Coś dobrego o Rosji: w piątek rusza 8. Przegląd Kina Rosyjskiego

4
Share

Ciężko w dzisiejszych czasach lubić Rosję – ale przynajmniej można próbować ją zrozumieć. Na przykład oglądając w ostatnim tygodniu lutego na Bródnie mocne rosyjskie filmy.

 

Od 20 do 25 lutego w Kinie Świt na ul. Wysockiego 11 odbędzie się już ósma edycja Przeglądu Kina Rosyjskiego. Jak co roku Świt zebrał ciekawy zestaw filmów, który jest pewnym przekrojowym spojrzeniem na to, co najciekawszego dzieje się w filmowym świecie rosyjskim. Widzowie, którzy odwiedzą kino na Bródnie będą mogli zobaczyć nowe i starsze rosyjskie produkcje, wysłuchać prelekcji i porozmawiać o obejrzanych filmach.

Najważniejszą z wyświetlanych produkcji niewątpliwie będzie ta najnowsza: „Lewiatan” w reżyserii Andrieja Zwiagincewa, niedopuszczony do wyświetlania w rosyjskich kinach, za to owacyjnie przyjęty w Europie i kandydujący do tegorocznego Oskara czarny obraz współczesnej Rosji.

„Lewiatanowi” w Świcie towarzyszy 10 innych rosyjskich filmów, od nowości, po kultowe produkcje sprzed kilkunastu lat, w druzgocącej większości także przedstawiające Rosję od tej gorszej – i chyba niestety prawdziwej strony.

 

 

REPERTUAR PRZEGLĄDU:

Piątek 20 II

g. 17.00

„Mars”, reż. A. Melikian, 2004, 100 min, bilet: 10 zł

Słynny, niepokonany bokser Borys, ucieka z Moskwy w poszukiwaniu lepszego życia. Film łączy słodko-gorzką opowieść o trójkącie miłosnym z niezwykle realistycznym obrazem życia we współczesnej Rosji.

g. 19.00

„Portret o zmierzchu” reż. A. Nikonowa, 2012, 105 min, bilet: 10 zł

Atrakcyjna trzydziestoparoletnia Marina przechodzi głęboki kryzys małżeński i zawodowy. Kiedy skrzywdzona kobieta odnajduje swego oprawcę, życie jeszcze raz okazuje się nieprzewidywalne.

 

Sobota 21 II

g. 15.00

„Rosja 88”, reż. P. Bardin,  2009, 104 min, wstęp wolny

Pierwszy rosyjski film o neonazistach. Pracując nad scenariuszem, Bardin opierał się na oryginalnych tekstach i filmach rosyjskich ugrupowań neonazistowskich i nacjonalistycznych. W ścieżce dźwiękowej wykorzystał muzykę skinowską.

g. 17.00

„Zanim noc nas nie rozdzieli”,  reż. B. Chlebnikow, 2012, 71 min, bilet: 10 zł

Komedia oparta na autentycznych rozmowach – zarówno zabawnych, jak i smutnych – podsłuchanych przez dziennikarkę Olgę Utkin w jednej z najdroższych i najbardziej szpanerskich moskiewskich restauracji.

g. 19.00

„Niebiańskie żony Łąkowych Maryjczyków”, reż. A. Fiedorczenko, 2012, 106 min, bilet 10 zł

U Fedorchenki erotyka splata się z folklorem, rytuały i wierzenia przenikają postsowieckie blokowiska oraz wsie jak sprzed wieków. Reżyser wystawia wymierającym mniejszościom Federacji Rosyjskiej filmowy pomnik – nie ze spiżu, lecz ze zadziwienia, czułości i humoru.

 

Niedziela 22 II

g. 15.00

„Igła”, reż. R. Nugmanow, 1988, 81 min, wstęp wolny

Moro dowiaduje się, że jego przyjaciółka ma poważne problemy z narkotykami, zabiera dziewczynę nad morze, gdzie Dina dochodzi do siebie. Wszystko jednak zaczyna się od nowa, kiedy wracają do miasta. Kutlowy film z lat 80. XX wieku.

g. 17.00

„Anna od 6 do 18”,  reż. N. Michałkow, 1994 r., wstęp wolny

Rodzaj dokumentu – rejestrując na taśmie dorastanie swej córki Anny, Michałkow wiąże je nierozdzielnie z pytaniem o tożsamość narodu rosyjskiego. Rozmowy z córką przeplatane są zdjęciami dokonujących się w ZSRR wydarzeń.

g. 19.00

„Córki mafii”, reż. S. Bodrow, 2001, 83 min. wstęp wolny

Kiedy Alik wychodzi z więzienia, musi spłacić zaciągnięte długi. Aby zmusić go do uregulowania należności gangsterzy próbują porwać jego córki. Sensacyjny film o kryminalnym półświatku Rosji.

 

Wtorek 24 II

g. 17.00

„Radosne dni”, reż. S. Bałabanow, 1991 r., 86 min, wstęp wolny

Bałabanow przenosi na ekran jeden ze słynnych dramatów Samuela Becketta. Specyficzny czarny humor i groteska dramatu Becketta tym razem rymuje się z rzeczywistością Petersburga, gdzie reżyser zdecydował się przenieść akcję dzieła.

g. 19.00

„Lewiatan” reż. A. Zwiagincew, 2014, 140 min, bilet 10 zł

„Lewiatan”, film wzbudzający kontrowersje w Rosji, jest gorzką refleksją nad współczesnym obrazem ojczyzny Puszkina. Filmowy dramat z elementami czarnej komedii, ciekawy przykład metaforycznej satyry o dzisiejszej Rosji, pełnej głębokiej ironii – jest współczesną wersją Księgi Hioba.

"Lewiatan" / fot. mat. prasowe

„Lewiatan” / fot. mat. prasowe

 

Środa 25 II

g. 19.00

„Geograf przepił globus”, reż. A. Wieledinski, 2014, 120 min, bilet 10 zł

Wiktor jest z wykształcenia biologiem. Sytuacja zmusza go jednak do podjęcia pracy geografa, chociaż nie zna się na mapach, globusie, ani kompasie. Wiktor popada we frustrację. Dramat z  domieszką humoru.

Więcej na temat 8. Przeglądu Kina Rosyjskiego na stronie Domu Kultury Świt.

 

 

4
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx