"Nasz" most: 147 649 samochodów na dobę. Najruchliwszy w Polsce | | targowek.info

„Nasz” most: 147 649 samochodów na dobę. Najruchliwszy w Polsce

Targówek nie ma dostępu do Wisły, ale śmiało możemy nazwać most Grota-Roweckiego „naszym mostem”. Na przeprawie łączącej (ponad Pelcowizną) Targówek z Żoliborzem każdego dnia jeździ prawie 150 tys. samochodów! To absolutny rekord Polski!

Zarząd Dróg Miejskich opublikował właśnie najnowsze badania natężenia ruchu na warszawskich mostach przez Wisłę. Kolejny rok z rzędu most Grota-Roweckiego o kilka długości przebił pozostałe warszawskie przeprawy. W 2011 roku jeździło przez niego średnio 147 649 samochodów na dobę!

…porównajcie to z 18 tysiącami aut na moście Świętokrzyskim, czy 52 tysiącami na moście Poniatowskiego…

Jak wynika z badań ZDM, most Grota-Roweckiego przejął prym wśród warszawskich przepraw na początku XXI wieku. Jeszcze w 1993 roku jeździło nim mniej niż 60 tys. aut na dobę. Pięć lat później ruch zwiększył się dwukrotnie, aż wreszcie w 2003 roku liczba samochodów na moście Grota przekroczyła 140 tys. i pokonała najruchliwszy dotąd most Łazienkowski (w 2003 r. jeździło po nim ok. 130 tys. aut, w 2011 r. było to 118 tys. samochodów dziennie). W rekordowym 2009 roku przez most Grota-Roweckiego przebiajało się („jeździło” to zbyt mocne słowo) ponad 160 tys. aut na dobę!

Te kolosalne liczby wkrótce zmienią. W pierwszej połowie 2012 roku zostanie otwarty most Północny (przez marginalną mniejszość zwany mostem Skłodowskiej-Curie), który przejmie część ruchu z Białołęki  – i wtedy liczba samochodów na moście Grota z pewnością nieco zmaleje. Ale już w drugiej połowie przyszłego roku zacznie się generalny remont „naszego mostu”, który zostanie poszerzony do pięciu pasów w każdą stronę, po dwa dla tranzytu i trzy dla ruchu lokalnego. Remont ma się skończyć do końca 2014 roku.

Ile aut pojedzie wtedy przez Wisłę po targówkowskiej autostradzie? 200 tysięcy? 250 tysięcy?  Kto da więcej?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.