne,kiedy mamy do czynienia z budową czegoś prawie od nowa. Na początku często pojawiają się jakieś trudności,ponieważ wszystkiego nie da się przewidzieć.Wszystkie elementy składające się na jedną całość muszą zacząć współpracować.I to wszystko wymaga od nas odrobiny cierpliwości,dobrej woli.Ale czego wymagać od ludzi siedzących tylko przed monitorem i piszących prostackie i zgryźliwe komentarze:
  @tomson:może tak tobie wysypać w mieszkaniu,na środku.Odsyłam,poczytaj sobie w źródłach,jeśli czytasz ze zrozumieniem w ogóle,jakie były założenie ustawy,czyli po co to wszystko;dasz radę?
  @Michał Nowak:dzielnica pobiera należny jej podatek od nieruchomości położonych na jej terenie,jak najbardziej zasłużony i zgodny z prawem,również odsyłam do lektury
  @Go-trash:śmieci segregujemy właściwie dla przyszłych pokoleń,właśnie po to by ich nie zasypały,w końcu się udało „przymusić”ludzi do tego,co już jest wielkim sukcesem.Nie ma bałaganu,są zwyczajne przejściowe problemy,jak to na początku bywa a MPO to partner najlepszy z możliwych
  Więcej spokoju,kultury,współpracy i zrozumienia,tego sobie dziś życzmy.Za kilka tygodni zapomnimy,że były w ogóle jakiekolwiek problemy

 • 7 sierpnia 2014 o godz. 15:14

  Anno, no nie wiem, czy tak łatwo pójdzie mi zapomnienie, że dotyhcczas smieci z mojej posesji były wybierane raz na tydzien, a teraz będą raz, ale na dwa tygodnie. Myslę , że zapach wokól kubła skutecznie uniemozliwi mi zapomnienie…

 • 7 sierpnia 2014 o godz. 15:17

  A czy wie ktoś czy zaspawanie zsypow jest konieczne? W wielu blokach w których już od kilku miesięcy jest segregacja zsypy pozostały na odpady mieszane, a w moim bloku od ponad 2 miesięcy jest zamknięty zsyp mimo że dalej nie ma pojemników na segregacje odpadów :/

 • 7 sierpnia 2014 o godz. 15:25

  też anna:sprawdź proszę,jaki pojemnik posiadasz (powinien być 240l)!

 • 7 sierpnia 2014 o godz. 18:04

  zagadka. mam firme ktore obsługuje mi firme. ostatnio pojawił się przed firmą kontener MPO. O CO CHODZI?!

 • 7 sierpnia 2014 o godz. 18:35

  Ja mam w bloku zsyp i podobno chcą, żeby schodzić na dół, żeby te segregowane wsadzać do pojemników, lol. Ja tam schodzić nie będę, bo pewnie smród i syf jest. Niech wprowadzą 3 kolory worków na konkretne odpady to będę segregować. To najprostsze rozwiązanie dla bloków ze zsypem… a worki w cenie, bo za coś płacimy (więcej, niż wcześniej).

 • 7 sierpnia 2014 o godz. 20:35

  @anna podobno lewatywa jdobrze robi na zdrowie. Anno też byś „przymusiła” ludzi by ja sobie robili. Masz myślenie tyrana.
  Nie podwarzam sensu odzyskiwania surowców wtórnych, tylko niech to robią konkurujace z sobą firmy a nie „przymuszeni” ludzie!
  Ludzie piszą ze wcześniej śmieci mieli odbierane co tydzień, a teraz bedą śmieci zabierane co dwa tygodnie. Przy nie zmienionej cenie wywozu śmieci oznacza to ze otrzymujemy usługę o polowe gorszą od poprzedniej. Cóż dowodzi to tylko tego ze państwo i monopol sa nieefektywnie.

 • 7 sierpnia 2014 o godz. 20:39

  cytat: no i co z tego?jest ona ponadto bardzo piękną,młodą i piekielnie inteligentną kobietą,a ty,kim ty jesteś???

  Czy ona jest taka czy owaka to mnie interesuje tyle co los kanibali na Nowej Gwinei. Po kiego grzyba burmistrz ma słać pisma do MPO skoro radna dzielnicy Targówek (dostaje kase z naszych podatków) jest rzecznikiem MPO czyli najbardziej (przynajmniej teoretycznie) odpowiednią osobą w MPO do komunikacji na zewnątrz firmy.

  cytat z Anny: Wprowadzenie rewolucyjnych zmian zawsze wymaga pewnych poświęceń.Szczególne,kiedy mamy do czynienia z budową czegoś prawie od nowa. Na początku często pojawiają się jakieś trudności,ponieważ wszystkiego nie da się przewidzieć.Wszystkie elementy składające się na jedną całość muszą zacząć współpracować.I to wszystko wymaga od nas odrobiny cierpliwości,dobrej woli.Ale czego wymagać od ludzi siedzących tylko przed monitorem i piszących prostackie i zgryźliwe komentarze.

  Czy jest Pani fanką p.Bieńkowskiej(sorry taki klimat)? Segregacji śmieci nie wymyślono 01-08-2014. To zwykłe lenistwo i brak kompetencji osób organizujących nam życie i to za nasze pieniądze. A czy przypadkiem odpowiedzialny za zorganizowanie „rewolucji śmieciowej” nie był ten co najpierw w nagrodę przeszedł z Bemowa do Miasta a potem wyleciał z podejrzeniami o niezbyt transparentne zachowania na Bemowie? Pamiętacie hasło PO: BY ŻYŁO SIĘ LEPIEJ (szczególnie na Zaciszu w upalny dzień z PEGAZ na twarzy zamiast okularów i listka na nosie.

 • 7 sierpnia 2014 o godz. 22:25

  Anonim z 7 sie 2014 20:39 – zazdrość i jadowita zawiść płynie z twych ust,ciekawe dlaczego-aha,już wiem,Pani Mroczek nawet do pięt nie dorastasz :)

 • 7 sierpnia 2014 o godz. 23:59

  NO A KOGO NAJBARDZIEJ BOLĄ TE ZMIANY?OTÓŻ WIELKIE PAŃSTWO Z WILLOWEGO ZACISZA Z OGRODAMI.SEGREGOWANIE ŚMIECI TO DLA NICH UJMA NA HONORZE.JESTEM Z TARGÓWKA I OD KILKU LAT ODDZIELAMY TO CO MOŻNA PRZETWORZYĆ.NIKT MNIE NIE ZMUSZA(ANNA),NIKT NIE PŁACI,PO PROSTU TAK TRZEBA,BO WIEM ŻE INACZEJ GROZI NAM ŚMIECIOWA KATASTROFA.Z USŁUG MPO JESTEM BARDZO ZADOWOLONY,PROFESJONALNIE I TANIO OD LAT.CIESZĘ SIĘ,ŻE WYGRAŁO PRZETARG W NASZEJ DZIELNICY.

 • 8 sierpnia 2014 o godz. 11:10

  czy ja wiem czy rewolucja, ? nic nie zauwazylem ani smietnikow ani informacji tzn plakaty sa na klatkach , ale nawt nie ma na szklo plastik itp , a o segregacji smieci nie wspomne przynajmniej na Janinowce/ Mokrej

 • 8 sierpnia 2014 o godz. 12:20

  Drogi Bogdanie odpowiem ci w imieniu Państwa z Zacisza.

  Mieszkam w szeregówce, nie posiadam areału ani pomieszczenia w którym mogłabym trzymać przez miesiąc wory z odpadami segregowanymi.Nie posiadam też altany śmieciowej oddalonej od budynku. Kubeł na śmieci zmieszane stoi bezpośrednio pod moimi oknami. W czasach gdy mogłam sama decydować z kim podpisuję umowę na wywożenie śmieci, problemu nie miałam. Cuchnące śmieci wywożono co tydzień, lub częściej jeśli o to poprosiłam. Skoszonej gnijącej trawy nie musiałam również trzymać przez miesiąc pod oknem swoim lub sąsiada ( ogródek wielkości chusteczki).
  Ty tematu nie czujesz, bo śmieci cię nie bolą, nie śmierdzą ci w mieszkaniu przy otwartych oknach a ewentualne kłopoty z opróżnianiem pojemników nie są twoim problemem.
  Jestem za segregacją śmieci. Robię to od dawna, ale to co zafundowano nam teraz jest po prostu horrorem.Wszystkich wrzucono do jednego kubła i nie uwzględniono indywidualnych potrzeb i możliwości.
  Płacę ale nie mogę wymagać, mogę co najwyżej prosić a prośby są lub nie są uwzględniane :-(

 • 8 sierpnia 2014 o godz. 17:38

  Bardzo, bardzo proszę o odpowiedź. Czy MPO może podstawić pojemniki do segregacji wg starego schematu, czyli PAPIER, PLASTIK, SZKŁO? Czy to dozwolone?

  Myślałam, że teraz wszędzie mają być pojemniki na odpady: segregowane suche, mieszane i szkło. A na Malborskiej chyba sobie w kulki grają. Stawiają stare pojemniki papier/plastik/szkło z małymi otworkami, do których nawet pudełka po lodach nie zmieszczę.

 • 8 sierpnia 2014 o godz. 19:40

  Co za ciule tu piszą?:-)

 • 10 sierpnia 2014 o godz. 11:09

  U mnie na gajkowicza stoją w śmietniku 3 pojemniki na segregacje a chyba większość”wali” śmieci gdzie popadnie. Sama biegam czasami do pojemników osiedlowych gdzie wyraźnie napisane gdzie co wrzucać i szkoda że nie mam takich przy bloku. Wszyscy w blokach musimy nauczyć się segregacji śmieci i musimy chcieć! W wielu krajach to normalne a nas nawet segregacja to problemi i jak zwykle większość narzeka. Ponoć w nowych komunalnych blokach przy smoleńskiej ludzie segregują odpady na własnych korytarzach przed drzwiami. Stawiają worki z plastikiem, szkłem itp. I blok wygląda nie jak 3 letni a jak stary gdzie brud i smród. Tylko patrzeć jak szczury wejdą bo karaluchy pewnie już są. Wielka szkoda, że państwo dało im mieszkania i nie szanują. Kochani wystarczy chcieć się nauczyć czystości. Dla mieszkańców bloków to nowość ale i Kraków nie od razu zbudowali

 • 10 sierpnia 2014 o godz. 14:53

  w piątek zabrano pojemniki do segregacji poprzedniej firmy, jakie moje było zdziwienie gdy dzisiaj tj w niedzielę o 9 rano MPO postawiło nowiutkie 3 pojemniki, panowie okleili je, zdziwiłam się bo po co 3! pobiegłam z całym worem odpadów suchych i co widzę? na dwóch naklejki odpady suche, oczywiście otwory wielkości nie powiem czego… i tak wyjmowałam po butelce z wora i wciskałam… jak to ma tak wyglądać to ja mam to gdzieś! nie dość, że daleko to upierdliwie… u mojej mamy gdzie dawno polikwidowano zsypy na piętrach, są na parterze w komorze zsypowej normalne duże pojemniki do segregacji. I tak idziesz na dół ze śmieciami i rzucasz worki z posegregowanymi śmieciami do poszczególnych pojemników… można? jak widać można przeprowadzić to prawie bezboleśnie…

 • 10 sierpnia 2014 o godz. 16:10

  nie-maruda, gdzie są nowe bloki komunalne przy Smoleńskiej? Raczej przy Handlowej, na przeciwko kościoła.

 • 11 sierpnia 2014 o godz. 09:39

  Do Azzik. przepraszam- chodziło mi o ul.Oszmiańską. A co do bloku przy kanwie to znajomy mówił że demolują go – i gówniarze i sami mieszkańcy

 • 12 sierpnia 2014 o godz. 16:54

  Problemem jest brak odpowiedniej ilości pojemników do segregacji śmieci. W moim bloku są 3 klatki schodowe 10 piętrowego budynku, a na przeciwko 5 klatek. w podwórku stoją pojemniki przy gimnazjum i po drugiej stronie na tyłach Aldika przy sklepie z pieczywem Grzybek. Wiadomo,że na taką ilość mieszkańców to za mało!!!!!!!!!!! Jak zwykle wszystko bez sensu zorganizowane!!takie pojemniki powinny się znajdować przy każdym tak dużym bloku mieszkalnym!!! Ratunku

 • 21 sierpnia 2014 o godz. 14:43

  @Bogdan – rozumiem, że zawiść cię zżera. Trudno, na pewno lobbujesz za MPO z jakiś ważkich powodów-pracujesz tam, albo rodzina… nie wnikam. Może na przyszłość netykiety warto się by było nauczyć – nie ma co krzyczeć. Nie denerwuj się, otrzyj spocone czółko i wróć do piwa i telewizorka, albo dalej śnij, jak to ratujesz świat od śmieciowej katastrofy ramię w ramię z MPO….

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.