Ranking dzielnic Warszawy: Targówek mocnym średniakiem | | targowek.info

Ranking dzielnic Warszawy: Targówek mocnym średniakiem

Urząd Statystyczny w Warszawie sprawdził stołeczne dzielnice pod względem atrakcyjności warunków życia. Na 18 dzielnic Targówek poradził sobie średnio: zajęliśmy 9 miejsce.

Ranking powstał wg bardzo skomplikowanego wzoru i daje momentami zaskakujące rezultaty. Czołówka może jeszcze nie dziwi: najlepszymi dzielnicami do życia w Warszwie zdaniem Urzędu Statystycznego są Śródmieście, Mokotów oraz Ochota. Za to trzecie od końca miejsce uwielbianego i dopieszczanego przez władze stolicy Bemowa zszokuje pewnie wiele osób. Gorsze od Bemowa okazały się tylko Ursus i Białołęka. Oficjalna tabela wyników wygląda tak:

ranking_dzielnic_warszawy_2013

Jak widać, Targówek znalazł się dokładnie w środku rankingu na 9. miejscu. Czym nasza dzielnica zapunktowała, a co zdaniem statystyków jest u nas najsłabsze? Oddajmy głos autorom rankingu:

„Targówek dysponuje nowoczesną siecią drogową, która pozwala na szybkie poruszanie się po dzielnicy i gwarantuje dobry dojazd do centrum stolicy. W ciągu ostatnich lat budowane są nowoczesne osiedla, które zmieniają krajobraz Targówka. Poza inwestycjami w infrastrukturę, dzielnica stara się także tworzyć kompleksy rekreacyjno-sportowe służące wszystkim mieszkańcom. Mocnym atutem Targówka jest jego położenie – niewielka odległość od centrum, a zarazem bliskość tras wylotowych” – to o plusach naszej dzielnicy.

Ale jest też sporo minusów, m.in.:

„Targówek należy do grupy dzielnic o wysokim poziomie bezrobocia (26 osób na 1 tys. mieszkańców). Biorąc pod uwagę dostęp do placówek służących ochronie zdrowia –  zakładów opieki zdrowotnej  i aptek – Targówek plasuje się na niskim 15 miejscu w rankingu wszystkich dzielnic. Wśród mieszkańców 27 na 1 tys. korzysta ze świadczeń systemu pomocy społecznej. Na tle innych dzielnic Targówek notuje największą liczbę dzieci przypadających na 1 przedszkole (109 na 1). Także na 1 szkołę podstawową i gimnazjalną przypada duża liczba uczniów (odpowiednio: 374 i 320)” – czytamy w raporcie z wynikami rankingu.

W temacie przestępczości analitycy z Urzędu Statystycznego mają tzw. mieszane uczucia:

„W rankingu bezpieczeństwa Targówek plasuje się na 8 miejscu pod względem poziomu przestępczości. W przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców na terenie dzielnicy dochodzi do 24 przestępstw – o 6 przestępstw na 1 tys. ludności więcej niż w dzielnicy Ursus i o 52 mniej niż  w dzielnicy Śródmieście. Jednak na tle wszystkich dzielnic Targówek charakteryzuje się niskim poziomem wykrywalności sprawców przestępstw. Niższą wartość notuje tylko Białołęka.” – podliczają analitycy.

 

Warszawa /fot. targowek.info
Warszawa /fot. targowek.info

 

Czy zgadzacie się z opinią autorów rankingu? My z całą pewnością zgadzamy się z uwagą umieszczoną w podsumowaniu opracowania:

„Reasumując, mając na względzie rozwój dzielnic w ostatnich latach, warto weryfikować stereotypowe wizerunki dzielnic, gdyż wyniki mogą często zupełnie zmienić sposób postrzegania tych obszarów. W świetle wyników przeprowadzonych rankingów wiele dzielnic ukazało swoje inne od stereotypowego, często lepsze oblicze”

Cały dokument z wynikami rankingu można pobrać tutaj (plik pfd – 10 mb)

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

17 komentarzy na temat “Ranking dzielnic Warszawy: Targówek mocnym średniakiem

 • 16 listopada 2013 o godz. 09:19

  Jak na dzielnice,ktora jest tak blisko centrum i ma de facto dluga historie to jest to slaby wynik.

 • 16 listopada 2013 o godz. 09:24

  Jestesmy gorsi niz Wlochy!

 • 16 listopada 2013 o godz. 09:38

  Mnóstwo punktów tracimy przez fatalny dojazd. 2-3 nowe ulice i wskocsymy wyżej.

 • 16 listopada 2013 o godz. 09:55

  Do Lopez: Chyba nie czytales artykulu.

 • 16 listopada 2013 o godz. 13:23

  Szkoda że się tu nie buduje drog- ani jednej nowej drogi przez ostatnie 20lat czy to jest dobry wynik¿

 • 16 listopada 2013 o godz. 17:34

  Autor jechal ostatnio Grota w godzinach szczytu :-). Znaki zakazu zjazdu autobusow juz zdjete z „wyremontowanej” trasy? Chyba, ze jakosc dojazdu mierzyl pojazdem wodnoladowym…

  Co do Bemowa – to troche dziwne, ale ten ranking jak poczytacie metodyke to wynika z jakiegos siedzenia za biurkiem. Nie twierdze, ze jest to swietna dzielnica, tak jak Srodmiescie tez ma wady, ale pod wzgledem sportowym tam sa przynajmniej otwarte dla mieszkancow hale do koszykowki…

 • 17 listopada 2013 o godz. 11:11

  a dla kogo ten ranking?słoje będą wiedziały gdzie warto się sprowadzić,lepiej jakby nasza dzielnica była na szarym końcu

 • 17 listopada 2013 o godz. 13:24

  „Targówek dysponuje nowoczesną siecią drogową, która pozwala na szybkie poruszanie się po dzielnicy i gwarantuje dobry dojazd do centrum stolicy.”

  Hmmm… Ciekawe. Może jeśli mówią o Bródnie, chociaż Wincentego czy Żaba często zakorkowana. Most Grota odpada, a przez to Radzymińska teraz stoji – nie wspomnę o budowie metra, która trochę bałaganu zrobiła – ale czepiał się nie będę, bo miejmy nadzieję, za rok będzie już tam porządek. Tak czy inaczej z Targówka Mieszkaniowego dojeżdżam często w ok 45 min – nie wiem czy to taki dobry rekord. 15-20 min to rozumiem…

  „Mocnym atutem Targówka jest jego położenie – niewielka odległość od centrum, a zarazem bliskość tras wylotowych”
  Bliskość tras może jest, ale wydostać się nimi to zupełnie inna bajka.

  „W ciągu ostatnich lat budowane są nowoczesne osiedla, które zmieniają krajobraz Targówka.”
  Tak osiedla budują, ale z dala od wszystkiego, pieniądze idą tam, a osiedla które są tutaj od dziesięcioleci popadają.

  Poza tym o czym w ogóle mowa? W ostatnim konkursie architektonicznym nie mieliśmy się czym pochwalić. Ot, nowy blok na handlowej postawili – dziękuję bardzo – co to za rozwiązanie gdzie sąsiad patrzy sąsiadowi w okna? Kto kupuje takie mieszkania???? Co to za komfort?

  Poza tym o jakich inwestycjach w infrastrukturę piszą? Fajnie, bo zrobili jakieś nowe skwery (bardzo ładne, podoba mi się – za to dziękuję), ale obwodnica targówka mieszkaniowego nadal dziurawa, Wincentego jest jak każdy wie, a o Radzymińskiej też nie wspomnę. Korki, korki, i jeszcze raz korki. Infrastruktura logistyki powinna być pierwszorzędna. A tak na prawdę ja nie mam jak normalnie do Urzędu Miasta dojechać….

  No chyba, że jest to pisane

 • 17 listopada 2013 o godz. 16:32

  A gdzie Bródno ja się pytam? Gdzie jest Bródno? Targówek bez Bródna to blokowisko.

 • 17 listopada 2013 o godz. 17:07

  109 dzieci na 1 przedszkole + dzieci z innych dzielnic = brak miejsc dla przedszkolaków dzielnicy Targówka. Dzieci jest dużo w naszej dzielnicy, ale jak widać to nie powód, żeby dzieci z obcych dzielnic miały pierwszeństwo w naszych przedszkolach.

 • 17 listopada 2013 o godz. 21:48

  Nie uważam tego 9tego miejsca za wiarygodne. Targówek to pustynia: kulturalna, sportowa, gastronomiczna. Brak potrzebnych inwestycji. Nie mówię, że nic się nie dzieje, ale jaka jest korzyść dla mieszkańców z kolejnych osiedli i centrów handlowych? Chyba tylko większe korki. Normalnie nie uważam się za malkontenta, ale zadowolenie autora powyższego artykułu budzi moje rozżalenie i rozczarowanie.

  No i jeszcze: „dzielnica stara się także tworzyć kompleksy rekreacyjno-sportowe służące wszystkim mieszkańcom” – o co tu właściwie chodzi? O skwerek przy Zielonym Zaciszu?

  Uważam, że na Targówku z każdym rokiem żyje się trudniej, jesteśmy traktowani przez władze miasta jak przygłupi, ubogi kuzyn, którego można mamić świecidełkami zamiast traktować jak równorzędnego z innymi dzielnicami partnera.

 • 18 listopada 2013 o godz. 10:41

  pustynia kulturalna to była u ciebie w Potworowie,nie narzekaj albo wracaj do siebie

 • 18 listopada 2013 o godz. 12:31

  i tka zawyżone . przeciez to ankieterzy SŁOIKI robili

 • 18 listopada 2013 o godz. 15:42

  Pewnie, ze pustynia.

 • 18 listopada 2013 o godz. 19:07

  @ BACH
  No właśnie jestem u siebie i narzekam. Mam tylko chwalić, bo moje? Nie widzieć, że jest kiepsko? A to ci dopiero patriotyczne podejście!

 • 18 listopada 2013 o godz. 22:07

  Statystycznie …
  i JA i Krowa statystycznie mamy po 3 nogi HEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEHEH
  Dzielnica Targówek jest bardzo zróżnicowana od Targówka Fabrycznego, po Mieszkaniowy i Bródno Zacisze więc każdy z obszarów należy ocenić indywidualnie a na Włochach nie ma przestępstw bo tam nikt nie jeździ po co :(

 • 19 listopada 2013 o godz. 20:10

  JANIE a już myslałam że coś ci sie stalo a jednak żyjesz ciesze sie niezmiernie twoje uwagi sa jak zwykle pierwsza klasa!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.