Dziwny ranking dzielnic Warszawy. Targówek daleko

16
Share

Dopiero 15. miejsce zajął Targówek w rankingu dzielnic pod względem atrakcyjności do życia. Ale kryteria dobrano tak, że nie chcielibyśmy być wyżej. 

 

Ranking przygotował Urząd Statystyczny Warszawy. Targówek wypada słabiej, niż w podobnych rankingach publikowanych wcześniej. Wygrywają te dzielnice co zwykle, choć dziwi wysoka pozycja Włoch.

Ranking dzielnic wg Urzędu Statystycznego

1  Wilanów
2  Śródmieście
3  Mokotów
4  Żoliborz
4  Włochy
6  Ochota
7  Ursynów
8  Wola
9  Praga‐Południe
10  Wawer
11  Ursus
12  Wesoła
13  Bemowo
14  Białołęka
15  Targówek
16  Bielany
17  Praga‐Północ
18  Rembertów

Wczytaliśmy się w kryteria doboru dzielnic. I wydają się one dość dziwne. Urzędnicy brali pod uwagę:

  • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą na 100 osób w wieku produkcyjnym,
  • pracujący  na 1 tys. ludności,
  • bezrobotni na 1 tys. ludności,
  • mieszkania oddane do użytkowania na 1 tys. zawartych małżeństw,
  • powierzchnia parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej na 1 mieszkańca
  • liczba ludności przypadająca na 1 przychodnię,
  • liczba ludności przypadająca na 1 sklep

Kryterium powierzchni parków czy liczbę przychodni można zrozumieć. Choć szkoda że nie uwzględniono liczby szkół, przedszkoli czy domów kultury. Przydałoby się też porównanie komunikacji, czasu dojazdu do centrum, perspektywa budowy metra. W zamian mamy liczbę osób prowadzących działalność gospodarczą, w którą wchodzą i prawdziwi przedsiębiorcy i pracownicy na śmieciówkach. Co to ma do atrakcyjności dzielnicy?

Liczba sklepów to nawet ważna informacja, ale o jakie sklepy chodzi? Bo przecież jeśli o alko 24h, to powinniśmy być liderem zestawienia! ;-) A tu niespodzianka – pod uwagę wzięto tylko sklepy z liczbą zatrudnionych powyżej 9 osób. Czyli duże markety i dyskonty.

Atrakcyjność dzielnicy – zdaniem autorów rankingów – podnosi też liczba nowych inwestycji mieszkaniowych. To tłumaczy wysoką pozycję Włoch, które zabudowywane są na potęgę. W zestawieniu wykorzystano dane z 2015 roku, wiec wiele inwestycji deweloperskich na Targówku jeszcze nie była wtedy oddana do użytku.

Zatem jest szansa, że podskoczymy w rankingu, gdy ukończone zostaną wszystkie obecne budowy deweloperów. Tylko czy zależy nam na takim awansie?

 

Na zdjęciu Park Bródnowski / fot. targowek.info

16
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx