Złoty Anioł znów potrzebuje remontu | | targowek.info

Złoty Anioł znów potrzebuje remontu

Niestety, ulubiona rzeźba Bródna niszczeje w zastraszającym tempie. I tak musi być.

 

Od zakończenia ostatniej renowacji Anioła Stróża, stojącego w Parku Bródnowskim, minęło zaledwie półtora roku – ale rzeźba znów jest w kiepskim stanie. Anioł w zasadzie już nie jest złoty, ale złotawo-szaro-brązowawy.

Co się dzieje? Jak wiemy, figura anioła z wielkimi skrzydłami nie jest zrobiona ze złota, ale z drewna. I tylko pokryta na wierzchu cienkimi złotymi płatkami. W wyniku oddziaływania przez słońce, burze, wichury i inne zdarzenia atmosferyczne fragmenty tego złocenia pękają oraz odpadają od rzeźby, odsłaniając drewno. 

Parkiem Rzeźby w Parku Bródniowskim opiekuje się warszawskie Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Obecnie zajmuje się on renowacją (kolejną) innego drewnianego dzieła sztuki z Bródna – afrykańskiej Toguny. Jak informuje targowek.info Paweł Brylski z MSN, Toguna wróci do parku na wiosnę 2020 roku.

Postawiona we wrześniu 2013 roku trzymetrowa rzeźba autorstwa Romana Stańczaka przeszła już jedną renowację na przełomie 2017 i 2018 roku. Jak widać, wystarczyła tylko na kilkanaście miesięcy. Nawet jeśli po Togunie „do remontu” znów pójdzie złoty Anioł Stróż, to jak długo ta rzeźba będzie pozostawała odsłonięta na otwartym terenie, tak długo ciągle będzie niszczała.

 

Niszczejący Anioł w Parku Bródnowskim, zdjęcie z lutego 2020 r. /fot. Bartosz – czytelnik targowek.info
Złoty Anioł w pełnej krasie, tuż po odsłonięciu w 2013 roku / fot. archiwum targowek.info
PRZECZYTAJ TEŻ:

37 komentarzy na temat “Złoty Anioł znów potrzebuje remontu

 • 6 lutego 2020 o godz. 07:08

  Ulubiona rzeźba żart. Na opał szkoda pieniędzy w to ładować.

 • 6 lutego 2020 o godz. 09:12

  Odezwał się znawca, dla którego sztuką najwyższych lotów są plastikowe krasnale w ogródku czy witryny butików w centrum handlowym …

 • 6 lutego 2020 o godz. 09:47

  Drewno to piękny i szlachetny materiał, szkoda go psuć pozłotą !!

 • 6 lutego 2020 o godz. 14:36

  a ten anioł to nie może się sam odnowić w ramach cudu ?

 • 6 lutego 2020 o godz. 15:47

  Bo to jest szatan i dlatego święcona woda na niego działa destrukcyjnie.

 • 6 lutego 2020 o godz. 16:55

  A dla kogo to jest ulubiona rzeźba? Niech ją sobie remontują. Od 50 lat mieszkam na Bródnie i ładniejsze rzeczy widziałam tu.

 • 6 lutego 2020 o godz. 17:23

  Pamietam jak park był kiedyś parkiem, miejsce sztuki jest w galeriach bądź muzeach, strata pieniędzy i szpetność.

 • 6 lutego 2020 o godz. 18:02

  Dla mnie bez sensu znów odnawiać – twórca powinien wyciągnąć wnioski. Może należy pozłocić tylko cześć anioła? A może zastosować specjalistyczną złotą farbę do drewna i jakąś przezroczystą, ochronną?
  Od pierwszego postawienia rzeźby minęło sporo czasu i świat się zmienił…

 • 6 lutego 2020 o godz. 18:02

  Kto płaci za remonty tego pseudoanioła?

 • 6 lutego 2020 o godz. 20:28

  Park powinien byc parkiem, powinna byc nowa zielen, ławki, oświetlenie, fontanny a nie pseudosztuka!

 • 6 lutego 2020 o godz. 21:34

  Rzeźba jest bardzo ładna i rzeczywiście szkoda by dalej niszczała. Może najlepiej by było zabezpieczyć ją impregnatem do drewna, lakierobejcą bo zwykła farba może się rozszczelniać i łuszczyć.

 • 6 lutego 2020 o godz. 23:27

  Dokładnie – miejsce sztuki jest w muzeum. W ogrodzie saskim jskieś roznegliżowane babki na kolumnach stoją, w Łazienkach jakiś monstualny facet pod wierzbą a w Praskim sobie ktoś dziurawą jak ser szwajcarski żyrafę postawił. Dość zajmowania przestrzeni rekreacyjnej przez pseudoartystów!

 • 7 lutego 2020 o godz. 05:46

  Ten pseudoanioł powinien być usunięty z parku w trybie pilnym i natychmiastowym. I to ma być sztuka? Czy akurat park bródnowski to hejtpark dla pseudoartystów?

 • 7 lutego 2020 o godz. 08:31

  Usunąć pseudoanioła w trybie pilnym, potem zerwać trawę i zrobic jakieś parkingi, może bazarek, bo ten przy Kondratowicza jest za daleko. Tego ludzie potrzebują a nie jakichś parków rzeźby. Ale oczywiście rządzący wiedzą lepiej.

 • 7 lutego 2020 o godz. 13:30

  Poziom znacznej części komentujących Targówczan sięgnął bruku… A może po prostu leżał tam od dawna i nigdy się nie podniósł? Akurat Anioł to jedna z lepszych instalacji artystycznych w parku obok fontanny…. Tylko niestety „Raj” trochę został zaniedbany.

 • 7 lutego 2020 o godz. 14:19

  Może by tak wyremonotować w końcu te sypiące się chodniki nie remontowane od czasu powstania parku czyli kilkudziesięciu lat?!!! Pienadze sa wydawane na bzdury a dookoła wszystko się sypie chodniki, brzegi zbiorników itp. Itd.

 • 7 lutego 2020 o godz. 15:13

  @Mieszkaniec – coś mało zaangażowany jesteś w życie swojej dzielnicy (no chyba że narzekanie można uznać za zaangażowanie), skoro nie wiesz, że w tym roku na modernizację Parku Bródnowskiego ma pójść ponad 2 miliony złotych oraz, że konserwacją rzeźb nie zajmuje się dzielnica a muzeum sztuki.

 • 7 lutego 2020 o godz. 16:40

  Ludzie. Co to za sztuka. Tu sami znawcy artyści jak czytam. Taki twór może by dobrze wyglądał ale na pewno nie w takim miejscu . Jestem artystą fotografem i mam dużą wrażliwość na otaczające mnie cuda ale na to nie mogę patrzeć. Przykro mi. Mam nadzieję, że na Bródno już nie wróci….

 • 7 lutego 2020 o godz. 20:38

  Nie znam się na wszystkim, jak część komentatorów, nie jestem też znawcą sztuki czy artystą fotografem, ale dziwię się bardzo, że w dzielnicy w której budynki toczy choroba „pastelozy”, przestrzeń publiczna zaśmiecona jest przez „reklamozę” w postaci krzykliwych bieda-płacht z płytkimi hasłami, chodniki i trawniki stają sie pseudo-parkingami, a każdy metr ocalałej zieleni przyozdobiony jest albo psimi gów…mi albo małpkami po wódzie, ludziom najbardziej przeszkadza posąg anioła w parku…

 • 7 lutego 2020 o godz. 23:39

  Ciekawe ilu hejtujących sztukę potrafi coś samodzielnie stworzyć ? Coś mi się wydaje, że same beztalencia tu krytykują. Wygląda na to, że przeciętniacy bez fantazji i talentu powinni mieszkać pośród samego betonu, bez kawałka zieleni !

 • 8 lutego 2020 o godz. 10:43

  Akurat rzeźby są tą rzeczą, która wyróżnia na plus Park Bródnowski od tysięcy innych parków w Polsce, ale jak widać niektórzy mają wąskie horyzonty i dla nich „miejsce sztuki jest w galerii”. Wręcz przeciwnie – miejsce sztuki jest i w galerii, i na ulicy. Nie można jej nigdzie zamykać. To że ktoś was pozbawił dostępu do niej i lubujecie się w nijakości nie oznacza, że wolno wam ograniczać taki dostęp innym.

 • 8 lutego 2020 o godz. 11:14

  ha ha ha ha ha ha ha ha ha ha . do mp, Ty chyba z tej rzeźby spadłeś i to na głowę. ha ha ha ha ha .

 • 8 lutego 2020 o godz. 11:54

  Widzę, że brak argumentów próbujesz przykryć głupawym śmiechem. Nie tylko braki w kulturze, ale i w edukacji na poziomie podstawówki.

 • 8 lutego 2020 o godz. 14:46

  Jak wspomniałem gów…a i małpki na trawnikach, festyniarskie kolory wokoło i parkingi na chodnikach ludziom nie przeszkadzają, a wchodzac do parku czują się zniesmaczeni aniołem… To pkazuje poziom niektórych.

 • 8 lutego 2020 o godz. 16:18

  Chłopie, jak ty w tych wypocinach w parku nazywanych rzeźbami widzisz sztukę to gratuluję gustu wprost spod festyniarskich wozów i innych tego typu przaśnych strugankach. Ogarnijcie się , to nie jest żadna sztuka ! Ktoś wam wmówił , że tak jest i jak te krowy na pastwisku wierzycie temu komuś , że „hen za horyzontem mieszka tęcza”. Z przykrością czas zakomunikować, że te pseudo rzeźby nawet koło sztuki nie stały . No może z wyjątkiem , kiedy taka jedna czy druga sztuka przechadzała się niefortunnie obok nich i nieświadoma sytuacji przycupnęła na chwilkę.

 • 8 lutego 2020 o godz. 19:19

  Psie gó..a im nie przeszkadzają ale anioł juź tak

 • 9 lutego 2020 o godz. 08:38

  Anioł do magazynu!!!

 • 9 lutego 2020 o godz. 09:36

  Kolejny niskich lotów i horyzontów się odezwał…

 • 9 lutego 2020 o godz. 21:23

  Obrażajcie się , tak, tak , o to autorowi chodziło , żeby się ludzie obrażali . Brawo. Udało się . Tylko po co ?

 • 9 lutego 2020 o godz. 22:39

  Same mordy w pałąk wygięte…

 • 9 lutego 2020 o godz. 22:50

  Szczerze mówiąc wśród brzydoty i pospólstwa blokowisk Bródna, wśród bazarowej estetyki i wszechobecnego malkontenctwa i akurat taki złoty anioł to miła odmiana, w przeciwieństwie do ufoludka ze złomu, który został podrzucony przy Wincentego.

 • 11 lutego 2020 o godz. 08:23

  A mieszkańców pytano ,czy postawić w miejscu publicznym rzeżbę anioła? Nie ! Park jest ogólnie dostępny i nie powinno być posadowionych w nim oznak religijnych, Jeszcze jedno – Właściciele zwierzaków sprzątajcie po nich.

 • 11 lutego 2020 o godz. 08:47

  A mieszkancow pytano czy wieszać krzyże w publicznych szkołach, przychodniach i urzędach. Nie! Są to miejsca ogolnodostepne i nie powinno być w nich podadowionych oznak religinych. Jeszcze jedno – wlasciciele samochodów – zabierzcie je z trawników, chodnikow i drog przciwpożarowych a parkujcie je tylko w miejscach wyznaczonych.

 • 13 lutego 2020 o godz. 14:06

  Ja i ktoś jak ci przeszkadają oznaki religijne wyprowadź się do islamistów.

 • 14 lutego 2020 o godz. 01:18

  Nie to jest przedmiotem artykułu ale dziwi mnie komentarz, że ktoś ma się wyprowadzić do – jak to ktoś pisze – islamistów, tylko dlatego, że jest zniesmaczony symbolami religijnymi w przestrzeni publicznej w ŚWIECKIM PAŃSTWIE, jakim jest Polska. Dodatkowo katolik chyba nie jest uprzedzony do żadnej innej religii, więc to pewnie był Prowokacyjny komentarz jakiegoś nietolerancyjnego muzułmanina, Żyda lub Hindusa O ksywce Pałąk. Pałąk kojarzy się z księżycem, wiec pewnie jednak ukRyty muzułmanin.

 • 22 lutego 2020 o godz. 13:31

  podatek od psa 5tyś miesiecznie i znikną psie g*a

 • 23 lutego 2020 o godz. 20:41

  Anioł jest zabawny, dobrze współgra z okoliczną zielenią. Jak komuś przeszkadza, że to niby symbol religijny,że obraża uczucia nie-katolików itp, to niech sobie wyobrazi, że to np. złotopióry czar-ptak z bajki. Czy musimy być zawsze anty-, czy wszystko musi nam przeszkadzać? Wkońcu w parku jest miejsce na wszystko, i na zieleń, i na ławki i na anioła czy herbaciany domek i jak komuś nie pasuje, to jest dość miejsca, żeby spacerować gdzie indziej. A ze sztuką tak już jest i zawsze było, że jednym się coś podoba, a innym nie. Dla jednych coś jest dziełem, a dla drugich kiczem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.