Zapomnijcie o Nowotrockiej. Zamiast ulicy będą blaszane budy | | targowek.info

Zapomnijcie o Nowotrockiej. Zamiast ulicy będą blaszane budy

Najpierw pozorowane konsultacje, potem decyzja ustalona już z góry: bazarek z Trockiej trafi tam, gdzie nikt go nie chce. I na lata zablokuje budowę kluczowej ulicy dla Targówka!

Bazarek przy Trockiej „tymczasowo” zostanie przeniesiony na pusty trawnik przy ul. Radzymińskiej naprzeciwko OBI

– poinformowali w piątek na sesji rady dzielnicy włodarze Targówka.

Położenie stacji Metro Trocka / fot. Targowek.to
Czerwony prostokąt pokazuje położenie przyszłej stacji Metro Trocka… i obecne położenie bazaru / fot. archiwum targowek.info

Przypomnijmy, że jako pierwsi kilka lat temu pisaliśmy, że targowisko musi znaleźć nowe miejsce na czas budowy stacji metra Trocka.

Wtedy władze Targówka oczywiście nie interesowały się tematem. Dopiero przed ostatnimi wyborami gorączkowo zaczęły szukać nowego miejsca. Pojawiało się kilka możliwych lokalizacji, ale od razu jako najlepszą przedstawiano jedną: przy ul. Radzymińskiej i Fantazyjnej, naprzeciwko OBI.

 

Mieszkańcy i kupcy chcieli zostać przy Trockiej

Czy najlepszą? To oczywiście zależy, gdzie kto mieszka. To duża odległość od obecnego miejsca. Dla mieszkańców Złotopolskiej, Askenazego czy Orłowskiej droga po codzienne zakupy wydłuża się o ponad kilometr. O wiele lepiej byłoby przenieść bazarek po sąsiedzku, na pustą działkę między Trocką, Zamiejską, a gimnazjum nr 141.

Pomysł na przeniesienie bazarku na działkę wzdłuż Trockiej autorstwa internauty lariusa z forum Skyscraper
Pomysł na przeniesienie bazarku na działkę wzdłuż Trockiej autorstwa internauty lariusa z forum Skyscraper

 

Teren jest, wystarczy przenieść pawilony. W naszej sondzie sprzed trzech lat zdecydowanie opowiedzieliście się właśnie za tą lokalizacją:

 

Nie udało się, bo na atrakcyjną działkę przy Trockiej ma ochotę Spółdzielnia Mieszkaniowa Praga. Wprawdzie zanim rozstrzygnie się spór prawny i spółdzielnia zdobędzie pozwolenia na budowę nowego bloku, minie kilka lat. Akurat tyle, ile potrzeba na tymczasową siedzibę bazarku. Mimo tego nikt w dzielnicy nie pochylił się nad tym pomysłem…

Łatwiej było zdecydować o Radzymińskiej. Na piątkowej sesji rady dzielnicy opozycja zarzucała, że nie odbyły się porządne konsultacje społeczne. Jak to wyglądało, opowiedział na piątkowej sesji przedstawiciel kupców:

 Tak jak ja pamiętam to spotkanie, to rozstaliśmy się panie burmistrzu w ten sposób, że przyjęliśmy do wiadomości jedyną propozycję jaką zarząd [dzielnicy – red] miał nam do zaoferowania. Działkę przy Radzymińskiej. Ustaliliśmy, że skonsultujemy to z kupcami i przedstawimy odpowiedź. Nie wyszliśmy z tego spotkania do końca przekonani, że to jest najlepsza lokalizacja. Bo ona nie jest najlepsza.

Jak wiadomo, władza wie lepiej. Burmistrz Sławomir Antonik argumentował, że ulica Trocka na czas budowy metra będzie zamknięta, co ma być atutem za nową lokalizacją przy Radzymińskiej. Ale to akurat nie jest dobry argument.

 

Zapomnijcie o Nowotrockiej

Bazarek zostanie bowiem przeniesiony dokładnie w miejsce, w którym ma powstać skrzyżowanie Radzymińskiej z ulicą Nowotrocką. Planowaną od jakichś 40 lat.

Obiecana dekady temu Nowotrocka ma łączyć św. Wincentego z Radzymińską i odciążyć Trocką, „obwodnicę Targówka” oraz ciąg Gilarska-Samarytanka-Jórskiego. W tym ostatnim miejscu mieszkańcy już skarżą się, że od nadmiernego ruchu pękają domy. Gdy zostanie zamknięta Trocka, kompletnie nieprzystosowane do tego uliczki Zacisza przejmą większość ruchu samochodowego z Bródna do Radzymińskiej…

Komunikacyjny kataklizm podczas budowy metra na Targówku jest więc pewny! Przejąć ruch samochodowy mogłaby – i powinna – właśnie Nowotrocka. Ulica jednak nie powstanie, bo urzędnicy zdecydowali, że na jej drodze będzie stał bazarek.

Teoretycznie kupcy mają się tam przenieść na początku 2016 roku i zostać do 2019. Po tym czasie ma zostać zagospodarowane miejsce nad stacją metra przy Trockiej i kupcy mają tam wrócić.

Ale dobrze wiemy, jak to się robi w Warszawie. Prowizoryczny bazar na Stadionie Dziesięciolecia też miał powstać na chwilę, a został prawie ćwierć wieku. Z Nowotrocką możemy więc pożegnać się na dobre.

PRZECZYTAJ TEŻ:

37 komentarzy na temat “Zapomnijcie o Nowotrockiej. Zamiast ulicy będą blaszane budy

 • 19 stycznia 2015 o godz. 07:57

  Stąd trzeba się wyprowadzić a wiecie dlaczego? Coraz więcej u władzy jest bez mózgowców! Wiecie ile idę ze Złotopolskiej spacerkiem do Radzymińskiej? 10minutek! Wiecie ile jadę autobusem do Wileniaka? Kolejne 5-6minut! Metro? Tutaj? Po co? Wystarczy by mądra dyrekcja ZTM puściła autobusy 517 nie przez Handlową kółeczkiem tylko prosto Trocką i w prawo do Wileniaka. Dojazd? 10minut a oni budują metro. Wiecie dlaczego trzeba znikać na zachód? Bo szanowna władza zdebilniała! Tu nie opłaca się inwestować w firmę, życie itp. Metro? 2 przystanki? Po co? Podnieść ceny gruntów, mieszkań? Tylko o to chodzi? Bo moim zdaniem tak a metro jest potrzebne ale wzdłuż Radzymińskiej aż do Marek!! Tak, tak. Wiecznie zakorkowane Marki, Radzymińska. Nie było by lepiej iść spacerkiem z Łodygowej do Radzymińskiej 5 minut a później jechać metrem do centrum 15min? Władzo szanowna! Wy się zajmijcie czymś poważnym a nie przedwyborczym zaćmieniem słońca! Metro jest potrzebne w Legionowie od Wileniaka przez Tarchomin aż do Legionowa a nie dwa przystanki na Targówek! Za dużo? Wiem, wiem. W Warszawie nigdy nic nie było od ludzi dla ludzi!

 • 19 stycznia 2015 o godz. 08:04

  I jeszcze coś a propos bazarku. Wydaje mi się że jako ludność zrobiliśmy już sporo. W końcu kupujemy tu mieszkania i otwieramy firmy. Bazarek? Tak, ale tylko taki jak Wolumen! Identyczny! Bazar w tygodniu a na weekendy giełda na którą mogła by wjechać taka sama ilość pojazdów jak na Wolumen. Plac przy szkole jest za mały no chyba że ZTM przeniesie pętlę autobusową a to akurat najmniejszy problem.
  Bazar trzeba urozmaicić ponieważ ogólnie mówiąc to jestem nad całkowitą likwidacją. Dlaczego? Pomidory Lidl=2,50zł/kg, bazar 6zł, ogórki Lidl 4,50zł/kg, bazar 11zł/kg. I tak jest ze wszystkim. Bazar sam w sobie spożywczy umrze bardzo szybko! Pamiętajcie że ALDI się buduje przy Radzymińskiej.

 • 19 stycznia 2015 o godz. 08:45

  Skasować ten bazarek który jest syfem i wygląda jak rumuńska osada , pełna cerat i dziurawych plandek nad głowami.. . I tak połowa bud jest zamknięta a druga połowa się dubluje . kilkanaście warzywniaków , kilka piekarni i jakieś budy z butami po 300zł ? Jajka po 1zł ( tak tak , wiejskie ! Ze zmazaną datą acetonem – widziałem ten procederek na własne oczy). Pomyłka totalna , czasy świetności ten marnej osady minęły 5 lat temu .
  Najśmieszniejsze jest to że towar jest od dystrybutorów ..tych samych co biorą sieciówki i jakością nie odbiega od tamtych produktów. Nielicznie pojawiąją się faktycznie naturalne produkty od rodzimych rolników .

  Wystarczy postawić ładny pawilon handlowy i otworzyć kilka a trzymających jakość sklepików , reszta może się wynieść gdzie idziej . I tak siedzą i koczują w tym pawixach po 500zł prowadząc fimry na emerytów z niższym zus’em , utrzymując się z naiwnych emerytów którzy idą tam licząc na jakość towaru lepszą niż w dyskontach .

  NIE CHCEMY BAZARKU NA TROCKIEJ , NIE CHCEMY GO NA TARGÓWKU .
  Chcemy cywilizowany pawilon handlowy z 20’toma dziuplami które będą miały DOBRE produkty.

 • 19 stycznia 2015 o godz. 09:03

  Znów się władzy w głowie miesza, no i ciągle się ośmiesza…
  Zero przygotowania i jakiejkolwiek koncepcji na przeniesienie ruchu z Trockiej w czasie budowy metra… Jak trzeba będzie, to zrobimy protest na Zaciszu. Niech wtedy szanowna władza pomyśli, jak zakorkuje się pół dzielnicy.

 • 19 stycznia 2015 o godz. 09:29

  Mieszkańcy Gilarskiej i Jórskiego powinni podziękować władzom blokując ulice. Może wtedy ktoś by zauważył sens budowy coraz to bardziej odsuwanej Nowotrockiej.

 • 19 stycznia 2015 o godz. 10:11

  Ja także popieram przeniesienie(nie likwidację!)bazarku na Trocką przy gimnazjum.Bazarek jest bardzo potrzebny nie tylko dla mieszkańców Targówka,ale i Zacisza.Ceny są tam adekwatne do jakości,to znaczy za ładne owoce i warzywa trzeba płacić więcej-niestety.To samo ze świeżym mięsem i wędlinami,z prawdziwymi wiejskimi jajkami.Popierajmy swoje,kupujmy rodzime produkty u naszych handlowców.Bojkotujmy niemieckie,hiszpańskie i francuskie sieci z towarem klasy B.I co z tego,że z towarem tańszym.

 • 19 stycznia 2015 o godz. 10:39

  Jak dla mnie super – w końcu bliżej Zacisza „po drugiej stronie Radzymińskiej” – jestem 100xza:)

 • 19 stycznia 2015 o godz. 10:56

  Artykuły na tym serwisie coraz bardziej przypominają wypociny z brukowców, a nie porządną dziennikarską robotę. Niby dużo napisane, ale faktów mało – za to psioczenia i narzekania na władzę od groma. Z góry postawiona teza i wszystko dopasowane do niej.

  Targówek.info od początku nie był obiektywnym serwisem, ale się przynajmniej starał. Teraz czyta się to naprawdę ciężko…

 • 19 stycznia 2015 o godz. 11:11

  TYLKO NIE RADZYMIŃSKA!!!BAZAR JEST DLA TARGÓWKA A NIE DLA ZACISZA CZY MAREK!!!

 • 19 stycznia 2015 o godz. 10:25

  to się nazywa bycie bliżej ludzi… wywalić ostatnie skrawki polskiej przedsiębiorczości na zadupie.

 • 19 stycznia 2015 o godz. 11:27

  Idąc piechotą zakupów już nie zrobię. Codzienne świeże pieczywo i chrupiące bułeczki przestaną się opłacać, gdyż do bazarku dotrzeć będę mogła tylko samochodem lub autobusem. Gdy pomyślę jeszcze o korkach w jakich będę musiała odstać na Jórskiego w drodze na bazarek, to zakupów już teraz mi się odechciewa:-(

  PS: RYSIEK Z KRANU jestem z tobą! Chętnie w ramach protestu przyłączę się do blokady Jórskiego!!!

 • 19 stycznia 2015 o godz. 12:16

  Kochani przecież sprawa jest oczywista na tej pustej działce powstanie nowe osiedle a nie jakiś tam nikomu nie potrzebny bazarek. Wystarczy spojrzeć na Bielany będziemy mieli blok od bloku 15 metrów. Metro czyni cuda zwłaszcza deweloperskie.

 • 19 stycznia 2015 o godz. 12:23

  Że niby jakby nie przenosili na działkę przy OBI bazarku to powstałaby Nowotrocka!?

  Buhahahahaha.

  Obiecanej od lat Obwodnicy nie mogą zbudować i plan obecnie zakłada coś ok. „po 2020 roku”, a oni coś bredzą, że z powodu przeniesienia bazarku na kilka lat nie wybudują Nowotrckiej, której szanse na realizację w najbliższych 10-ciu latach są mniej niż iluzoryczne.
  Ah Ci redaktorzy, żartownisie.

 • 19 stycznia 2015 o godz. 12:41

  @PAWEŁ-TARGÓWEK
  te pomidory, z bazarku po 6 zł czy ogórki po 11 zł są duzo lepsze niż te z Lidla, które swoich smaków nie pamiętają.
  nie bardzo rozumiem jak robotnicza spółdzielnia mieszkaniowa praga może rościć sobie prawo do terenu przy Trockiej, w pobliżu gimnazjum. to wymarzone miejsce na targowisko z prawdziwego znaczenia. a zy metro jest na Targówku potrzebne ? tak. jest potrzebne

 • 19 stycznia 2015 o godz. 12:50

  Jestem za zbudowaniem stacji z pawilonami usługowymi. Można by na tym samym miejscu zrobić dwie rzeczy i problem z głowy. Bazarek w takim stanie jak jest teraz MUSI zniknąć! Wygląda OKROPNIE! Nie wspomnę już, że dla osób które są z powrotem z pracy na osiedlu ok 18stej, w tygodniu właściwie bezużyteczny… Jak ktoś wspomniał – budy są albo pozamykane, albo podublowane. Taki handel to już przeżytek. Każdy teraz szuka promocji i wyprzedaży, a taki bazarek niestety nie poradzi sobie z takim biznesem… Całość wygląda gorzej niż w latach 90tych.

  No ale wracając do tematu sklepików – warzywniaki rzeczywiście trzymają jakość (no te 4 gdzie czasami kupuję), ale też nie zawsze (reszta jest jaka jest). Co do cen – no ja kupuję mniej, ale lepsze, więc mnie to tak nie rusza, ale jeśli ktoś ma dużą rodzinę, nie dziwię się, że wybierze Lidla. W sumie to by jeden porządny by wystarczył.

  Wędlin tam też nie kupuje, bo są okropne – co widać, jak się np. smaży, gdzie szynka podskakuje, a kiełbaska strzela, bo naćkana solanką….

 • 19 stycznia 2015 o godz. 13:13

  Uważam , że metro powinno „iść” Radzymińską od Wileńskiego
  1. Stacja Radzymińska przy statoil
  2. Stacja skrzyżowanie Trocka-Radzymińska
  3.Stacja Zacisze MCDonald 4.M1 Marki
  4. Stacja M1 Marki
  5 . Marki
  Ludzie w markach nie mają BUSPASA, jadą w wielkich korkach, obwodnicy brak.
  Sama chętnie doszłabym do metra przy Radzymińskiej a i miejsca tam na parkowanie by się znalazły. Wszyscy Ci z Zielonki, Marek, Wyszków itd itp mogliby się przesiadać w metro.
  Ludzie! Ja też uważam , że metro jest OK , ale na Trockiej?! Że niby takie tłumy do autobusów? Już teraz mam problem z parkowaniem a jeśli metro otworzą to będzie katastrofa. O wiele bardziej wolę normalnie smakującego pomidora , polskiego ziemniaka i ser żółty a nie wyrób sero-podobny

 • 19 stycznia 2015 o godz. 13:56

  @KASIA

  Masz linię wołomińska obok, więc puszczanie metra Radzymińską to istna głupota.

 • 19 stycznia 2015 o godz. 14:00

  Piszecie, że „Teoretycznie kupcy mają się tam przenieść na początku 2016 roku i zostać do 2019. Po tym czasie ma zostać zagospodarowane miejsce nad stacją metra przy Trockiej i kupcy mają tam wrócić”. Czy aby na pewno tam wrócą??? Spójrzcie na dokumentację przetargową, która mozna pobrać ze strony metra. W miejscu obecnego bazarku planowana jest ulica łacząca Trocką z Łokietka, wraz z miejscami parkingowymi. O bazarku nie ma tam mowy.

 • 19 stycznia 2015 o godz. 14:02

  OW
  na Targówku mam też wieeeeeeeeeeeeeeeeeeeele lini. I one sprawdzają się. A tam ludzie stoją i ślimaczą do do domu

 • 19 stycznia 2015 o godz. 14:08

  PRECZ Z TYM BRZYDACTWEM ! FUJ !
  ZLIKWIDOWAĆ CAŁKIEM wylęgarnie rumunów i ceny z kosmosu !
  Oprócz Warzywniaków i piekarni nic tam nie trzyma jakości !

 • 19 stycznia 2015 o godz. 14:20

  @Marcepan. Właśnie dlatego obawiamy się, że bazarek przeniesie się na Radzymińską już na stałe, a na pewno na dłużej niż 3 lata.

  @OW Trudno tak sobie wyobrazić, że dzielnica wykorzystuje argument o zamknięciu Trockiej i zdobywa pieniądze z miasta na pilną budowę Nowotrockiej? Innym dzielnicom jakoś to się udaje. To nie ma być ulica o skali obwodnicy, a lokalne połączenie.

 • 19 stycznia 2015 o godz. 15:19

  Kinga precz z rasizmem!!!

 • 19 stycznia 2015 o godz. 17:40

  Byłem na tej sesji. Z tego co mi kupcy mówili, gdyby dać im w dzirżawę teren przy Trockiej, z własnych funduszy gotowi są wybudować nowoczesny obiekt handlowy nie mający nic wspólnego z obecnym. Ale władza wie lepiej. Nowotrocka jest bardzo potrzebna, to jest połączenie z przyszłym Mostem Krasińskiego. Czwarty wyjazd z Targówka i to nie tylko dla naszych mieszkańców. Bazarek przez 24 lata istnienia dobrze zapisał sie w pamięci mieszkańców. Pracuje na nim około 400 osób z czego 67% to mieszkańcy Targówka a około 20% to mieszkańcy innych dzielnic Warszawy. Razem 87%. Ich podatki zasilają kasę miasta. No i są to polscy kupcy. Warto o tym pamiętać serwując różne dziwne opinie.

 • 19 stycznia 2015 o godz. 19:01

  zaraz, zaraz, ale jak zamkną Trocką to niby jak się wjedzie na Zamiejską jak łącznik między bazarami od Gilarskiej przez budowę metra pewnie będzie niesprawny?

 • 19 stycznia 2015 o godz. 19:40

  @TGK Nie zapominaj, ze dosc wazne jest jak te stacje na Targowku beda wygladaly. Jesli rzeczywiscie pawilony „nadziemne” beda nalezaly do metra, to moga obowiazywac te same zasady co np. na stacji w Centrum.

  Z ciekawosci sprawdz, ale bodajze bylo tak, ze mimo relatywnie wysokich czynszow to wiele dzialalnosci bylo po prostu zak.

  Inna sprawa jest to, ze w Warszawie nawet na Krakowskim maja puste lokale, nie piszac juz o wielu nie wynajetych na Targowku.

  To nie jest tak, ze pewnie problemem dla nich(chociaz bazarki utrzymuja sie obecnie chyba tylko dzieki emerytom i okazjonalnym biznesom, stad godziny otwarcia) jest zbudowanie jakis pawilonow. Bardziej moze chodzic o koszty – po prostu takie cos moze sie nie zwrocic.

  Jak zobaczysz na „genialne” nowe osiedla to na wielu jest sporo nie wynajetych lokali – z prostego powodu – klient tam nawet nie ma gdzie zaparkowac – na osiedlu parking zamkniety, a przed co najwyzej slupki. Potem nie ma wielu chetnych na placenie sporych czynszow.

  Poza tym to chyba szerszy problem – bo raz, ze w latach 90 chyba prawie kazdy liczyl na kariere w tym, teraz jest spora emigracja, wiele centrow handlowych, sprzedaz w sieci etc. Wiec samo z siebie musialo to zmniejszyc powierzchnie poszukiwana na takich terenach…

 • 19 stycznia 2015 o godz. 19:51

  @Targówek.info

  Wyobraźnie to ja ma dosyć kiepską. Raczej wolę konkrety i fakty.

  ” Innym dzielnicom jakoś to się udaje.”

  Jakieś przykłady?

 • 19 stycznia 2015 o godz. 21:35

  Eleganckie pawilony to wzrost i tak nie małych już cen.Ludzie,czego wy chcecie,czy wy aby jesteście przytomni???czizas

 • 19 stycznia 2015 o godz. 23:37

  metra i tak nie bedzie. po co wy sie tak produkujecie słoje

 • 20 stycznia 2015 o godz. 14:36

  pitu pitu tylko komu ta nowotrocka się przyda ? nikomu tak naprawdę bo raczej na trockiej nie bywa korków przynajmniej od 22 ostatnich lat

 • 21 stycznia 2015 o godz. 01:35

  @PAWEŁ – TARGÓWEK Znalazł się ekspert od komunikacji chcący taksówkę za 4,40zł, która odcina trzy czwarte dzielnicy od autobusu… Każdy by chciał przystanek pod domem i jak najkrótszą trasę. Jeśli się nie podoba, kup sobie samochód.

 • 21 stycznia 2015 o godz. 18:20

  Co pójde w tygodniu na Bazarek to nic o 17:38 nima 3/4 zakmnięte ! Po co ten bazarek zmniejszyć ilosc bud i zrobić targ w sobote i niedziele ! rolnicy przyjadą i będzie dobrze.

 • 21 stycznia 2015 o godz. 18:33

  Ci z Marek to powinni na rogatkach płacić a Państwo chcecie im metro budować? Wystarczy spojrzeć co się dzieje na Wileńskim jak dzicz przesiada się z pociągu do autobusów.

 • 22 stycznia 2015 o godz. 11:54

  Już teraz bazarek świeci pustkami :( nawet dla chętnych którzy by chcieli kupować u polskiego drobnego przedsiębiorcy nie jest dostępny bo jak wracam z pracy to wszystko pozamykane. bazarki powinny być np w weekendy, w formie targu warzyw, owoców, przetworów i garmażerki. A wtedy lokalizacja jest zmienna, a stoiska pojawiają sie tylko na czas targu.

 • 22 stycznia 2015 o godz. 15:49

  Brak Nowotrockiej to jedna wielka porażka, odkąd pamiętam była w obietnicach wyborczych, jest w planach zagospodarowania na które też poszły bardzo duże pieniądze, HGW też mówiła od lat o wykupie gruntów i uporządkowaniu transferu przez Zacisze dzięki tej drodze a drogi ciągle nie ma.

 • 1 lutego 2015 o godz. 23:42

  Ulica NowoTrocka jest potrzebna. Odcinek nowej ulicy NowoPratulińskiej do ul. od skrzyżowania ul. Pratulińskiej/ul.Trockiej do ul. Łokietka na Zaciszy jeszcze bardziej jest potrzebny. Nowe Połączenie od ul. Św. Wincentego do ul. Pratulińskiej w śladzie ogródków działkowych też by się przydał, a pod ziemią wygięcie 2 linii metra w ten sposób, aby przedłużyć ją na Białołękę Wschodnią. Dodatkowo możnaby było wybudować nową stację metra między PGR a ul. Samarytanki/ul. Askenazego.

 • 26 marca 2015 o godz. 01:57

  Ulica Trocka będzie zamknięta, ale na połączeniu Trockiej z ul. Pratulińską. Powstanie duży problem dla mieszkańców Targówka.

  Rada Gminy Targówek wespół z Ratuszem Warszawy winni na czas budowy metra na Targówku dokonać -solidnej naprawy ulicy Lusińskiej na całym odcinku od ulicy Borzymowskiej do wyjazdu na ulicę Kołową, by można było wyjeżdżać na ulicę Kołową, skoro nie będzie przejazdu ulica Trocką!!!

  Ponadto winni zlikwidować miejsca postoju samochodów na tej ulicy Lusińskiej, postawić światła do kierowaniem ruchu przy zbiegu ulic Lusińskiej i Borzymowskiej, bo drzewa skutecznie zasłaniają wyjazd z ulicy Lusińskiej i przy zwiększonym ruchu samochodowym wypadki staną się plagą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.