Powrót ronda Balcerka! I nie tylko - znamy plan przebudowy "obwodnicy" Targówka | targowek.info

Powrót ronda Balcerka! I nie tylko – znamy plan przebudowy „obwodnicy” Targówka

Trzy nowe ronda (plus jedno „stare”), ścieżka rowerowa i oddzielna ścieżka dla biegaczy, przesunięte przystanki autobusowe oraz sporo miejsc parkingowych. Teraz plan przebudowy Targówka Mieszkaniowego ocenią mieszkańcy.

 

O planach remontu kręgu ulic Handlowa – Ossowskiego – Barkocińska – Myszkowska pisaliśmy na targowek.info już kilkukrotnie. Wprawdzie w 2015 roku, przed rozpoczęciem budowy metra, odnowiono tam same jezdnie, ale chodniki i cała reszta pamiętają czasy budowniczych z PRL-u.

Wkrótce to się zmieni – na generalną przebudowę targówkowskiej „obwodnicy” miasto przyznało 10 mln zł. I właśnie powstała szczegółowa koncepcja tego remontu, dzięki której możemy dowiedzieć się, co się zmieni w sercu Targówka Mieszkaniowego.

Jezdnia dla samochodów zostanie zwężona – na całej trasie będzie miała po jednym wąskim pasie ruchu w każdym kierunku, plus na zewnętrznej części „obwodnicy” będą fragmentarycznie wydzielone miejsca do parkowania samochodów (równolegle do kierunku jazdy).

Tzw. rondo Balcerka tuż po zbudowaniu w grudniu 2014 r. /fot. archiwum targowek.info

Przybędą aż trzy nowe ronda – na skrzyżowaniach ul. Handlowej z Kołową, Pratulińską oraz Gorzykowską. To ostatnie oznacza, że powróci „znikające” rondo Balcerka – zbudowane pod koniec 2014 roku i nieoczekiwanie zlikwidowane już na początku 2016 roku. Pozostanie niedawno powstałe rondo u zbiegu Ossowskiego i Witebskiej, co oznacza, że cały targówkowski „ring” będzie mieć aż cztery ronda.

Dwie kolejne nowości: po zewnętrznej stronie „obwodnicy” powstanie ścieżka rowerowa, zaś po wewnętrznej ścieżka biegowa (przypomnijmy skromnie, że ścieżkę biegową dla tego miejsca zaproponowaliśmy jako pierwsi – już w 2013 roku). Obie zostaną oddzielone od jezdni pasem zieleni i w najciaśniejszych miejscach będą się momentami łączyć z chodnikami dla pieszych.

Spore zmiany mają nastąpić w przystankach autobusowych. Np. zostanie zlikwidowana zatoka na przystanku „Handlowa” przy boisku szkoły nr 114 – autobusy będą zatrzymywać się na jezdni głównej. Przystanek „DKS Targówek” przed ul. Kołową zostanie przeniesiony za to skrzyżowanie (czyli za przyszłe rondo), zaś przystanki „Witebska” na wysokości zburzonego Goldboxa będą ostatecznie zlikwidowane – w zamian powstaną nowe tuż stacji metra przy skrzyżowaniu ul. Ossowskiego i Pratulińskiej.

Wyremontowane zostaną zniszczone chodniki, dojdzie też kilka nowych przejść dla pieszych. Na całym ciągu zostaną dosadzone drzewa i krzewy, jezdnie i chodniki zostaną oświetlone nowymi latarniami.

 

Pomniejszona wersja koncepcji przebudowy. Pełną wersję można ściągnąć stąd (uwaga, duży plik pdf)

 

Takie są propozycje Zarządu Dróg Miejskich – ale teoretycznie plan jeszcze może się zmienić.

Urzędnicy zapraszają na spotkanie konsultacyjne, które odbędzie się w najbliższy czwartek 30 marca w godzinach od 17.00 do 20.00 w Klubie Teatru Rampa i podczas którego będzie można podyskutować o projekcie. Wcześniej tego dnia pracownicy ZDM będą pełnić dyżur w namiocie konsultacyjnym przed Teatrem Rampa w godzinach 14.00 do 16.30. Uwagi do projektu można też przesyłać mejlem na adres rowery@um.warszawa.pl do 10 kwietnia 2017 r.

Jeśli nic nagle nie pokrzyżuje planów drogowców (a wiadomo, że na Targówku to się zdarza…) prace budowlane przy generalnym remoncie „obwodnicy” Targówka Mieszkaniowego powinny się zacząć już koniec 2017 roku.

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

23 komentarzy na temat “Powrót ronda Balcerka! I nie tylko – znamy plan przebudowy „obwodnicy” Targówka

 • 27 marca 2017 o godz. 10:23

  Czy możecie przestać pisać o „rondzie Balcerka”?! Mieszkam w tej okolicy, codziennie chodzę przez to skrzyżowanie i nie znam nikogo kto by używał tej, niezbyt mądrej, nazwy!

 • 27 marca 2017 o godz. 10:35

  Super. tutaj to można zrobić konsultacje społeczne, a przy Remoncie Łodygowej mieszkańcy zostali postawieni przed faktem i gotowym projektem.
  Brawo nasi kochani urzędnicy

 • 27 marca 2017 o godz. 11:52

  A po kiego grzyba ścieżka biegowa? Powoli przypomina to jakiś absurd, za chwilę będziemy budować ścieżki dla rolkarzy, hulajnóg, osób starszych, drapiących się po kroczu itd. Pas zieleni, chodnik, ścieżka rowerowa, normalna ulica i tyle wystarczy, niby dlaczego na siłę zwężać i tak zakorkowaną ulicę?!

 • 27 marca 2017 o godz. 12:00

  Do Tom, a ile razy byłeś na Sesji w mieście, dzielnicy czy w siedzibie ZMiDu?

 • 27 marca 2017 o godz. 12:59

  Do 111
  Ani razu, a co piernik do wiatraka. Jeśli pójdę to mnie tam wysłuchają? Już ja to widzę. Czy wszyscy muszą tam chodzić? To jakiś obowiązek?
  Nawet nie został nikt powiadomiony (żaden właściciel działki), że plany Łodygowej będą przebiegać przez działki prywatne i że zostanie wywłaszczony. Można się obudzić i rano na twoje działce będą kopać koparki.

 • 27 marca 2017 o godz. 13:38

  Świetnie, że ścieżka biegowa. Wreszcie ktoś pomyślał nie tylko o kierowcach i rowerzystach.

 • 27 marca 2017 o godz. 13:42

  Skrzyżowanie Lusińskiej z Handlową musi zostać przebudowane. Lusińska „wpadająca” do Handlowej jest zbyt wąska. Przy tak kompleksowym remoncie należy przesunąć przejście dla pieszych o kilka metrów i wszyscy będą zadowoleni. Teraz są to sam płyty betonowe, gdzie z trudem wymijają się dwa samochody wjeżdżające/wyjeżdżające z/na Handlową.

 • 27 marca 2017 o godz. 14:20

  „…przystanki „Witebska” na wysokości zburzonego Goldboxa”
  Chyba Goldboxu…

 • 27 marca 2017 o godz. 16:27

  Jeszcze brakuje ronda na obecnym skrzyżowaniu Barkocińska/Myszkowska :)

 • 27 marca 2017 o godz. 16:57

  po co likwidować zatoczki autobusowe? przeciez to paranoja. zrobi sie korek. zatoki sa, miejsca wiele ale lepiej zliwkidowac. jakis ba.ran to projektowal

 • 27 marca 2017 o godz. 17:28

  No właśnie ani razu Tom, siedzisz w domu, w pracy i narzekasz? Chcesz poprawić rzeczywistość to zacznij chodzić po urzędach, komisjach, itp, itd. Wypisywanie na forach swoich frustracji nie wiele pomaga.

 • 27 marca 2017 o godz. 20:02

  sciezka biegowa? beda takie korki ze bardziej bedzie sie oplacalo biec niz jezdzic samochodem?

  mozna takie haslo ulozyc:

  Targowek biegiem do pracy!

 • 28 marca 2017 o godz. 08:14

  błagam, skończcie z używaniem tej debilnej nazwy „RONDO BALCERKA”.. czy wy jesteście poważni?

 • 28 marca 2017 o godz. 09:03

  Wreszcie coś dla ludzi :) Cieszę się że ścieżki biegowej i rowerowej. Nie będę musiał przenosić pod pachą hulajnogi, a nawet roweru z kołami < 10 cali w okolicach przystanku DKS targówek (dziury, korzenie). Pamiętajmy, że to ulica osiedlowa, a nie trasa toruńska. Korki są tylko dlatego, że ruch jest sztucznie napędzany przez zamknięte ulice przy okazji budowy metra. W normalnych okolicznościach żadnych korków tu nigdy nie było.

 • 28 marca 2017 o godz. 09:39

  JUHUUU!!! 5 MLN ZA BUDOWE, 2,5 ZA ROZBIÓRKĘ I 5 ZA PONOWNE POSTAWIENIE :D to jest wlasnie TARGÓWEK VEL SM BRÓDNO VSL RSM VEL EKIPA ANTONIKA I INNYCH

 • 28 marca 2017 o godz. 09:48

  do 111: a po co chodzić na sesje? Żeby słuchać starych pryków , którzy swoje mądrości wypluwają? Żałosne ….

  trzeba wyjsc na ulicę bo albo nas ZABUDUJĄ blokami albo nas odetną od Warszawy

 • 28 marca 2017 o godz. 13:11

  rondo balcerka , ktoś kto używa tej nazwy jest typowym słoikiem….. gada co mu napisali…

  co do braku zatoczek.. bedzie to co wszedzie. KORKI, wyskakiwanie słoików zza autobusu i znowu korki bo wypadek itd.

 • 28 marca 2017 o godz. 19:26

  Bardzo mi się podoba plan przebudowy. Zanim zaczniecie narzekać sugeruję przeanalizować dokładny plan (link po d obrazkiem). Jedyne co bym zmienił to dodanie zatoki autobusowej na Myszkowskiej (przed remontem jej nie było).

 • 28 marca 2017 o godz. 20:02

  Czy mieszkańcy Targówka przyjdą na konsultacje nie wiem, ale jestem niemal pewny że aktywistów miejskich nie zabraknie.

 • 29 marca 2017 o godz. 12:53

  Gratulować zwężenia ulicy.Ścieżka biegowa dla biegaczy??? Co za inteligent to wymyślił?!!!Sam biegam, ale nie widzę potrzeby oddzielnej ścieżki, wystarcza chodnik, wolę szerszą jezdnie!!!Opamietajcie się. Konsultacje to bzdury i tak robią co chcą!!!

 • 29 marca 2017 o godz. 21:00

  Biegać można i po chodnikach, więc wydzielanie takiego obiektu uważam za zbędne!
  Co do reszty to wydaje mi się dobrze przemyślane.
  A Rondo Balcerka, dla mnie, to właściwa nazwa! I sentymentalna i mająca osadzenie w „historii” (tej telewizyjnej ;.o))), ale jednak!!!
  Popieram!!
  GreG, nie Słoik, bo od 40 lat Targówczanin!!!! i do tego z Janinówki!!, a więc mikroskopijnie blisko!!!

 • 5 kwietnia 2017 o godz. 09:45

  Takie rondo miało być kiedyś na Kondratowicza przy Blokowej, ale ZDM sobie nie radzi, a Dzielnica ma to w „kompetencjach”.

 • 5 kwietnia 2017 o godz. 17:34

  Wszystkie ścieżki mają być z asfaltu. Dość betonu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.