Droga rowerowa wzdłuż Radzymińskiej (prawie) gotowa

16
Share

Po roku ciągnących się robót, wreszcze udało się wykonać większość prac. Od ulicy Bystrej w stronę centrum Warszawy można już – z pewnymi wyjątkami – bezpiecznie jechać rowerem.

 

Mieszkańcy zaciszańskiego odcinka ulicy Radzymińskiej mogliby długo opisywać marne tempo prac i często symboliczną obecność robotników na budowie drogi rowerowej wzdłuż ich ulicy. Ale wreszcie widać efekt tych męczących robót i – trzeba to przyznać – mimo powolnego tempa inwestycja kończy się w terminie.

Szybkie podsumowanie projektu przedstawił na Facebooku Łukasz Puchalski, pełnomocnik rowerowy Prezydenta Warszawy:

Za nami już większość prac związanych z budową drogi rowerowej na odcinku od ul. Karkonoszy do ul. Bystrej. W okolicy zaszło dużo zmian: nowy mostek pieszo-rowerowy, nowe oświetlenie uliczne, wyremontowany chodnik, stojaki rowerowe, nowe drzewa i krzewy, wyniesione przejścia i przejazdy – wylicza pełnomocnik.

Gotowy jest też łącznik do Ząbek, czyli ciąg pieszo-rowerowy na ul. Bystrej od ul. Radzymińskiej do granicy Warszawy, chociaż na samej granicy miasta droga się urywa – ten brakujący odcinek muszą zbudować u siebie Ząbki.

Kilka zdjęć nowej drogi rowerowej na Radzymińskiej (fotografie zrobiono kilka dni temu – przed obecnym, jesiennym załamaniem pogody):

To jednak jeszcze nie koniec prac: roboty związane z wyznaczeniem przejazdów przez skrzyżowania z sygnalizacją świetlną (np. przez skrzyżowania Radzymińskiej z Młodzieńczą czy Jórskiego) zostaną wykonane do końca października. Daty nie padają, ale typujemy, że nawet przed 21 października ;)

A co z zapowiadanym drugim etapem tej inwestycji – od ul. Bystrej do centrum handlowego M1 i Trasy Toruńskiej w Markach? Ten niedługi odcinek przebiega częściowo przez Warszawę, ale też przez Ząbki i Marki – więc trzy miasta musiały się w tej sprawie porozumieć. I porozumiały się, ale…

Wpłynęła oferta, która przekracza środki zarezerowane na ten cel. Czekamy na to czy Ząbki i Marki znajdą dodatkowe fundusze na zrealizowanie II etapu. Jeśli to się uda to realizacja jest możliwa w I poł. 2019  – informuje pełnomocnik rowerowy.

Żeby droga rowerowa na Radzymińskiej była stuprocentowo bezpieczna i użyteczna, konieczne jest także dobudowanie brakującego odcinka na jej przedłużeniu w stronę centrum Warszawy, przy skrzyżowaniu al. Solidarności i ul. Szwedzkiej na Pradze.

To ma być zrobione podczas generalnej przebudowy całego tego skomplikowanego skrzyżowania, do której miało dojść w tym roku – ale się nie udało. Nowej daty tej inwestycji na razie brak.

 

wszystkie zdjęcia: Facebook/Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej

16
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx