Księżycowy krajobraz zamiast szkolnego boiska | | targowek.info

Księżycowy krajobraz zamiast szkolnego boiska

Hałdy ziemi w miejscu bramek, hałdy ziemi w miejscu bieżni – budowa nowego boiska przy podstawówce na Bródnie stanęła dwa miesiące temu i jej wznowienia nie widać.

Szkoła nr 275 przy ul. św. Hieronima /fot. targowek.info
Szkoła nr 275 przy ul. św. Hieronima /fot. targowek.info

O projekcie nowego boiska w SP 275 przy ul. św. Hieronima pisaliśmy na początku roku (kiedy jeszcze trwał przetarg na wybór wykonawcy remontu).

Wg planów obok bródnowskiej podstawówki im. Artura Oppmana ma się znajdować:
* duże boisko do piłki nożnej o nawierzchni z trawy syntetycznej i sąsiadujące z nim dwa boiska do siatkówki,
* boisko wielofunkcyjne do siatkówki/koszykówki/tenisa o nawierzchni z tworzywa poliuretanowego,
* bieżnia okólna 2- torowa dookoła głównego boiska, na “długiej prostej” rozszerzona do trzech torów i  zakończona skocznią w dal,
* plac zabaw dla młodszych dzieci.

Budowa zaczęła się na wiosnę i… szybko została przerwana. Na początku kwietnia wykonawca inwestycji zerwał koparką nawierzchnię starych boisk (asfalt oraz trawę), a potem, jeszcze przed Wielkanocą, zszedł z rozgrzebanego placu.

 

Tak wygląda dziś "boisko" przy szkole nr 275 na Bródnie /fot. targowek.info
Od kwietnia „boisko” przy SP 275 wygląda tak /fot. targowek.info

 

Co się dzieje? Odpowiedź znamy dzięki interpelacji dzielnicowego radnego Miłosza Stanisławskiego, który zapytał o to inwestora, czyli burmistrza Targówka.

Mówiąc w skrócie: wykonawca remontu, firma „Panorama Obiekty Sportowe” z Piaseczna, zastosowała starą sztuczkę znaną z przetargów w całej Polsce. Ponieważ jedynym kryterium przetargowym była najniższa cena, „Panorama” zaproponowała stawkę poniżej granic opłacalności, licząc na podwyższenie kontraktu w wyniku późniejszych aneksów. Efekt?

Wykonawca miał problemy z pozyskaniem podwykowawcy na roboty rozbiórkowe i ziemne w cenach zaoferowanych w przetargu. W związku z powyższym, pomimo ryczałtowego charakteru wynagrodzenia, oczekiwał jego podwyższenia.

– odpowiada na interpelację burmistrz Sławomir Antonik.

W budżecie dzielnicy przewidziano na remont 1,5 mln zł, ale „Panorama” wygrała przetarg zobowiązując się do zbudowania boisk raptem za niewiele ponad 1 milion. Jak wynika z pisma, nasi samorządowcy mocno postawili się żądaniom podwyżki wysuniętym przez „sprytnego” wykonawcę.

Po kilku spotkaniach i korespondencji, ostatecznie został wyjaśniony zakres podjętego przez firmę Panorama zobowiązania. W czasie trwających dyskusji jednoznacznie wyjaśniono Wykonawcy charakter ceny ryczałtowej. Konieczne też były wyjaśnienia projektantów dotyczące wniosku Panoramy w kwesti zamiany materiałów (…).

Firma zadeklarowała gotowość prac i ich terminowe zakończenie. Należy mieć nadzieję, że działania podjęte przez Urząd Dzielnicy Targówek m. st. Warszawy odniosły pożądany skutek.

– informuje burmistrz Antonik.

Szczęśliwe zakończenie? Niezupełnie.

Powyższe słowa pan burmistrz napisał w połowie maja. Teraz mamy już czerwiec, a inwestycja dalej stoi. Według harmonogramu boisko w SP 275 przy ul. św. Hieronima powinno być zbudowane do końca sierpnia 2014 roku, tak, żeby od początku nowego roku szkolnego mogły z niego korzystać dzieci. Ale chyba nawet najwięksi optymiści już w to nie wierzą.

 

plan boiska szkonego na Bródnie
Plan boiska przy szkole 275 na ul. św. Hieronima / mat. UD
PRZECZYTAJ TEŻ:

9 komentarzy na temat “Księżycowy krajobraz zamiast szkolnego boiska

 • 2 czerwca 2014 o godz. 10:36

  Tonald się wk.. na mlodzież, ktora nie da się bujać jak starzy naiwni, a na pewno po tym jak licealistka z Gorzowa Wlkp, która na spotkaniu powiedziała mu w twarz: „Dlaczego kreuje się pan na patriotę, przecież jest pan zdrajcą Polski”. Szkoda, że tvn, tvp1 i polsat o tym milczą, bo co, gdyby połowa Polski pogoniła złodziei i nierobów? I orlika niet.

 • 2 czerwca 2014 o godz. 11:52

  Dopóki nie zmieni się kryterium najniższej ceny w zamówieniach publicznych dopóty będą się powtarzać takie historie

 • 2 czerwca 2014 o godz. 12:36

  @RCHŁY KONIEC PO:
  inteligencją to nie grzeszysz, ile klas szkoły skończyłeś? 2? 3?
  tusk to administacja rządowa a władze miasta i dzielnicy to administracja samorządowa, że tusk i hgw są z jednej flagi nie znaczy, matołku, że tusk o wszystkim decyduje, dzisiejszy deszcz to też pewnie wina tuska? a jarek-zbawuciel będzie zawracał kijem bieg rzeki, żeby nie było powodzi?

 • 2 czerwca 2014 o godz. 14:27

  @kasia:
  odezwały się lokaje po z urzędów (nie ma jeszcze 16). Matołku, przejrzyj na oczy, lizaniem dziury tuskowi przeżyjesz do wyborów, a potem cię wymienią.

 • 2 czerwca 2014 o godz. 18:06

  Maja racje. To nie jest tak – jak zmienia kryterium najnizszej ceny, to tacy sami ludzie zaczna kantowac np. oszukujac na wymaganych papierach, doswiadczeniu etc., tylko, ze wezma wiecej.

  Jak temu przeciwdzialac? Proste – przeciwko wszelkim aneksom do umow, chyba, ze rzeczywiscie ceny materialow z powodu dzialania „trzecich” nagle sporo wzrosna we wszystkich sklepach. Dwa – egzekwowac kary umowne.

  Niezaleznie od pogladow politycznych powinni wlasnie dlatego ze soba dzialac dla dobra dzielnicy.

  PS.Prosba o akcje kolorystyczna – niech to boisko do kosza bedzie CZERWONE(dlaczego czerwone – jest kolorem herbu Targowka i bedzie wspolgralo z analogicznymi kolorami lokalnych nowych budynkow).

 • 2 czerwca 2014 o godz. 20:55

  brawo Anna, w końcu pisesz z sensem!

 • 5 lutego 2015 o godz. 15:18

  Powodem wstrzymania prac we wskazanym okresie były rażące błędy i braki w dokumentacji projektowej, odkryte przez wykonawcę już po rozpoczęciu budowy. Towarzyszył temu brak jakichkolwiek chęci oraz kompetencji ze strony inwestora do rozwiązania tego problemu.

 • 5 lutego 2015 o godz. 19:13

  Do ANONIM.

  Dlaczego Pan/Pani wprowadza w błąd? Prawda jest taka że dokumentacja była wykonana poprawnie, ale firma wykonawcza zaczęła „kombinować” z urządzeniami, wciskając tańsze zamienniki.

 • 11 lutego 2015 o godz. 14:43

  Do B:
  Psychologia uczy, że sami nie wierzymy w to, co mówimy przed „ale”… .
  Do przemyślenia.
  A

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.