Targówek stracił historyczny budynek

24
Share

Przedwojenna willa, w której po wojnie wychowało się kilka pokoleń przedszkolaków, przestała istnieć.

 

Warszawa ma niewiele zabytków, a Targówek jeszcze mniej. Niestety, wciąż nie potrafimy dbać nawet o te nieliczne pamiątki dawnych czasów. Fanpage „Za torami” na Facebooku podał właśnie, że zburzona została przedwojenna Willa Zamojskiego na Targówku Fabrycznym.

Pisaliśmy o tej willi na targowek.info równo 6 lat temu (czytaj tutaj). Została zbudowana w latach 30. XX wieku przy ulicy Rzecznej, róg Niedotrzymskiej, przez przedwojennego sędziego Wincentego Zamojskiego. Elegancki budynek odebrano mu po wojnie dekretem Bieruta, w PRL-u (aż do początku lat 90.) mieściło się w nim przedszkole.

Po wyprowadzce przedszkola willa popadła w ruinę – i kiedy kilka lat temu odzyskali ją spadkobiercy sędziego Zamojskiego, prezentowała się już fatalnie. Właściciele próbowali opuszczoną ruinę sprzedać, ale nie znaleźli chętnego do ocalenia budynku (który nie był wpisany do rejestru zabytków). Ostatecznie teraz resztki przedwojennej willi zostały zrównane z ziemią.

Niektórzy przewodnicy warszawscy podawali, że zburzony budynek przy Rzecznej, to Willa Regina – posiadłość rodziny Konstantego Schiele, słynnego przedwojennego przedsiębiorcy, współwłaściciela browaru Haberbusch i Schiele. Ale Willa Regina znajdowała się prawdopodobnie kilkaset metrów dalej, tam, gdzie dziś są magazyny.

Teraz nie ma już także Willi Zamojskiego. Zburzono ją legalnie, prywatni właściciele mieli prawo to zrobić. Ale i tak szkoda. Kolejny kawałek historii Targówka Fabrycznego zniknął za zawsze.

To zdjęcie willi przy ul. Rzecznej zrobiliśmy we wrześniu 2012 roku / fot. archiwum targowek.info

24
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx