Magdalena Abakanowicz na Bródnie! Dzieła słynnej artystki w Parku Rzeźby

15
Share

Tak wielkiego nazwiska w bródnowskim Parku Rzeźby jeszcze nie było.  Dzieła „Zinaxin” i „Dolacin” autorstwa Magdaleny Abakanowicz oficjalnie będziemy mogli podziwiać od niedzieli (a w praktyce już od teraz).

 

Magdalena Abakanowicz (1930-2017) to największa polska rzeźbiarka, która zdobyła sławę i uznanie na całym świecie. Jej znakiem rozpoznawczym były wielkie kompozycje przestrzenne, często złożone z ludzkich sylwetek, zwane od jej nazwiska „abakanami” i stworzone przede wszystkim z wykorzystaniem tkanin, ale także kamienia, drewna czy brązu. 

W tym roku obchodzona jest 90. rocznica urodzin zmarłej trzy lata temu artystki. W ramach tych uroczystości, rzeźby Magdaleny Abakanowicz „Zinaxin” i „Dolacin” właśnie zawitały do Parku Rzeźby w Parku Bródnowskim w Warszawie.

Magdalena Abakanowicz – rzeźby w Parku Bródnowskim

– Warszawa, gdzie Magdalena Abakanowicz mieszkała i tworzyła do końca życia, ma wobec artystki duże zobowiązanie: chcemy pielęgnować pamięć o niej i przybliżać jej twórczość kolejnym pokoleniom, staramy się objąć szczególną ochroną spuściznę po artystce – mówi w komunikacie Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

„Zinaxin” i „Dolacin”, dwie rzeźby Magdaleny Abakanowicz, które już dzisiaj można spotkać w Parku Bródnowskim (w piątek trwał ich montaż) to stworzone w 2005 roku ponad dwumetrowe postaci o ludzkich korpusach, kroczące we wspólnym kierunku. Wg oficjalnej interpretacji, są one przykładem wypowiedzi na uniwersalne pytania o indywidualność w tłumie, jednostkę w masie innych jednostek. Dynamiczny związek form ludzkich i zwierzęcych w „Zinaxin i Dolacin” wskazuje także zarówno na dramatyczną niemożność pogodzenia obu elementów, jak również brak możliwości ich rozłączenia. 

Jak podkreślają znawcy tematu, rzeźby Abakanowicz wchodzą też w dialog z pracami Pawła Althamera i Romana Stańczaka, które już od kilku lat stoją w Parku Rzeźby na Bródnie.

Magdalena Abakanowicz – otwarcie ekspozycji na Bródnie

Jaki dokładnie to jest dialog, będzie się można dowiedzieć podczas spaceru po Parku Rzeźby, prowadzonego przez dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Joannę Mytkowską, który odbędzie się w niedzielę 6.09 o godz. 14:30. Spacer odbędzie się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas pandemii – uczestnicy będą proszeni o zachowanie odległości, wypowiedzi prowadzącej spacer będą odpowiednio nagłośnione.

Pół godziny wcześniej, 6 września o godz. 14:00, nastąpi uroczyste odsłonięcie bródnowskiej grupy rzeźb Magdaleny Abakanowicz.

Niestety – co jednak nie dziwi – dwie rzeźby Magdaleny Abakanowicz zagoszczą na Bródnie tylko tymczasowo. Na jak długo? Tego organizatorzy (MSN we współpracy z Fundacją Marty Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego oraz Miastem Stołecznym Warszawa, przy wsparciu Urzędu Dzielnicy Targówek) na razie nie chcą ujawnić.

Montaż rzeźb Magdaleny Abakanowicz w Parku Bródnowskim w piątek / fot. Facebook/UD Targówek

 

 

Magdalena Abakanowicz w 1980 r. / fot. mat. prasowe/MSN

 

Przeczytaj też: Park Rzeźby na Bródnie – subiektywny przewodnik

 

15
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx