Gdzie powstanie stacja metra na Zaciszu?

11
Share

Zacisze i Bródno będą musiały poczekać na stacje metra nieco dłużej niż Targówek Mieszkaniowy. Ale mamy nadzieję, że się doczekają.

 

Ogłoszony kilka dni temu przez Metro Warszawskie przetarg na nowe stacje, na naszej nitce obejmuje tylko przystanki Szwedzka, Targówek i Trocka. Te mają być zbudowane do 2017 roku. Kolejne – czyli Zacisze, Kondratowicza oraz Bródno – w następnym etapie, czyli najwcześniej gdzieś w 2021 roku.

Według obecnie obowiązującego planu stacja Zacisze miałaby powstać pod ulicą Figara, bardzo blisko miejsca, gdzie ul. Rolanda przechodzi w ul. Codzienną. Byłaby to jedyna stacja metra w Warszawie położona między domami jednorodzinnymi. Tym samym Zacisze stałoby się jednym z najfajniejszych miejsc do mieszkania w Warszawie, z którego dojazd do centrum nie zajmowałby zapewne więcej niż kwadrans.

 

Skrzyżowanie ulic Figara, Spójni, Codziennej i Rolanda. Tu ma być stacja metra Zacisze / fot. Targowek.info

 

źródło: SISKOM

 

I właśnie jednorodzinna zabudowa przeszkadza niektórym ekspertom od transportu. Chodzi o to, że ich zdaniem na Zaciszu z metra korzystałoby zbyt mało pasażerów. Technicznie nazywają to „niewielkimi potokami pasażerskimi”.  Autorem najbardziej znanego pomysłu ominięcia przez metro Zacisza jest Krzysztof Rytel ze Stowarzyszenia Zielone Mazowsze. Proponują, żeby podziemna kolejka z Trockiej jechała prosto na skrzyżowanie ul. św. Wincentego z ul. Matki Teresy z Kalkuty, gdzie miałaby się znaleźć stacja Budowlana (projekt powstał, gdy tak się nazywała ulica).

Dlaczego? Na polu PGR planowane jest osiedle o podobnych gabarytach co Zielone Zacisze. Do metra wsiadałoby tu znacznie więcej osób niż na Zaciszu właściwym. Drugi argument jest taki, że przez pole PGR wzdłuż Gilarskiej można by poprowadzić metro po powierzchni, co zmniejsza koszty budowy.

 

źródło: Zielone Mazowsze

 

Źródła: Metro Warszawskie, SISKOM, warszawa.gazeta.pl, Zielone Mazowsze

 

Przeczytaj, gdzie powstaną stacje metra na Targówku Mieszkaniowyn.

Wkrótce na targowek.info gdzie powstaną stacje metra na Bródnie.

 

11
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx