Nowy Park Bródnowski - będą cztery pawilony, lodowisko i ścieżka zdrowia? | targowek.info

Nowy Park Bródnowski – będą cztery pawilony, lodowisko i ścieżka zdrowia?

Trwa drugi etap konsultacji nad rewitalizacją parku. Sprawdźcie, jakie są najważniejsze założenia wstępnej koncepcji.

 

O zamiarze dużej przebudowy bródnowskiego „Central Parku” pisaliśmy w grudniu. Dzielnica chce m.in. wymienić nawierzchnię ścieżek, zasadzić nowe rośliny (i wyciąć trochę starych) oraz powstawić w parku lekkie budynki. A co dokładnie powinno się zmienić? Urzędnicy przedstawili właśnie wstępną koncepcję nowego zagospodarowania Parku Bródnowskiego.

W skrócie wygląda ona tak:

* powierzchnia parku (mimo obaw niektórych mieszkańców) nie ulegnie zmianie
* główne alejki w parku mają generalnie pozostać bez zmian, choć przewidywane są niewielkie zmiany geometrii ścieżek oraz ich poszerzenie
* duża część alejek zostanie oświetlona, a w newralgicznych punktach staną też kamery monitoringu
* za to na jego terenie miałyby stanąć cztery budynki:

 • Mediateka przy skrzyżowaniu Kondratowicza z Łabiszyńską, która stałaby się swego rodzaju „bramą” do parku
 • Dwa pawilony w rejonie obecnego Gofrowa – w jednym byłaby kawiarnia/restauracja, drugi pełniłby funkcję „altanowo–wystawową”
 • Jeszcze jeden pawilon na zamknięciu osi bliżej ul. Chodeckiej, w którym mieściłyby się toalety publiczne plus zapewne druga kawiarnia/restauracja
Jeden z dwóch proponowanych wariantów Mediateki, która miałaby stać się „bramą” do Parku Bródnowskiego

* przy nowych pawilonach, w miejscu małego zbiornika, proponowana jest duża nowoczesna fontanna  – bez tafli wody, ze sterowanymi i podświetlanymi wodotryskami
* nad zbiornikami wodnymi staną podesty ze stołami, ławkami, altanami i pergolami
* zostaną wydzielone łąki piknikowe, z bardziej odporną na zgniatanie trawą i zakazem wstępu dla zwierząt
* rozważana jest też budowa stałej sceny – chociaż jeszcze w nieustalonej lokalizacji
* planowany jest też tor rolkowy o długości 400 m – piesi mieliby na niego zakaz wstępu, jazda odbywałaby się tylko w jednym kierunku
* obok byłaby też „ścieżka zdrowia”, czyli rozszerzona siłownia plenerowa z kilkudziesięcioma różnymi urządzeniami
* na części głównego parkowego akwenu funkcjonowałoby zimą lodowisko
* zaś górka saneczkowa zostałaby przebudowana – powiększona i dostosowana do zjazdów także latem
* mały plac zabaw dla dzieci ma być rozbudowany, głównie o różnego rodzaju drewniane zabawki i tory przeszkód
* dla psów projektowane są dwa wybiegi, a dla dzikich zwierząt budki lęgowe dla ptaków, domki dla owadów oraz dla jeży i gryzoni
* stojące w parku rzeźby pozostałyby bez zmian, a dodatkowo rozważane jest podświetlenie niektórych z nich (np. napisu „Bródno”)
* przewidywane jest zasadzenie wielu roślin i drzew, m.in. ozdobnych „rajskich jabłoni”
* ale też rozważane jest przerzedzenie gęstego szpaleru lip, oddzielającego obecnie park od ulicy Kondratowicza – zgodnie z propozycją wycięte zostałoby tam co drugie drzewo.

 

Proponowane umiejscowienie Mediateki, trzech pawilonów i innych głównych atrkacji „nowego” Parku Bródnowskiego.

 

To wciąż wstępna koncepcja rewitalizacji Parku Bródnowskiego, która może jeszcze ulec zmianie, co wyraźnie podkreślają urzędnicy targówkowskiego ratusza:

Wyniki pierwszego etapu konsultacji w większości potwierdzają wstępnie przyjęte wytyczne do zagospodarowania parku. Konsultacje wykazały też kilka kwestii, w których zdania uczestników były zdecydowanie odmienne. Należy mieć świadomość, że raport z diagnozy i konsultacji jest głosem doradczym w procesie projektowym, a nie postulatem do bezpośredniej realizacji – czytamy w oświadczeniu Urzędu Dzielnicy.

Uwagi do powyższej koncepcji można jeszcze zgłaszać e-mailem do 3 lutego 2018 na adres: parkbrodnowski@targowek.waw.pl lub osobiście w Urzędzie Dzielnicy Targówek. Podsumowanie – prezentacja koncepcji odnowionego Parku Bródnowskiego, ma nastąpić w Urzędzie Dzielnicy Targówek 24 lutego 2018 roku (sobota), godz. 11:00-13:00, zaś rozpoczęcie jego realizacji jeszcze w tym roku.

Oczywiście zachęcamy też do wyrażania opinii i dyskusji w komentarzach pod artykułem.

 

zdjęcia: materiały UD Targówek

PRZECZYTAJ TEŻ:

32 komentarzy na temat “Nowy Park Bródnowski – będą cztery pawilony, lodowisko i ścieżka zdrowia?

 • 31 stycznia 2018 o godz. 07:51

  Wszystko fajnie, ale nie stawiajcie tam budynków. To będzie początek kolonizacji parku. Mało jest miejsca na kawiarnie dookoła parku? Do budynków dojdzie dojazd, a potem zaczną się parkingi i całą zieleń szlag trafi.

 • 31 stycznia 2018 o godz. 08:11

  Rozumiem, że grilli nie będzie? Co za szczęście!

 • 31 stycznia 2018 o godz. 10:53

  … i jak zawsze, przy okazji, zlikwidujemy parking. typowe działania kłamliwych urzędasów. wszystko „ładnie pięknie” wygląda na rysuneczkach. wybudują pawilon, później do niego dojazd (bo jaśnie pan właściciel/najemca MUSI parkować pod drzwiami), który zastawią przyjezdni, i obowiązkowo rozjeżdżą wokół trawniki. i 1/4 parku zawalona będzie rzęchami. jeśli ktoś jest innego zdania, zapraszam na Pole Mokotowskie.
  a jak ktoś będzie chciał gofra czy kawkę, to jeszcze jest miejsce od strony Poborzańskiej, na takie budowle . chyba że już sprzedali.

 • 31 stycznia 2018 o godz. 10:55

  Park to wolna przesteń wśród zabudowy. Wszelkie wydziwianie: pawilony, tory, konstrukcje, tę przestrzeń ogranicza i zaprzecza idei parku. Ten szpaler drzew wzdłuż Kondradowicza do wycięcia jest bardzo fajny, szczególnie latem, cień, chłód. Wycięcie części drzew ten zacieniony fragment zniszczy. Natomiast ta część parku ze względu na ruch na Kondradowicza jest stracona, to jedynie i aż bufor pomiedzy parkiem a zgiełkiem. I znów przerzedzenie zniszczy funkcję buforową.Natomiast żeby odzyskać ten teren należałoby postawić tam szklane ekrany dzwiękoszczelne.

 • 31 stycznia 2018 o godz. 11:27

  Kiedys w tych akwenach normalnie można było sie kompać, moze cos zrobic w tym kierunku?

 • 31 stycznia 2018 o godz. 12:24

  a parkingi przed blokiem na Kondratowicza 4?, gdzie ludzie będą stawiać samochody, skoro wszędzie stawia się budynki, żeby urząd lub spółdzielnia mogli zarobić?Na tym parkingu już są problemy bo z okolicznych bloków wszyscy stawiają samochody, a po postawieniu kolejnego bzdurnego budynku, samochody chyba wszyscy ustawią na balkonach. Może po prostu przestańmy płacić podatki w tej dzielnicy, skoro nigdy nie jesteśmy szanowani jako ludzie.

 • 31 stycznia 2018 o godz. 13:58

  na co komu jakaś mediateka????????????!!!!!!!!!!!!! i oczywiście kosztem miejsc parkingowych, czy was do reszty porąbało?

 • 31 stycznia 2018 o godz. 15:41

  Wybaczcie kierowcy ale taki mamy trend aby likwidować miejsca parkingowe, w zamian uruchamiamy wypożyczalnię rowerów, samochodów i unowocześniamy komunikację publiczną.

 • 31 stycznia 2018 o godz. 15:44

  park powinien wolną zieloną przestrzenią. Wolną od budynków, wybiegów, parkingów, ławek dla pijaczków itd. Wybieg dla psów … może najpierw nauczcie ludzi trzymać zwieżęta na smyczy i w kagańcu… i sprzątać po swoich psach.

 • 31 stycznia 2018 o godz. 15:51

  Co do miejsc parkingowych, to ja bardzo przepraszam, ale miasto/dzielnica/państwo nie jest od tego żeby zapewniać darmowe miejsca parkingowe dla wszystkich chętnych. Jak kupuję sobie konia to najpierw szukam dla niego stadniny – to wydaje się logiczne. Jak kupuję samochód to najpierw szukam dla niego miejsca parkingowego – tu niestety dla wielu jest już problem. Co mnie, mieszkańca Zacisza obchodzi że ktoś na Bródnie kupił sobie samochód? Czy kogoś z Bródna obchodzi, że ja planuję kupić sobie drugi? A jeśli komuś brak miejsc to niech się zwróci do Spółdzielni i razem z sąsiadami niech się zrzuci na parking wielopoziomowy. Oczywiście wyłącznie na gruncie Spółdzielni.

 • 31 stycznia 2018 o godz. 16:32

  WC powinno być przy placu zabaw, kto to widział żeby z dziećmi po krzakach latać

 • 31 stycznia 2018 o godz. 17:30

  Gdzie oni to wszystko chcą pomiescic?Pomysły nawet fajne ale jest ich po prostu za dużo jak na jeden park.Dobrze że jest pomysł rewitalizacji ale trzeba to bardzo dobrze przemyśleć żeby z parku i przestrzeni nie zrobić toru przeszkód.

 • 31 stycznia 2018 o godz. 17:47

  rozwalili korty celowo aby nie było następczyni Radwańskiej zamiast udostępnić korty wszystkim i mieć dziesiątki następczyń Radwańskiej

 • 31 stycznia 2018 o godz. 17:49

  rozwalili korty celowo aby nie było następczyni Radwańskiej zamiast udostępnić korty wszystkim i mieć dziesiątki następczyń Radwańskiej, no i przede wszystkim zakaz wstępu psom do parku bo śmierdzi i dość już pogryzień

 • 31 stycznia 2018 o godz. 18:30

  Po co wycinać lipy ?!!!! Przecież one choć trochę izolują od ruchliwej Kondratowicza – hałasu i spalin ! Po co miejsca piknikowe – żeby cały park i okolica były zasmrodzone dymami z grillów? Dlaczego WC tak daleko od placu zabaw?Podobno Pan Bóg dał człowiekowi rozum po to, żeby się nim posługiwał .

 • 31 stycznia 2018 o godz. 19:48

  Jestem za „budową stałej sceny” zamiast „Dwóch pawilonów w rejonie obecnego Gofrowa”. Scena powinna mieć nagłośnienie kierunkowe, dla osób wokół niej zgromadzonych a nie do całej Dzielnicy jak dzieje się obecnie.

 • 31 stycznia 2018 o godz. 20:36

  Czytając komentarze nie mogę wtrącić swoich dwóch słów.
  Po pierwsze, miejsca parkingowe muszą być zapewnione przez urząd miasta. Powinny być oddalone minimum 25m od budynku, a maksymalnie 100m. Jest to jedno z podstawowych założeń przy tworzeniu planu zagospodarowania terenu. Owszem, obecnie odpowiedzialność spoczywa na developerach, którzy tworzą parkingi podziemne, niemniej urząd miasta ma o to dbać. Co do trendu likwidacji miejsc… Taki trend jedynie powoduje zastawianie jednego pasa ulic, parkowanie np. na deptaku przed pawilonami handlowymi na Kondratowicza czy na pasach zieleni. Mandaty? Jest to kwota 40 zł, a nie ma oficjalnie zakazu parkowania na części chodnika, a części pasa ruchu. I tak ulica: Łojewska, Suwalska – dodam, że obie są w pobliżu szkół, Ogińskiego, Poborzańska czy Jarosławska wyglądają przepięknie tylko z jednym pasem ruchu i masą kolizji spowodowanych przez kierowców próbujących zaparkować. Tylko czekać aż w tamtych miejscach będzie tak ciasno, że dzieci będą musiały przechodzić pomiędzy samochodami praktycznie się za nimi ukrywając przed oczami kierowcy zwracającego uwagę na to by nie obić samochodu na zwężonej jezdni, a nie, że zza samochodu wyjdzie pieszy poza przejściem dla pieszych, bo to będzie zastawione. Właśnie dlatego za granicą, np. w Wielkiej Brytanii stawiają i wydzielają parkingi, a nie je likwidują.

  Co do całego planu, to nie rozumiem po co chcą wydzielać strefy… Kto będzie pilnował ludzi z psami? 10 ochroniarzy zatrudnionych za nasze pieniądze?! Czy może na kamerach będą obserwować i po rasie identyfikować właściciela? Nie da się zakazać wstępu zwierzętom do danej części parku, bo po prostu te się zerwą czy właściciel zabrnie na zły teren grając w pokemony… Z kolei całkowity zakaz wyprowadzania psów w parkach doprowadzi do zapaskudzenia chodników, a więc jeszcze gorzej. Chyba, że porobią barierki do wstępu na łączki czy pola piknikowe, tak by psy nie wlazły, a o porządek dbaliby mieszkańcy – w co wątpię, bo jeśli nikt nie jest w stanie pomóc osobie w potrzebie to chyba tym bardziej nie będzie zwracał uwagi komuś wyprowadzającemu psa, a już w szczególności tak zwanemu „karkowi” ><

  Powiększenie siłowni plenerowej? Tiaaaa… Gdyby ktoś jeszcze z tego korzystał. Jedyne osoby które na tym widzę to dresiki pijące piwo i wołające swoje karyny.

  Ale, jest proste rozwiązanie, a mianowicie ogrodzenie parku, postawienie 5-6 furtek wejściowych gdzie byłby zakaz wejścia dla psów – za złamanie którego byłyby pewne sankcje jak np. grzywna, wnoszenia grilli itd. Zatrudnienie 2-3 osób w charakterze ogrodników i jednocześnie osób pilnujących porządku. Ze swoimi pupilami właściciele mogliby pochodzić po strefie nie ogrodzonej właśnie w miejscach, które miałyby być wybiegami, a że mało miejsca i pieski chodzą po odchodach innych? Cóż, należeć będzie dziękować innym właścicielom czworonogów którzy nie chcieli zebrać tego co zostawił piesek. Z kolei zamiast pawilonów jedynie ryksze, które mogłyby być na noc chowane w budynku technicznym postawionym przy komisariacie – i tak nikt nie korzysta z tamtego terenu lub zlokalizowanym przy ulicy Wyszogrodzkiej, gdzie byłby też sprzęt do konserwacji toalet, placów zabaw itd.

 • 1 lutego 2018 o godz. 00:00

  Pomysł aby wyciąć cześć lip jest szalony każde drzewo w parku jest święte. Żadnego nie wolno wyciąć można tylko dosadzić nowe. Ulicę Kondratowicza zawęzić do jednego pasa w każdym kierunku. Na Kondratwórcza mam być ważny ja jako pieszy a nie mój samochód.

 • 1 lutego 2018 o godz. 00:49

  Miasto nie ma obowiązku zapewniać miejsc parkingowych! A plan jest sporządzany po to żeby ograniczyć chciwość developmerów, którzy gdyby mogli zabudowali by 100%”swojej działki o a obowiązek zapewnia miejsc parkingowych przerzuciliby na miasto. Tam gdzie obecnie jest ogrodzony parking, z pieniędzy właścicieli samochodów, którzy będą tam parkować powinien powstać garaż wielopoziomowy. Czyli tak jak powinno być. Masz samochód musisz kupić miejsce do jego zaparkowania. Miasto nie jest od zapewniania bezpłatnych miejsc dla miliona samochodów.

 • 1 lutego 2018 o godz. 01:45

  Rewitalizacja powinna dotyczyć głównie oczek wodnych.
  Pozostała część parku jest zadbana i nie potrzebuje wkładu finansowego a tym bardziej zabudowy pseudo „artystyczno-intelektualnej”…
  Pomijając, że projekt nie odpowiada na potrzeby mieszkańców to jest jeszcze bardzo kosztowny.
  Budowa pawilonów to już kompletna bzdura.

  Grille są, nikomu nic się jak widać nie stało, a wyznaczenie miejsc do grillowania to rozsądny kompromis.

 • 1 lutego 2018 o godz. 14:22

  a w ogóle po co komu park??? zbudować osiedle na 10 tys. słoików o nazwie „Central Bródno Park” i będzie dobrze

 • 1 lutego 2018 o godz. 18:02

  Masa gawiedzi z gminy i powiatu Wólka Kozia urządza park po miejsku: jak najwięcej zgiełku i tandety, jak najmniej to zieleni. W mieście nie może być zieleni, bo przypomina im rodzinną wieś.
  I jeszcze masa pseudoartystów, kręcących się koło ratusza w nadziei, że coś skapnie im od cioci z pokoju XXX za głupie wymysły.
  Boże uchowaj park bródnowski!

 • 2 lutego 2018 o godz. 08:08

  Pomysł bardzo fajny ale ja mam kilka ale. Na planach media teka zabiera małą część parkingu , czy nie warto pomyśleć np. o podziemnym parkingu . wiadomo, że do 2022 roku powstanie tam metro, okoliczni mieszkańcy z Białołęki, Ząbek będą dojeżdżali do stacji końcowych, czy nie warto by było dogadać się z miastem aby postawić tam parking P+R? Przecież wiadomo jak to się skończy , tak samo jak na Bielanach przy Hucie gdzie teraz trzeba rozbudować parking. Wszyscy chcą aby było ekologicznie, ale nasza miejska komunikacja jest nie wydolna , dlatego mamy tyle samochodów. Już są korki w autobusach linii 500 czy w tramwajach do centrum , gdyby do tego dojdą jeszcze kierowcy ,którzy przerzucą są się na komunikacje , a wiadomo że to powstanie bo w zamyśle miasta jest zakaz wjazdu dla samochodów spalinowych, a aut elektrycznych jest jakiś 1,3 % na jeżdżące po naszym mieście. To trzeba się liczyć z tym że wszystkie auta będą parkowane na Bródnie i na Targówku. Więc pomyślmy może wcześniej że takie miejsca będą potrzebne. Park Bródnowski jest pięknym miejscem ale , ludzie którzy tam przyjeżdżają zwłaszcza wiosną i latem , korzystając z uroków parku i różnych imprez też przyjadą samochodami i gdzie je postawią ? Dlatego uwarzam ,że trzeba tam zainwestować w parking podziemny , gdzie były by pobierane jakieś opłaty , i było by na utrzymanie parku .

 • 2 lutego 2018 o godz. 14:56

  Bardzo cieszę się, że są plany rewitalizacji parku. Pomimo, iż piękny, rzeczywiście widać upływ czasu i potrzebę jego estetycznej poprawy (m.in. sypiący się miejscami asfalt, plac zabaw dla mniejszych dzieci, ławki)

  Chciałabym wyrazić duże zaniepokojenie i obawy wobec propozycji przerzedzenia szpaleru lip oddzielającego obecnie park od ulicy Kondratowicza. Według propozycji wycięte zostałoby tam co drugie drzewo, rozumiem „ogólne” estetyczne poprawienie wyglądu szpaleru, ale wycięcie co drugiego drzewa to zdecydowanie zbyt duża ingerencja w teren parku. Ten szpaler drzew skutecznie zagłusza szum bardzo głośnej ulicy Kondratowicza, pięknie pachnie kiedy drzewa kwitną, a podczas upałów jest tam przyjemny chłód. Nie niszczmy tego, co rosło tyle lat!!! Sensem parku są drzewa, a nie ich brak!

 • 2 lutego 2018 o godz. 16:22

  Nie dla jakichkolwiek budynków i pawilonów w parku.
  Nie dla wycinki drzew.
  Wielkie tak dla nasadzeń, kwietnych łąk i budek dla ptaków.

  To jest park, a nie kolejna promenada handlowa!
  Nie chcemy tam kolejnych sklepów i punktów, tylko wolnej przestrzeni i przyrody!

 • 3 lutego 2018 o godz. 14:01

  Ścieżka zdrowia im. pułkownika Mazguły.

 • 3 lutego 2018 o godz. 14:08

  Po co parkingi skoro miasto stawia teraz na ruch pieszy, rowerowy i komunikację miejską?

 • 3 lutego 2018 o godz. 19:54

  Zostawcie tak jak jest….. wszystko te urzendasy muszą zniszczyć…..pomysly z piekła rodem, niech w swoich ogródkach sobie pozmieniaja…..tyle lat chodzę tam na spacery i mi to odpowiada.
  A brudasami są ludzie, którzy nie wiedzą po co jest kosz…..

 • 5 lutego 2018 o godz. 19:54

  NIE!!! dla Mediateki! Parking w planowanym miejscu jej powstania jest niezbędny nie tylko ze względu na okolicznych mieszkańców, ale również ze względu na osoby, które zostawiają na nim swoje samochody, chcąc udać się właśnie do Parku Bródnowskiego (a już zwłaszcza w weekendy, kiedy w parku odbywają się festyny czy inne imprezy). Budując tak kolosalne bloki jak te na Bródnie nikt nie gwarantował w pakiecie miejsca garażowego czy parkingowego, jak to się robi dzisiaj, więc jak można odbierać mieszkańcom jeszcze ten skrawek parkingu?!
  NIE!!! dla wycinki drzew! Komu przeszkadza obecny szpaler drzew?! Co w tym złego, że jest gęsty i oddziela park od ulicy?

 • 6 lutego 2018 o godz. 09:25

  stała scena,to najlepsze rozwiązanie,plus stałe toalety i parking który jest przy Kondratowicza 4,on jest do modernizacji.

 • 6 lutego 2018 o godz. 10:19

  Andrzej K. jesteś idiotą.

 • 19 maja 2018 o godz. 20:48

  Już teraz mam dość hałasu z powodu koncertów, bo przy pozamykanych oknach i tak nie da się wytrzymać we własnym mieszkaniu. Co to ma być by człowiek nie mógł w weekend odpocząć, bo od rana do wieczora skazany jest na ogłuszający hałas z powodu koncertów. Stała scena w parku bródnowskim – super, ale w takim razie niech gmina załatwi zamianę mieszkań ludziom, którzy chcą mieć ciszę i spokój we WŁASNYM MIESZKANIU. Bo w takich warunkach nie da się żyć!
  Kiedyś park był spokojnym i przyjemnym miejscem, teraz mieszkanie w pobliżu parku to koszmar!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.