Ranking liceów… przyjaznych osobom homoseksualnym. Targówek bardzo różni się od Bródna

41
Share

Tym razem nie chodzi o wyniki szkolnych olimpiad czy matur. W tym rankingu warszawskich ogólniaków pod uwagę wzięto ich otwartość na uczniów LGBT. Licea z naszej dzielnicy wypadły… zastanawiająco.

Na pomysł tego mocno nietypowego rankingu wpadł Dominik Kuc, uczeń śródmiejskiego liceum im. Klementyny Hoffmanowej i młody aktywista grup LGBT (rozszyfrowując ten skrót z języka angielskiego: Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender – czyli lesbijki, geje, osób biseksualne i transpłciowe).

Stworzył on kwestionariusz, który rozesłał do internetowych grup zrzeszających warszawskich uczniów z publicznych liceów ogólnokształcących (przede wszystkim na Facebooku). Pytania dotyczyły np. atmosfery w szkole, czy pary homoseksualne mogą przyjść razem na studniówkę, jak nauczyciele reagują na homofobiczną agresję itp. Ku zdziwieniu samego organizatora, akcja spotkała się z olbrzymią popularnością – odpowiedziało aż 4227 licealistek i licealistów z całej Warszawy.

Ważne: na pytania odpowiadali wyłącznie członkowie tych internetowych grup licealistów. Same szkoły – jako instytucje – nie brały udziału w badaniu.

Wyniki badań? W tych szkołach, w których udało się przeprowadzić ankietę – a była ich zdecydowana większość – wyniki są głównie pozytywne dla osób LGBT. Były też jednak przypadki, że uczniowie odmawiali wzięcia udziału w akcji i usuwali kwestionariusze ze szkolnych forów internetowych.

Całkiem pozytywnie do osób o innej orientacji seksualnej odnieśli się uczniowie z Targówka (Mieszkaniowego). W „najlepszej” kategorii – szkół zdecydowanie przyjaznych osobom nieheterosekualnym i zaangażowanych w ich sprawy – znalazło się 18 liceów ogólnokształcących z całej Warszawy, w tym CXXXVII LO im. Roberta Schumana, zaś w kategorii „pozytywnie ze strony młodzieży” (lecz nie za dobrze ze strony samej szkoły) wśród 16 stołecznych ogólniaków znalazło się też XIII LO im. płk. Leopolda Lisa-Kuli.

Na drugim końcu rankingu, z dużo mniejszym gronie szkół niechętnych osobom o innej orientacji, znalazły się za to licea z Bródna. Uczniowie CII LO im. Ks. Józefa Woźniaka nie odpowiedzieli na ani jedno pytanie z ankiety (co twórca interpretuje negatywnie, jako niezainteresowanie tematem osób LGBTQ+), zaś uczniowie XLVI LO im. Stefana Czarnieckiego dość szybko całkowicie usunęli kwestionariusz ze swojej grupy, z adnotacją, że nie popierają LGBT.

Cały ranking znajduje się pod tym linkiem (plik pdf)

Zobacz też „tradycyjny” ranking liceów na Targówku. W 2018 roku najlepsza w dzielnicy jest szkoła… niepubliczna

zdjęcie na górze: fot. Flickr/Per Pettersson/CC BY 2.0

41
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx