Tu będą konsultacje w sprawie metropolii | targowek.info

Tu będą konsultacje w sprawie metropolii

Konsultacje PiS w sprawie ustawy o Metropolii Warszawskiej odbędą się na Bródnie i Targówku już w sobotę. W dwóch dość nietypowych miejscach.

 

O forsowanej przez Prawo i Sprawiedliwość ustawie o Metropolii Warszawskiej nie będziemy się długo rozpisywać – wystarczy, że non stop piszą o niej media ogólnopolskie i ogólnowarszawskie.

W dużym skrócie projekt zakłada utworzenie nowej, metropolitalnej jednostki samorządowej złożonej z Warszawy i kilkudziesięciu okolicznych gmin, którą będzie rządzić wybierany w wyborach bezpośrednich Prezydent Metropolii, pełniący równocześnie funkcję organu wykonawczego gminy Warszawa.

Mówiąc jeszcze krócej, chodzi o odsunięcie od urzędu prezydenta Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz (oraz jej następcy z Platformy Obywatelskiej) głosami osób, które w Warszawie w ogóle nie mieszkają.

Pomysł może się podobać albo może nie podobać – zwolennicy każdej ze wspomnianych partii na pewno mają swoje zdanie na ten temat  – natomiast gwoli formalności PiS przeprowadza w całym regionie konsultacje na ten temat.

W dzielnicy Targówek zaplanowano je wstępnie w trzech miejscach – przy czym urząd dzielnicy przy ul. Kondratowicza na razie jest tylko w niepotwierdzonych planach.

Wg oficjalnej informacji organizatorów konsultacji, potwierdzone są obecnie dwie, dość nietypowe miejscówki. W obu konsultacje w sprawie metropolii warszawskiej będą prowadzone już w najbliższą sobotę 8 kwietnia 2017 w godz. 9:00-14:00:

 • Na Bródnie: bazarek ul. Kondratowicza róg Rembielińskiej
 • Na Targówku Mieszkaniowym: bazarek przy ul. Trockiej

 

Bazarek na ul. Kondratowicza /fot. archiwum targowek.info

 

Konsultacje na ulicy, przy bazarowych budach (i w niedużej odległości od kościołów) są niewątpliwie mocno kontrowersyjną nowością w podejściu tego typu badań – i już są przez niektórych mocno obśmiewane.

Być może rzeczywiście takie miejsce nie licuje w powagą problemu. Lecz z drugiej strony odnotujmy, że na niedawne konsultacje w Teatrze Rampa na temat remontu „obwodnicy” Targówka przyszło w sumie około 30 osób i organizatorzy oraz radni uznali taką frekwencję za duży sukces, bo zazwyczaj przychodzi jeszcze mniej. Co by więc nie mówić o konsulatcjach pod bazarkami w sobotę – jeśli zostaną przeprowadzone rzetelnie, to z całą pewnością obejmą dużo większą liczbę respondentów.

Szczególnie jeśli Wy, czytelnicy targowek.info i mieszkańcy Targówka, tam pójdziecie…

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

32 komentarzy na temat “Tu będą konsultacje w sprawie metropolii

 • 6 kwietnia 2017 o godz. 13:27

  „Mówiąc jeszcze krócej, chodzi o odsunięcie od urzędu prezydenta Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz (oraz jej następcy z Platformy Obywatelskiej)” – droga redakcjo niekoniecznie z Platformy Obywatelskiej – być może następcą HGW będzie jakaś niezwykle światła i intelektualnie nieupośledzona czcicielka Pana Petru….i jak wtedy odszczekacie treść artykułu?
  BTW: Ja wiem że dla was wszystko co od Pis-u pochodzi to jest be ale czytanie w co drugim artykule o waszych frustracjach związanych z tym kto obecnie jest u władzy świadczy o tym, że nie umiecie się odnaleźć w rzeczywistości.

 • 6 kwietnia 2017 o godz. 13:53

  Mnie też się podoba ten passus dotyczący odsunięcia HGW.
  A tak ładnie atakujecie obecne władze za wszystko co robią dla Targówka: za nowych most, za osiedlowe uliczki jakie mamy otrzymać zamiast niego, za odcięcie komunikacyjne Targówka od miasta.
  Poruszacie tyle ciekawych tematów, ale wydaje się, że nie wyciągacie z tego wniosków..

 • 6 kwietnia 2017 o godz. 14:25

  a czy ktoryś z przedmówców doczytał artykuł do końca? nie sądzę :)

 • 6 kwietnia 2017 o godz. 14:34

  Jeżeli głównym, a może i jedynym, celem tych działań jest odsunięcie pani prezydent Gronkiewicz od władzy w Warszawie, to może pani prezydent sama zrezygnuje, aby uratować Warszawę przed ustawą metropolitalną? Osadzając zagadnienie w kontekście historycznym można tu przypomnieć o bohaterskim zachowaniu prezydenta Starzyńskiego, który odmówił ewakuacji z miasta atakowanego przez hitlerowców. Może dziś bohaterską postawą byłoby opuszczenie stanowiska w imię sprawy ważniejszej – uratowania Warszawy, uratowania obywateli miasta, uratowania szkół, ulic, parkingów ;-) Oczywiście z opcją powrotu na stanowisko, ze sztandarami i hasłami, że wszystko, co popsute przez pisowskiego okupanta, zostanie naprawione ;-))

 • 6 kwietnia 2017 o godz. 14:37

  No tak, bo dla komentujących to prosta alternatywa: HGW albo PiS. Nie ma innych opcji. To z resztą choroba wielu Polaków.

 • 6 kwietnia 2017 o godz. 14:56

  Konsultacje odbędą się tylko po to, żeby można było powiedzieć „no przecież konsultowaliśmy”. Spójrzcie Państwo na reformę edukacji… Politycy i tak zagłosują tak jak partia, ta czy inna rozkaże. Ehh… aż chciało by się zaśpiewać jak Kazik… Coście (…) uczynili z tą krainą…

 • 6 kwietnia 2017 o godz. 14:59

  @ kolo:
  Z treści powyższego artykułu wynika jasno że to dla redaktorów nie ma alternatywy. Ja alternatywę podałem – może nieco przewrotnie ale o jej braku z mojej strony powiedzieć nie można.
  Aby uprzedzić dalsze czepialstwo: ja wiem że redakcja często i gęsto krytycznie ocenia rządy i decyzje PO w odniesieniu do naszej dzielnicy ale niestety od pewnego czasu daje się wyczuć narastającą frustrację z ich strony spowodowaną zmianą klimaty politycznego w kraju (np. bezsensowne używanie terminu „Lex Szyszko” w odniesieniu do wszelkiego rodzaju wycinek drzew, niekoniecznie wynikających z zapisów tej właśnie ustawy). Może lepiej sprzedać domenę TVN Warszawa albo Wyborczej lub zaciągnąć się tam do pisania zamiast próbując stwarzać pozory obiektywizmu
  stawać się pośmiewiskiem własnych czytelników.

 • 6 kwietnia 2017 o godz. 17:53

  KLKL Pisiorem mi tu śmierdzi

 • 6 kwietnia 2017 o godz. 18:09

  Ta strona niebawem zmieni adres na antyPIS.info

 • 6 kwietnia 2017 o godz. 18:24

  Cyt. gwoli formalności PiS przeprowadza w całym regionie konsulacje na ten temat.
  Może chodzi o konsolację?

 • 6 kwietnia 2017 o godz. 18:26

  To zadziwiajace, ze jeden z najbardziej wywazonych i neautralnych artykulow o tych konsultacjach jakie czytalam w internecie, w komentarzach i tak rozpetal wojne polsko-polska

 • 6 kwietnia 2017 o godz. 19:08

  Hahaha, pisiory wstrętne. Czego innego można się było po nich spodziewać. Równie dobrze można tworzyć nowe prawa dzieci w oparciu o ankietę wśród pedofili.

 • 6 kwietnia 2017 o godz. 19:50

  Zmiana z PO na PIS jest lepsza bo PO to banda oszustów……………….z PO
  Polacy to na prawdę zadziwiający naród…
  Kiedy podnoszono wiek emerytalny – nie protestowali
  Kiedy ukradziono im dziesiątki milionów pod okiem władzy z Amber Gold – Nie protestowali
  Kiedy ukradziono im 150 miliardów z OFE – nie protestowali
  Kiedy usłyszeli na taśmach prawdę o swoim państwie – nie protestowali
  Kiedy ceny ropy na świecie spadły a władza wprowadziła nowy podatek paliwowy – nie protestowali
  Protestują natomiast w obronie Trybunału Konstytucyjnego który nie stał w obronie obywateli kiedy rząd PO-PSL dokonywał tych absurdów.
  KOD to BANDA IDIOTÓW

 • 6 kwietnia 2017 o godz. 20:39

  Miasto Jest Nasze (MJN) rozpoczęło w czwartek społeczny audyt warszawskiej reprywatyzacji. W jego ramach złożono 2300 wniosków do urzędu miasta o dostęp do informacji publicznej na temat wszystkich decyzji o zwrocie nieruchomości od roku 2003.

  Inicjatywa MJN to odpowiedź m.in. na dwukrotne unieważnienie przetargów na wybór zewnętrznej firmy, która miała dokonać audytu w stołecznym ratuszu. Trzeciej próby wyboru firmy miasto już nie podjęło. Sprawa audytu całkowicie skompromitowała Hannę Gronkiewicz-Waltz i jej zastępcę Witolda Pahla, którego Schetyna wysłał do ratusza właśnie po to, by przygotował audyt.W międzyczasie do aresztu trafił bliski niegdyś współpracownik prezydent Warszawy – Jakub R., były wiceszef Biura Gospodarki Nieruchomościami warszawskiego ratusza. Teraz stowarzyszenie „Miasto jest Nasze” prześwietlać będzie warszawską reprywatyzację.

 • 6 kwietnia 2017 o godz. 21:07

  Ta metropolia ma obejmowac takie wioski ze wstyd to wogole nazywac Warszawa! Pozniej bedzie jak w filmie panie tu już Las Vegas bylo New York, London…

 • 6 kwietnia 2017 o godz. 22:50

  A może by tak, zamiast obrzucać się wzajemnie inwektywami, udać się w sobotę na bazarek i wypowiedzieć swoje zdanie? Ja pójdę, bo wg mnie, tworzenie takiej zcentralizowanej metropolii jest bez sensu.Nikt na tym ( no, może za wyjątkiem polityków) nie zyska, a wszyscy stracą.Jakie wspólne interesy mogą mieć miejscowości tak niekiedy od siebie odległe,o innej specyfice? „Małe ojczyzny” bardzo dobrze sobie radzą.

 • 7 kwietnia 2017 o godz. 06:44

  Do obrońców PIS-u.
  Jeżeli wasze hasła są słuszne i bardzo słuszne to po co? Ale to po co, zmieniać zasady wyboru Prezydenta Warszawy. Otóż dlatego szanowni BANDYCI, że pod przykrywką patriotyzmu, chrześcijaństwa, uczciwości, praworządności czai się chęć dominacji , władzy i pieniędzy. Przez tyle lat żadni szarlatani nie mieli szans na opluwanie innych jak teraz. Faszyści też byli zadowoleni ze swoje sprytu omijania, zmieniania prawa. Też tak skończycie jak oni. Natura długo nie wytrzymuje ekstremizmu.

 • 7 kwietnia 2017 o godz. 08:47

  @Gościu
  Pisiorem to ci mogą co najwyżej śmierdzieć twoje niezmieniane majtki

 • 7 kwietnia 2017 o godz. 08:49

  do z10pis
  „….czai się chęć dominacji , władzy i pieniędzy.” to twoje słowa. a teraz opisz to, co dzieje się teraz w Warszawie. Przypomnę tylko np. o reprywatyzacji. podpowiem ci, tu się już nic nie czai, tu się już broni do upadłego, władzy i /lewych/ pieniędzy. tak że pomyśl jeszcze raz, przeanalizuj, i bez emocji i krzyków. no chyba że należysz do tej złodziejskiej kliki, to już nic nie pomoże.

 • 7 kwietnia 2017 o godz. 09:45

  chca przylaczyc wszystkiego te WIOCHY do Warszawy… tragedia.. i tak wieśmak z Tłuszcza bedzie mówil, ze jest Warszawiakiem!

 • 7 kwietnia 2017 o godz. 10:29

  Przy bazarkach bo tam średnia wieku przekracza 60lat, a to elektorat pisu który będzie głosowaj jak pis chce!

 • 7 kwietnia 2017 o godz. 11:30

  A co tam, wybiorę się, w końcu mam blisko. Na dodatek przykre to, co by nie zarzucać HGW (a nawet osobiście mogłabym co nieco powiedzieć), to nigdy nie mieliśmy tak dobrego prezydenta miasta.

 • 7 kwietnia 2017 o godz. 20:07

  do :@dziedzic pruski
  Jak ktoś kradnie to musi za to odpowiedzieć, ale do karania służy prawo i sąd (w przypadku pisdzielców prawo i sąd zastępuje sprawiedliwość społeczna, która od sprawiedliwości różni się jak krzesło od krzesła elektrycznego). Nie jestem zwolennikiem polityków w ogóle , ale BANDYCI to rodzaj ludzi którzy cierpią i chcą żeby inni poczuli ich cierpienia. Kim byli politycy PIS wcześniej i ich zwolennicy – to ludzie z drugiego i trzeciego szeregu intelektualnego, bez żadnych dorobów. Tacy wyklęci jak większość, która za swoje porażki obwinia innych. PIS niech wraca do kościoła.

 • 8 kwietnia 2017 o godz. 11:15

  Na Bródnie konsultacje odbywają się wg planu.Tylko te pytania jakieś niejasne.Trzeba główkować jak odpowiedzieć, żeby nie wyszło ,że jest się „za”, a nie przeciw włączaniu do Warszawy różnych odległych miast i miasteczek.

 • 8 kwietnia 2017 o godz. 16:16

  Konsultacje PIS w sprawie utworzenia metropolii to jeden wielki przekręt.Ani jedno z pytań w ankiecie nawet nie sugeruje o co chodzi.Pytania typu „oczywista oczywistość”, np : czy ważna jest dla ciebie poprawa komunikacji.Nie wiadomo jak na pytania odpowiedzieć,żeby się nie okazało że się popiera poszerzenie granic Warszawy zamiast bycia przeciw.

 • 9 kwietnia 2017 o godz. 07:06

  Nie tracę sił i czasu na sprawy, na które nie mam wpływu. Dzięki temu mam więcej siły i czasu na sprawy, na które mam wpływ.

 • 10 kwietnia 2017 o godz. 05:47

  No właśnie, jesienią 2015 wielu też nie traciło czasu na głosowanie , i teraz mamy, co mamy…

 • 10 kwietnia 2017 o godz. 06:24

  Wybory to zupełnie coś innego. Jest przewaga sejmowa po odbytych wyborach, która umożliwia przegłosowanie wszystkiego. Frekwencja nie mogła zmienić ich wyniku. Skąd pewność, że nieobecni to wyborcy PO? Frekwencja nie wpływa na wynik. Wpływa tylko na ilość głosów a głosy rozkładają się wg preferencji głosującego. W takim układzie sejmowym niewiele zależy od woli zgromadzonych na bazarach. Mogą dokonać wyboru palemki wielkanocnej i tyle ich woli. Konsultacje i wszelkie rozmowy zawsze są wentylem do spuszczania powietrza. Jak się naród nagada na bazarach, to uzna, że zrobił swoje. I prawda, bo nic innego zrobić nie może. Władzę sprawują konstytucyjnie wybrane organy na podstawie danego im mandatu. Działanie to wyznaczenie słusznego celu i dążenie do niego bez względu na reakcje stojących obok. To nie odbywa się na bazarach. Tam może odbyć się agitacja. A to już zupełnie inna sprawa.

 • 10 kwietnia 2017 o godz. 09:45

  Wziąłem udział w konsultacjach, wypełniłem ankietę i dalej nie rozumiem po co to było. Pytania albo w stylu – czy uważasz że w metropolii powinno się sadzić bratki czy tulipany, albo pisiorowe krętactwo – czy pieniądze powinny być dzielone na miejscu czy centralnie.

 • 10 kwietnia 2017 o godz. 21:27

  No, teraz nie ma cienia wątpliwości, po co to było.Pytania właśnie były tak skonstruowane, żeby nie było wiadomo o co chodzi.A potem się okaże po podsumowaniu wyników, że zgodnie z interpretacją twórców ankiety mieszkańcy poparli rozszerzenie metropolii.Bo wypowiedzieli się za poprawą komunikacji, rozwojem infrastruktury i sadzeniem bratków.No ale właściwie, to czego się można było po PIS spodziewać?

 • 17 kwietnia 2017 o godz. 22:53

  dzieci i wnuki ubeków i komuchów są oburzeni działaniami pisu bo może wkrutce się okazać że tatuś lub dziadziuś byli kapusiami albo innymi utrwalaczami minionego systemu i na tym się dorobili .

 • 6 września 2017 o godz. 00:28

  ciekawe co i z kim ci radni PiS ustalili na bazarkach w sprawie powstania metropolii warszawskiej
  zrobcie z nimi wywiad

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.