Pomnik Mieszczan z Bródna wygląda tak. Na szczęście to nie jest końcowa wersja

23
Share

Wczoraj z Parku Bródnowskim pokazano nową rzeźbę. Ale zaraz ona zniknie i wróci na stałe dopiero za rok.

 

Zapowiadaliśmy to na targowek.info już kilkukrotnie, wpierw ze sporym entuzjazmem, potem już z nieco mniejszym. Wreszcie w sobotę mogliśmy zobaczyć w całej okazałości autoportret ludzi Bródna – dzisiejszych mieszkańców dzielnicy, która dokładnie sto lat temu stała się częścią Warszawy.

Rzeźba „Mieszczan z Bródna” została stworzona wspólnie z mieszkańcami naszej dzielnicy według pomysłu Pawła Althamera. Poszczególne postacie powstawały podczas warsztatów w miejscach, gdzie spędzają czas mieszkańcy Bródna: w siłowni i klubie fitness, w pracowni artystycznej, w Parku Bródnowskim, w domu kultury, w ośrodku dla uchodźców, w Urzędzie Dzielnicy, w restauracji i w kościele.

To, co zobaczyliśmy wczoraj w Parku Rzeźby w Parku Bródnowskim, to dopiero projekt docelowej rzeźby: dziesięć postaci kroczących, siedzących i leżących, zrobionych z najróżniejszych materiałów – od drewna i gipsu, przez wiklinę i materiały biurowe po… pieczywo.

 

zdjęcie: Facebook/UD Targówek

Projekt pomnika Mieszczan z Bródna / zdjęcie: Facebook/UD Targówek

 

Jak podaje Muzeum Sztuki Nowoczesnej, już dziś ten projekt zostanie rozebrany i pojedzie do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, gdzie figury zostaną odlane z brązu i wrócą na Bródno na stałe dopiero latem 2017 roku.

Ponieważ to dopiero projekt, i to wykonany z dziwnych materiałów, powstrzymamy się od komentowania wyglądu rzeźby. Ale finalny odlew z brązu może być naprawdę interesującym dziełem sztuki  – i czekamy na jego postawienie niecierpliwie :)

A tak „tymczasowi mieszczanie” wyglądali wczoraj:

 

 

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika MSN w Warszawie (@msn_warszawa)

 

 

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Anna (@annatb7)

 

 

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika MSN w Warszawie (@msn_warszawa)

 

 

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Janusz Woźnica (@dystansa)

 

 

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Magdalena (@leniwakluska)

 

A jeśli nie chcecie czekać aż do przyszłego roku na wyrażenie swojej opinii o rzeźbie Mieszczan z Bródna, zapraszamy do komentowania poniżej.

 

23
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx