Zmarł Jan Olszewski, premier wolnej Polski, który urodził się i wychował na Bródnie

77
Share

Jego dom stał na ulicy Poborzańskiej, a maturę robił w liceum im. Lisa-Kuli. Premier Jan Olszewski, syn kolejarza z Bródna, zmarł w wieku 88 lat.

 

Jan Ferdynand Olszewski urodził się 20 sierpnia 1930 roku. Jego rodzinny dom stał przy ulicy Poborzańskiej 21 w Warszawie. Ojciec był kolejarzem, zaś matka – kuzynką Stefana Okrzei, słynnego zamachowca, którzy w czasie zaborów wrzucił bombę do rosyjskiego posterunku przy ul. Wileńskiej (dziś jego imię nosi ulica na warszawskiej Pradze).

Jeszcze przed II wojną światową Jan Olszewski poszedł do szkoły powszechnej w nowym budynku przy ul. Bartniczej. O bródnowskiej przeszłości Olszewskiego opowiadał nam Zygmunt Żukowski, mieszkaniec przedwojennego Bródna:

Premier Olszewski chodził ze mną do gimnazjum. Jak ja byłem w pierwszej klasie, to on był w trzeciej. Już wtedy był wysoki, ale znacznie szczuplejszy niż dziś. W sumie to był nawet przystojny mężczyzna – wspominał pan Zygmunt w rozmowie z targowek.info.

Przyszły premier z Bródnem związany był w czasie wojny, jako członek Szarych Szeregów – Zawisza, a także po wojnie, bo do 1949 roku chodził do XIII Liceum im. Lisa-Kuli, w którym zdał maturę (wprawdzie za komuny patrona szkoły zmieniono na Ludwika Waryńskiego, ale wszyscy wiedzieli, że to przedwojenna szkoła z tradycjami).

W PRL wychowany na Bródnie chłopak został prawnikiem, był blisko związany z antykomunistyczną opozycją i m.in. w okresie stanu wojennego bronił działaczy „Solidarności” – Lecha Wałęsę i Zbigniewa Romaszewskiego, zaś później występował jako oskarżyciel posiłkowy w procesie zabójców księdza Jerzego Popiełuszki.

W wolnej Polsce był posłem na Sejm trzech kadencji i premierem III RP w latach 1991-92. Już później, w latach 2006–2010, Jan Olszewski został doradcą prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego do spraw politycznych. W roku 2009 został odznaczony Orderem Orła Białego, zaś w 2014 roku został Honorowym Obywatelem Warszawy.

Kilka dni temu Jan Olszewski zemdlał w swoim domu i trafił do szpitala. Zmarł w nocy z 7 na 8 lutego 2019 roku w wieku 88 lat.

 

zdjęcie na górze: Jan Olszewski / fot. www.prezydent.pl

77
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx