Ranking dzielnic Warszawy: Targówek mocnym średniakiem

17
Share

Urząd Statystyczny w Warszawie sprawdził stołeczne dzielnice pod względem atrakcyjności warunków życia. Na 18 dzielnic Targówek poradził sobie średnio: zajęliśmy 9 miejsce.

Ranking powstał wg bardzo skomplikowanego wzoru i daje momentami zaskakujące rezultaty. Czołówka może jeszcze nie dziwi: najlepszymi dzielnicami do życia w Warszwie zdaniem Urzędu Statystycznego są Śródmieście, Mokotów oraz Ochota. Za to trzecie od końca miejsce uwielbianego i dopieszczanego przez władze stolicy Bemowa zszokuje pewnie wiele osób. Gorsze od Bemowa okazały się tylko Ursus i Białołęka. Oficjalna tabela wyników wygląda tak:

ranking_dzielnic_warszawy_2013

Jak widać, Targówek znalazł się dokładnie w środku rankingu na 9. miejscu. Czym nasza dzielnica zapunktowała, a co zdaniem statystyków jest u nas najsłabsze? Oddajmy głos autorom rankingu:

„Targówek dysponuje nowoczesną siecią drogową, która pozwala na szybkie poruszanie się po dzielnicy i gwarantuje dobry dojazd do centrum stolicy. W ciągu ostatnich lat budowane są nowoczesne osiedla, które zmieniają krajobraz Targówka. Poza inwestycjami w infrastrukturę, dzielnica stara się także tworzyć kompleksy rekreacyjno-sportowe służące wszystkim mieszkańcom. Mocnym atutem Targówka jest jego położenie – niewielka odległość od centrum, a zarazem bliskość tras wylotowych” – to o plusach naszej dzielnicy.

Ale jest też sporo minusów, m.in.:

„Targówek należy do grupy dzielnic o wysokim poziomie bezrobocia (26 osób na 1 tys. mieszkańców). Biorąc pod uwagę dostęp do placówek służących ochronie zdrowia –  zakładów opieki zdrowotnej  i aptek – Targówek plasuje się na niskim 15 miejscu w rankingu wszystkich dzielnic. Wśród mieszkańców 27 na 1 tys. korzysta ze świadczeń systemu pomocy społecznej. Na tle innych dzielnic Targówek notuje największą liczbę dzieci przypadających na 1 przedszkole (109 na 1). Także na 1 szkołę podstawową i gimnazjalną przypada duża liczba uczniów (odpowiednio: 374 i 320)” – czytamy w raporcie z wynikami rankingu.

W temacie przestępczości analitycy z Urzędu Statystycznego mają tzw. mieszane uczucia:

„W rankingu bezpieczeństwa Targówek plasuje się na 8 miejscu pod względem poziomu przestępczości. W przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców na terenie dzielnicy dochodzi do 24 przestępstw – o 6 przestępstw na 1 tys. ludności więcej niż w dzielnicy Ursus i o 52 mniej niż  w dzielnicy Śródmieście. Jednak na tle wszystkich dzielnic Targówek charakteryzuje się niskim poziomem wykrywalności sprawców przestępstw. Niższą wartość notuje tylko Białołęka.” – podliczają analitycy.

 

Warszawa /fot. targowek.info

Warszawa /fot. targowek.info

 

Czy zgadzacie się z opinią autorów rankingu? My z całą pewnością zgadzamy się z uwagą umieszczoną w podsumowaniu opracowania:

„Reasumując, mając na względzie rozwój dzielnic w ostatnich latach, warto weryfikować stereotypowe wizerunki dzielnic, gdyż wyniki mogą często zupełnie zmienić sposób postrzegania tych obszarów. W świetle wyników przeprowadzonych rankingów wiele dzielnic ukazało swoje inne od stereotypowego, często lepsze oblicze”

Cały dokument z wynikami rankingu można pobrać tutaj (plik pfd – 10 mb)

 

17
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx