Susza i drwale w Lesie Bródnowskim

5
Share

Najbardziej suche lato od lat to nie jedyne zagrożenie dla Lasu Bródnowskiego. W sierpniu znowu wrócili do niego drwale. 

 

Wzdłuż głównej alei w lesie ciągnie się długi szpaler pociętych pni przygotowanych do wywózki. Na wycinkę trafiliśmy podczas spaceru, a Tomasz prowadzący bloga warszawazacisze.blox.pl wytyka jej absurdy.

Formalnie to prace pielęgnacyjne, podobne do tych, które opisaliśmy w marcu.  Wtedy Lasy Miejskie przyznały, że oprócz starych topoli, wycinane są też zdrowe drzewa. Jak jest tym razem?

Usuwane są m.in. martwe wiązy przy wjeździe na stok saneczkowy od grodziska.  Tym razem młode nasadzenia (głównie olchy) ogrodzono, jednak długotrwała susza może nie sprzyjać przyjmowaniu się sadzonek.

fot. warszawazacisze.blox.pl

fot. warszawazacisze.blox.pl

 

Powyżej: Polityka leśników, nakierowana na przebudowę drzewostanów w kierunku gatunków właściwych dla danego siedliska, nie podlega dyskusji, komu więc przeszkadzała dorodna brzoza, która może występować zarówno na terenie podmokłym jak  i na piaskach?

Według urzędniczego „widzimisię” niedługo nie będziemy podziwiać w naszym Lesie starych drzew. Zwłaszcza, że ostatnio uschło kilkanaście pięknych, dostojnych modrzewi na polanie za grodziskiem.  

Obalonych przez wiatr olchy i wierzby, które runęły na sosny i zdeformowały ich pnie, nie ruszono od marca. Łatwiej planować zza biurka kolejne wycinki niż troszczyć się w chłodzie i błocie o stan podległego inwentarza – pisze Tomek z bloga Warszawa Zacisze.

Cały wpis znajdziecie tutaj

Wycinka to nie jedyny problem lasu. Może nawet większym jest niespotykana od lat susza. Jeszcze tydzień temu, znawca naszego lokalnego lasu, autor fanpejdżu Leśne Opowieści, pisał:

Susza trwa. Las niestety umiera, jeśli w najbliższych dniach nie pojawią się opady deszczu to nie będzie już odwrotu. Szczerze obawiam się o to, że już tak jest…

Kilka dni temu dwa razy spadł niewielki deszcz. Czy to powstrzyma wysychanie lasu, zobaczymy. Na pewno zdecydowanie wcześniej, niż normalnie, przyszła jesień. To reakcja drzew na niespotykane upały.

 

 

Jesień. W lesie widać już oznaki końca lata, widać je od tygodnia, jednak dopiero wczoraj udało mi się to całkiem nieźle…

Posted by Leśne opowieści on Friday, 28 August 2015

 

5
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx