Tydzień od śmieciowej rewolucji. Mnóstwo problemów

34
Share

W zasadzie nie powinnismy być zaskoczeni. Najgorsze, że to tak śmierdzi.

 

Od 1 sierpnia 2014 r. cała dzielnica Targówek jest objęta nowym systemem gospodarowania odpadami komunalnymi. Wszyscy (tzn. wszyscy, którzy chcą płacić niższe stawki) musimy dzielić większość śmieci na trzy grupy: 1) odpady segregowane suche (papier, karton, plastik, kartony po sokach i mleku itp), 2) szkło opakowaniowe oraz 3) “resztę”.

Dotychczasowe firmy zbierające odpady, z którymi mieli indywidualne umowy właściciele domów i zarządcy nieruchomości, zostały zastapione przez jedno Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania (MPO), od tygodnia mające monopol na wywóz śmieci z całej dzielnicy.

Efekty już widać. Jeden z redaktorów targowek.info, mieszkający na małym osiedlu bloków, w altanie śmietnikowej zobaczył widok niewidziany od wielu, wielu lat: roje much bzyczących nad przepełnionymi, cuchnącymi, niedomykającymi się kontenerami. Trzeba przyznać, że jego sąsiedzi starają się od samego początku segregować odpady. Niestety, butelki zgromadzone w zapełnionym po brzegi pojemniku na szkło po prostu popękały pod własnym ciężarem…

A to tylko jeden z wielu problemów „śmieciowej rewolucji”.

Wraz z wejściem w życie segregacji odpadów, zniknęły kontenery na śmieci z których korzystali najemcy lokali przy ul. Kondratowicza 25 (kontenery były na tyłach lokali, obok garaży). Kontenery zniknęły w sobotę rano, a w sobotę wieczorem w ich miejscu powstała mała sterta śmieci, która z dnia na dzień przybiera na rozmiarach – wczoraj dodatkowo uraczyła wonią…

– pisze w mejlu do naszej redakcji pan Piotr, dodając wielce mówiącą fotografię:

Wysypisko przy Kondratowicza 25

Wysypisko przy Kondratowicza 25

 

Pani Marta na naszym profilu na facebooku zauważa inny problem:

Czy możecie się przyjrzeć odbiorowi śmieci zielonych na Zaciszu, a właściwie harmonogramowi zamieszczonemu przez MPO? Bo nie prawda, że będą wywożone raz na tydzień, wynika z niego, ze np. na mojej ulicy śmieci zielone będą odbierane raz na 4 tygodnie – pierwszy odbiór 28/08!!!! Wyobrażacie sobie ten smród gnijącej trawy nad naszą dzielnicą?

Podobnych wiadomości dostaliśmy więcej. A jeszcze więcej skarg dociera do urzędu dzielnicy. Jest ich tak dużo, że pismo z prośbą-apelem do MPO wystosował sam burmistrz Targówka:

Od dnia 1.08.2014 r. w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy odnotowuje się setki zgłoszeń, dotyczących m.in. braku pojemników na odpady mieszane, braku worków/pojemników do segregacji odpadów, przepełnienia kontenerów w wyniku nieodbrania odpadów itp. Zgłoszenia dotyczą domów wielorodzinnych, jednorodzinnych jak również przedsiębiorców.

Obecnie wszelkie zgłoszenia przekazujemy do Państwa (czyli MPO – przyp. red.) drogą mailową, jednakże problem nie znika, wręcz narasta. Wysoka temperatura, brak pojemników oraz opóźnienia w odbiorze odpadów niebawem może doprowadzić do poważnych problemów nie tylko społecznych.

– pisze burmistrz Grzegorz Zawistowski.

Na pocieszenie, od czasu do czasu śmieciarki dojeżdżają tam gdzie trzeba. Np. kilka godzin po wysłaniu mejla przez pana Piotra wysypisko śmieci z Kondratowicza 25 zostało uprzątnięte. Podobnych miejsc jednak w naszej dzielnicy od tygodnia tylko przybywa.

Piszcie w komentarzach wasze opinie i spostrzeżenia dotyczące dotychczasowych efektów „śmieciowej rewolucji” na Targówku.

fot. MPO

Śmieciarki z MPO, gdzie jesteście? /fot. MPO

34
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx