Tak wielkiego nazwiska w bródnowskim Parku Rzeźby jeszcze nie było. Dzieła „Zinaxin” i „Dolacin” autorstwa Magdaleny Abakanowicz oficjalnie będziemy mogli podziwiać od niedzieli (a w praktyce już od teraz).
Magdalena Abakanowicz (1930-2017) to największa polska rzeźbiarka, która zdobyła sławę i uznanie na całym świecie. Jej znakiem rozpoznawczym były wielkie kompozycje przestrzenne, często złożone z ludzkich sylwetek, zwane od jej nazwiska „abakanami” i stworzone przede wszystkim z wykorzystaniem tkanin, ale także kamienia, drewna czy brązu.
W tym roku obchodzona jest 90. rocznica urodzin zmarłej trzy lata temu artystki. W ramach tych uroczystości, rzeźby Magdaleny Abakanowicz „Zinaxin” i „Dolacin” właśnie zawitały do Parku Rzeźby w Parku Bródnowskim w Warszawie.
Magdalena Abakanowicz – rzeźby w Parku Bródnowskim
– Warszawa, gdzie Magdalena Abakanowicz mieszkała i tworzyła do końca życia, ma wobec artystki duże zobowiązanie: chcemy pielęgnować pamięć o niej i przybliżać jej twórczość kolejnym pokoleniom, staramy się objąć szczególną ochroną spuściznę po artystce – mówi w komunikacie Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.
„Zinaxin” i „Dolacin”, dwie rzeźby Magdaleny Abakanowicz, które już dzisiaj można spotkać w Parku Bródnowskim (w piątek trwał ich montaż) to stworzone w 2005 roku ponad dwumetrowe postaci o ludzkich korpusach, kroczące we wspólnym kierunku. Wg oficjalnej interpretacji, są one przykładem wypowiedzi na uniwersalne pytania o indywidualność w tłumie, jednostkę w masie innych jednostek. Dynamiczny związek form ludzkich i zwierzęcych w „Zinaxin i Dolacin” wskazuje także zarówno na dramatyczną niemożność pogodzenia obu elementów, jak również brak możliwości ich rozłączenia.
Jak podkreślają znawcy tematu, rzeźby Abakanowicz wchodzą też w dialog z pracami Pawła Althamera i Romana Stańczaka, które już od kilku lat stoją w Parku Rzeźby na Bródnie.
Magdalena Abakanowicz – otwarcie ekspozycji na Bródnie
Jaki dokładnie to jest dialog, będzie się można dowiedzieć podczas spaceru po Parku Rzeźby, prowadzonego przez dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Joannę Mytkowską, który odbędzie się w niedzielę 6.09 o godz. 14:30. Spacer odbędzie się zgodnie z zasadami bezpieczeństwa obowiązującymi podczas pandemii – uczestnicy będą proszeni o zachowanie odległości, wypowiedzi prowadzącej spacer będą odpowiednio nagłośnione.
Pół godziny wcześniej, 6 września o godz. 14:00, nastąpi uroczyste odsłonięcie bródnowskiej grupy rzeźb Magdaleny Abakanowicz.
Niestety – co jednak nie dziwi – dwie rzeźby Magdaleny Abakanowicz zagoszczą na Bródnie tylko tymczasowo. Na jak długo? Tego organizatorzy (MSN we współpracy z Fundacją Marty Magdaleny Abakanowicz-Kosmowskiej i Jana Kosmowskiego oraz Miastem Stołecznym Warszawa, przy wsparciu Urzędu Dzielnicy Targówek) na razie nie chcą ujawnić.
Przeczytaj też: Park Rzeźby na Bródnie – subiektywny przewodnik
:( Przecież to jest najzwyczajniej w świecie brzydkie…
Ciekawe czemu nie chcą ujawnić, jeśli na plotkach otaczających świeżo wylane fundamenty, jeszcze tydzień temu wisiały kartki że to miejsce ugości rzeźby do marca lub czerwca 2021. Mam gdzieś nawet zdjęcie.
„Dynamiczny związek form ludzkich i zwierzęcych”
Proszę podać różnicę.
Faktycznie jest słynna bo pamiętam że z 3 lata temu na tvn24 ją tak mianowali.
@Człowiek bez twarzy (Anonim) – przesadzasz – jak by TVP o niej wspomniała to na pewno stałaby się nie tylko słynna ale zostałaby wręcz ikoną narodową jak Zenek M., Jarosław K i paru innych jeszcze, kiedyś przypominających nikogo a dziś brylujących w świecie sztuki czy polityki. A tu tylko skromny TVN…
PS – wystarczy zapoznać się z jej życiorysem sportowym i artystycznym i państwami w których można znaleźć jej rzeźby i instalacje.
Wygląda jak kupa. ..
Ot powyżej proste skojarzenie prostego mieszkańca Targowka. Z drugiej strony czemu się dziwić. Zasr…y park, zasr…a okolica, zasr…ne umysły.
Fakt, w parku Bródnowskim byle g.wno jest Sztuką.
Teraz wszyscy musimy się tym zachwycać bo jak nie okaże się że jesteśmy prostakami.
@Anonim. A kto każe się zachwycać? Jeśli komuś się nie podoba, to się nie podoba. Wystarczy wyrażać swoje myśli w kulturalny a nie ściekowy sposób. Ciekawe jednak jakiej sztuki oczekiwaliby lokalni mieszkańcy. Mam nadzieję że nie pokroju ogrodowych krasnali.
ciekawsze od samych rzeźb jest to jak one kuźwa powstają i o tym koniecznie powinna być informacja umieszczona przy tych rzeźbach, bo to jest mega ciekawe. znalazłem coś takiego https://joemonster.org/art/29715
WOW !
„Ot powyżej proste skojarzenie prostego mieszkańca Targowka. Z drugiej strony czemu się dziwić. Zasr…y park, zasr…a okolica, zasr…ne umysły.”
Jak ci sie Park Bródnowski nie podoba to radze pojechać nieopodla do Parku Wiecha.Wtedy docenisz urode i estetykę Parku Bródnowskiego/
Dla tych, których sztuka nie interesuje bądź nie zachwyca, polecam wygooglować nazwisko autorki rzeźb.
Artystka uznana i ceniona na całym świecie, zaszczytem dla Bródna jest ekspozycja jej prac.
… i kolejne pieniążki chlup do dziurki pod pralką… Można? Można!
Nasza wspaniała dzielnica jest tak wspaniała, że nawet artystów pokaże tłuszczy. Niedawno p. Althamer teraz p. Abakanowicz. Ile jeszcze liter w alfabecie, tyle pieniędzy z budżetu się wyjmie. A „staw” w parku Bródnowskim lub fontanny na skwerze Wiecha niech się rozpadają. Rozpadanie to też forma sztuki – pokazuje przemijanie. Takie rozpadanie infrastruktury miejskiej jest bardzo dobrą parafrazą słów „z prochu powstałeś, w proch się obrócisz”. Jednak myślę, że autor miał co innego na myśli….
Park rzeźby na Bródnie- pomysł ciekawy, ale według mnie są tylko 3 warte uwagi: Złoty anioł, napis Bródno i „Baba z cycami”. Niemniej poziom abstrakcji większości prac jest nie do ogarnięcia przez przeciętnego Janusza. Te nogo-ludzie tylko to potwierdzają…