512 przestanie jeździć z Zacisza?!

35
Share

Zauważyliśmy coś dziwnego w planach zmian komunikacji po otwarciu II linii metra. Trasa linii 512 nie tylko będzie skrócona do placu Wileńskiego, ale zmieni się też lokalizacja jej drugiego krańca. Na dość zaskakującą…

 

O planowanej rewolucji w komunikacji miejskiej po jesiennym otwarciu centralnego odcinka II linii metra pisaliśmy wczoraj. Większość proponowanych zmian w naszej dzielnicy ZTM narysował na tej mapce:

Zmiany autobusów po otwarciu II linii metra /mat. ZTM

Zmiany autobusów po otwarciu II linii metra /mat. ZTM

 

Spójrzcie jednak na mapkę uważnie. Szczególnie na trasę autobusu 512. Od ponad roku, w wyniku nieoczekiwanej likwidacji pętli „Zacisze” przy ul. Codziennej, pojazdy tej linii wracając z centrum Warszawy jednokierunkowo okrążają całe Zacisze jadąc ulicą Kondratowicza, zahaczają o ul. św. Wincentego na Bródnie i ostatecznie docierają w okolice dawnej pętli od strony wąskiej ulicy Rolanda.

Ale na przedstawionej wczoraj informacji z ZTM 512 jedzie już inaczej: trasa – w obu kierunkach – przecina Zacisze (ulicami Codzienną i Rolanda) i kończy bieg na krańcu przy ul. Gilarskiej, tuż przy skrzyżowaniu z św. Wincentego!

Nowy kraniec 512 będzie przy ul. Gilarskiej? / mat. ZTM

Nowy kraniec 512 będzie przy ul. św. Wincentego? / mat. ZTM

 

Oprócz trasy zaznaczonej na mapce ZTM na razie niczego więcej nie wyjaśnia. Musimy więc pogłówkować sami.

Z jednej strony taki wariant 512 jest już jak najbardziej możliwy. Okrężna jednokierunkowa droga wynika bowiem z tego, że przez długi czas przegubowe autobusy nie mieściły się w wąski skręt w prawo z Rolanda w Gilarską. Ale na początku 2014 roku ów zakręt został przebudowany i teraz przegubowce mogą „złamać się” w nim bez problemu.

Z drugiej strony w zaznaczonym na mapce miejscu nie ma żadnej pętli! A samo skrzyżowanie Gilarskiej z św. Wincentego, oprócz tego że często zakorkowane, jest też z pewnością zbyt ciasne, żeby autobusy mogły na nim zawrócić o 180 stopni.

Czy to oznacza, że mapka ZTM jest jednak niedokładna, czy też wkrótce na końcu ul. Gilarskiej uda się wybudować zawrotkę dla autobusów?

Sytuacja zapewne wyjaśni się podczas planowanych konsultacji z mieszkańcami na temat tych zmian. Choć wydaje się już pewne, że jesienią nazwa „Zacisze” zupełnie zniknie z warszawskich autobusów.

512 na tymczasowym krańcu „Zacisze” /fot. targowek.info

512 na obecnym krańcu „Zacisze” /fot. archiwum targowek.info

35
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx