Co z budową św. Wincentego? A co ze Świętokrzyską? | | targowek.info

Co z budową św. Wincentego? A co ze Świętokrzyską?

Los dwóch najważniejszych dla nas inwestycji wciąż jest niepewny. 

 

Świętego Wincentego

Świętego Wincentego nie zmieniła się od dziesięcioleci / fot. targowek.info
Świętego Wincentego nie zmieniła się od dziesięcioleci / fot. targowek.info

Ciągle dostajemy pytania o obiecywaną od lat rozbudowę i remont św. Wincentego. Przypomnijmy że ulica na odcinku od Ronda Żaba do Głębockiej ma zostać poszerzona do dwóch pasów w każdym kierunku, powstaną ścieżki rowerowe i zatoki na przystankach autobusowych, a także rezerwa pod ewentualną linię tramwajową (od Matki Teresy z Kalkuty do Głębockiej). Tyle wynika z planów, a właściwie z obietnic przedwyborczych bez pokrycia.

O inwestycji zrobiło się cicho, gdy w maju 2012 roku odkryto, że poza murem Cmentarza Żydowskiego znajduje się kilka grobów. Niestety, dokładnie pod planowaną jezdnią. Gmina Żydowska nie zgodziła się na ich przeniesienie, więc projekt przestał być aktualny i sprawa rozbudowy ulicy utkwiła w martwym punkcie.

Jednak od jakiegoś czasu w urzędowym Biuletynie Informacji Publicznej pojawiają się dokumenty z nagłówkiem „Budowa ul. Św. Wincentego wraz z odcinkiem ul. Głębockiej”. To kolejne uzgodnienia dotyczące inwestycji. Jak ustaliliśmy, Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych przygotowuje nowy projekt modernizacji ulicy, który uwzględni położenie grobów.

To dobra wiadomość. Teraz pora na złą. Otóż w budżecie ZMiD są pieniądze na nowy projekt, ale nie na samą budowę ulicy. To oznacza, że wciąż nie ma ona konkretnej daty realizacji. Zapewne przed zbliżającymi się wyborami znowu usłyszymy, że będzie budowana wkrótce…

Trasa Świętokrzyska

W podobnym pacie utkwiła druga strategiczna dla Targówka inwestycja – budowa Trasy Świętokrzyskiej od Zabranieckiej do Kijowskiej. Prace już by trwały, gdyby nie głośna grupka mieszkańców Szmulek i populistyczni radni Warszawy, którzy przyłączyli się do chóru krzykaczy. Efekt jest taki, że inwestycje wstrzymano, a ZMiD sprawdza czy przebieg trasy da się przysunąć bliżej torów, tak żeby na Szmulkach o ciut mniej zmniejszyć zielony skwer.

Takie pytanie wysłano do kolejarzy, którzy od kilku tygodni zastanawiają się czy puścić trasę bliżej torów. Jeśli się zgodzą, zapewne także ta inwestycja będzie opóźniona, bo będzie wymagała przeprojektowania.

Inne inwestycje

O budowie mostu Krasińskiego, obwodnicy Śródmieścia od ronda Żaba do Wiatraczna, Nowo-Trockiej, Nowo-Stalowej, Trasie Olszynki Grochowskiej nie piszemy, bo nie ma o czym. Wszystko okazało się tylko bajkami na potrzeby wyborów i nikt w ratuszu już nawet nie próbuje udawać, że te inwestycje będą realizowane.

PRZECZYTAJ TEŻ:

16 komentarzy na temat “Co z budową św. Wincentego? A co ze Świętokrzyską?

 • 30 grudnia 2013 o godz. 08:12

  Problem jest taki, ze priorytetem powinno być zapewnienie odcinka Św. Wincentego od Kondratowicza do Gilarskiej i dalej budowa Nowotrockiej. Będzie od Zabranieckiej trasa Świętokrzyska. Kondrttowicza zatkana. No i dojazd do Wileńskiego do metra.

 • 30 grudnia 2013 o godz. 09:38

  Nowotrocka ma mieć tylko po jednym pasie w każdym kierunku, więc nie robiłbym sobie zbytnich nadziei. Kluczowa jest zbiorcza obwodnica Śródmieścia (po trzy pasy w obie strony) od Żaby do Wiatraczna. Tyle że nikt nie ma ochoty jej budować.

 • 30 grudnia 2013 o godz. 09:59

  Z zażenowaniem czytam kolejne ataki typu głośna grupka mieszkańców Szmulek. Jest to zwykła granda. Ja od lat wskazuję, że to jest bardzo zły projekt i nie zgadzam się nawet z tym co Szmulki się zgadzają. To pokazuje jak to w Polsce brak umiejętności rozumienia wspólnego interesu powoduje niszczenie systemów, w tym Warszawy. Proponuję poczytać sobie na moim blogu http://grochowniepragapd.blox.pl, a nie udawać, że tego nie ma, że się wkleja jakieś tam stare projekty i udaje konsultacje. Aby tylko JAKOŚ tam. Może się uda przepchnąć nasze. Niech wioska Warszawa będzie byle jak, ale, abyśmy jakoś swoje przepchnęli. W eksploatacji nie ma nic jakoś. Koszty złych rozwiązań są stałe i ogromne. Bardzo to smutne widowsiko i źle świadczące o Targówku. (-) ekspert eksploatacji, eksploatyka.pl

 • 30 grudnia 2013 o godz. 12:20

  nie ma koperty, nie ma drogi :) pozdro dla kumatych

 • 30 grudnia 2013 o godz. 13:00

  To nie artykuł, tylko przelanie wewnętrznej frustracji autora na „papier”. Pragnę zauważyć, że na Targówku będzie metro. Do tego Trasa Świętokrzyska nie połączy żadnych bardzo zaludnionych terenów Targówka z żadnym konkretnym celem…. Targówek ma ogromną Radzymińską i al. Solidarności z wjazdem prosto na most.

 • 30 grudnia 2013 o godz. 21:11

  Wyczuwam u redakcji lekkie rozdwojenie jaźni….
  Najpierw piszecie że:
  „W projekcie budżetu Warszawy na 2014 rok, mimo protestów i spisku grupy miejskich radnych, znajduje się aż 53,6 mln zł na budowę Trasy Świętokrzyskiej od ul. Tysiąclecia (obok Dworca Wschodniego) do ul. Zabranieckiej na Targówku Fabrycznym.”
  a teraz że projekt dalej jest niepewny :) …zdecydujcie się.

 • 31 grudnia 2013 o godz. 01:38

  a odnośnie Świętego Wincentego – dobra wiadomość że toczą się jeszcze jakiekolwiek uzgodnienia. Temat nie umarł czyli prędzej czy później coś się z tego wyklaruje…

 • 31 grudnia 2013 o godz. 11:58

  do SEY: i korki wieksze niz na Bemowie

 • 31 grudnia 2013 o godz. 19:51

  Tak, sey z całą pewnością nie jest z Targowka, bo nie pisał by takich glupot.

 • 31 grudnia 2013 o godz. 21:01

  wincentego jest tak mala, ze ZTM nie moze nia puszczac przrgubowych autobusow na nia.

 • 1 stycznia 2014 o godz. 13:36

  Jan po raz kolejny zabłysnął. Gromkie brawa dla pana

 • 1 stycznia 2014 o godz. 22:17

  Przedwczoraj na TVP Warszawa była mowa o planowanych inwestycjach drogowych na 2014 r. Kilkanaście odcinków po lewej stronie Wisły, a po prawej zaledwie 2: ul. Żołnierska i tunel pod przejazdem kolejowym na skrzyżowaniu ul. Patriotów i Zwoleńskiej w Międzylesiu. To drugie nie dziwi, wszak to rok wyborczy, a pani prezydent podobno w okolicach mieszka. Nie ważne, ilu mieszkańców mieszka w dzielnicy Targówek, a ilu w zabudowie jednorodzinnej na Wawrze i Międzylesiu.
  Myślę, że przez pokazanie totalnego braku zainteresowania mieszkańcami Targówka, pokazano też kompletny brak zainteresowania ich głosami w najbliższych wyborach – dobrze wiedzieć i pamiętać…

 • 1 stycznia 2014 o godz. 23:00

  Do michal! Byles kiedys na tym rondzie w miedzylesiu? Wiesz jak to wyglada? Wiesz co sie dziene jak jedzie karetka do centrum zdrowia dziecka? Nie? To zamilcz

 • 2 stycznia 2014 o godz. 01:43

  @Szef i Michał – problemem nie jest tunel w Międzylesiu tylko stosunek inwestycji lewobrzeżnej do prawobrzeżnej części Warszawy

 • 4 stycznia 2014 o godz. 22:12

  Ha, ha, ha, ha!
  „mimo protestów i spisku grupy miejskich radnych”
  „Prace już by trwały, gdyby nie głośna grupka mieszkańców Szmulek i populistyczni radni Warszawy, którzy przyłączyli się do chóru krzykaczy.”

  Ale język. Skąd ci redaktorzy się wzięli. Z Trybuny Ludu? Z „Poznaj Żyda”?

 • 7 stycznia 2014 o godz. 22:52

  Ale się kochacie… Czas nową tęczę wybudować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.