Kanał Zaciszański idzie do remontu

0
Share

Wysprzątanie brzegów, odmulenie i umocnienie skarp – taki remont czeka Kanał Zaciszański, czyli dopływ Kanału Bródnowskiego płynący przez Zacisze. Ratusz właśnie ogłosił przetarg.

Widok z mostku na Blokowej. fot. Targowek.to

Wszyscy znają Kanał Bródnowski, tymczasem Kanał Zaciszański to jego mniejszy dopływ. Płynie z Marek i Ząbek wzdłuż ul. Bystrej, potem Kanałowej i wpada do Kanału Bródnowskiego tuż przy ul. Porannej Bryzy na tyłach Zielonego Zacisza. Inne nazwy to Struga lub Rów Zacisze, ale w dokumentach urzędu dzielnicy figuruje jako Kanał Zaciszański.

Ratusz właśnie ogłosił błyskawiczny przetarg na remont odcinka od Kondratowicza do Blokowej. Wykonawca ma uregulować koryto, usunąć chwasty, wywieźć śmieci i starą kiszkę faszynową z dna cieku, a także wykonać nową opaskę z kiszek faszynowych.  Dno kanału zostanie odmulone, ale muł nie będzie wywieziony, a wyrzucony na skarpę. Tak przynajmniej wynika ze specyfikacji zamówienia: „profilowanie skarp z wbudowaniem namułu gruntu  z odmulenia  w skarpy w miejscach powstałych ubytków lub pomiędzy kiszkę a skarpę”.

Widok w kierunku ul. Porannej Bryzy. Ten fragment na razie nie będzie remontowany

Remont będzie więc wyglądał podobnie do tego, jaki w zeszłym roku przeprowadzono na Kanale Bródnowskim. Zastanawia jednak bardzo krótki termin na wykonanie prac. Przetarg ogłoszono 22 listopada, a termin zakończenie robót to już 29 grudnia tego roku. Oby się udało.

Kąpielisko na Zaciszu ?!

Trudno to sobie wyobrazić, ale kilkadziesiąt lat temu dziś skromny Kanał Zaciszański, służył mieszkańcom Zacisza jako lodowisko zimą i kąpielisko latem. Na swoim blogu pisze o tym internauta gajowy771:

Podobno w okresie wezbrania wód, gdy napotykał tamę w postaci szosy Radzymińskiej, potrafił utworzyć imponujący zalew aż po Makro (dzisiejsze – red.). Prazaciszanie śmigali tam na łyżwach. Po wojnie znacznie Rów pogłębiono i poszerzono. Okoliczni mieszkańcy lubili się w nim kąpać, a przy mostku w ul. Młodzieńczej można było popluskać się na „głębinie”.

Cały artykuł gajowego 771 „W Nizinie Kanału Bródnowskiego”

 

 

Ten fragment Kanału zostanie wyremontowany. Mapa: © użytkownicy OpenStreetMap, CC-BY-SA

0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx