Zobacz swój dom z nowej perspektywy | targowek.info

Zobacz swój dom z nowej perspektywy

W internecie uruchomiono nowy fotoplan Warszawy, na którym można zobaczyć całe miasto na szczegółowych zdjęciach zrobionych w pięciu różnych kątów. Tak, to dotyczy też Bródna, Targówka i Zacisza.

Do Google Maps już jesteśmy chyba wszyscy przyzwyczajeni, ale ten świetny serwis ma jeden „feler” – zdjęcia na nim zostały zrobione przez satelity, a więc przedstawiają miasto sfotografowane pionowo z góry i w stosunkowo słabej rozdzielczości. Podobnie jest na innych fotoplanach dostępnych w sieci.

Ale właśnie to się zmieniło. Miasto Warszawa pod adresem www.ukosne.um.warszawa.pl udostępniło nową fotograficzną mapę miasta – każda ulica, budynek, park i ugór zostały sfotografowane synchronicznie z aż pięciu stron, dzięki czemu możemy oglądać stolicę z góry nie tylko „pionowo” ale też „z ukosa”.

Zdjęcia ukośne zostały wykonane w dniach 8-15 kwietnia 2018 r. z samolotu, na pokładzie którego były cztery sprzężone kamery fotogrametryczne. Dzięki temu fotografie mają świetną jakość – rozdzielczość przestrzenna to aż 8 cm.

Co dla nas najciekawsze, na mapie są niesamowicie dokładnie sfotografowane nie tylko tradycyjne wieżowce w Śródmieściu czy Starówka, ale też nieco bardziej odległe od centrum Warszawy dzielnice – w tym nasz Targówek. Dzięki temu teraz możemy ze wszystkimi szczegółami i z każdej strony przyjrzeć się domom, w których mieszkamy, i np. sprawdzić czy na parkingu stoi nasz samochód.

Samolot fotografował Warszawę niespełna rok temu – ale w naszej dzielnicy od tego czasu sporo rzeczy już się zmieniło. Na fotoplanie możemy np. zobaczyć wielką dziurę w miejscu ulicy Trockiej i asfalt na ul. Kondratowicza – czyli dokładnie odwrotną sytuację, niż mamy dzisiaj. Jest też wiele placów budów nowych bloków, które obecnie już są na ukończeniu, choć z drugiej strony – rozkopana Łodygowa wygląda zaskakująco podobnie jak dziś…

Jest też sporo ciekawostek. My „na szybko” zauważyliśmy np. nietypowy sposób parkowania samochodów na rondzie na osiedlu Wilno, tradycyjne wesołe miasteczko w miejscu nieistniejącej Nowotrockiej, a także… pogrzeb na Cmentarzu Bródnowskim.

Na pewno takich intrygujących szczegółów można znaleźć na ukośnym fotoplanie Warszawy dużo więcej – jeśli coś fajnego zauważycie, poprosimy o informacje w komentarzach poniżej.

wszystkie zdjęcia: www.ukosne.um.warszawa.pl

PRZECZYTAJ TEŻ:

14 komentarzy na temat “Zobacz swój dom z nowej perspektywy

 • 29 marca 2019 o godz. 09:32

  inwigilacja wchodzi na coraz wyższe poziomy emanacji

 • 29 marca 2019 o godz. 10:41

  Słabe,Metro Wawrzyszew nie znajduję,ani Młociny..lipa..!

 • 29 marca 2019 o godz. 10:48

  Google Maps (…) ale ten świetny serwis ma jeden „feler” – (…) przedstawiają miasto sfotografowane pionowo z góry – nie do końca Panie redaktorze…

 • 29 marca 2019 o godz. 11:30

  Kanałek Bródnowski jeszcze nie jest „Gangesem”.

 • 29 marca 2019 o godz. 12:43

  Wiocha jak wiocha i co tu oglądać , to nie co Londyn ,Berlin ,Wiedeń itd .

 • 29 marca 2019 o godz. 13:07

  ile to kosztowało?

 • 29 marca 2019 o godz. 13:55

  Err, chyba że masz na myśli street view, ale zwykła mapa google to jak najbardziej robiona z góry z satelity.

 • 29 marca 2019 o godz. 14:28

  Lasek Bródnowski – polana archeologiczna. Widać wozy wywożące śmieci (patrz różne perspektywy), ale oczywiście są grillowicze produkujący nowe śmieci.
  Ul. Samarytanka – oczywiście zastawiona szrotami.

 • 29 marca 2019 o godz. 19:21

  fajnie, mieszkam na Targówku 36 lat, okolica świetna, sporty dla młodzieży i dorosłych, kultura dla młodzieży i dorosłych, parki, place, lasy dla młodzieży i dorosłych, ale niewielu tu ludzi widziałem

 • 29 marca 2019 o godz. 20:53

  I po co to? Juz prawie weszli do naszych domow a wy sie jaracie

 • 30 marca 2019 o godz. 22:08

  Po co zawsze tyle zlośliwości? Magdalena

 • 1 kwietnia 2019 o godz. 19:44

  Zastanawiam się w czym to jest lepsze od odpalenia google maps, włączenia widoku 3D, wciśnięcia CTRL i dowolnym obracaniem mapy pod każdym kątem i z każdego kierunku :P

 • 3 kwietnia 2019 o godz. 22:15

  Kurcze, blok mi się pochylił.

 • 5 kwietnia 2019 o godz. 22:08

  Google mają słabą jakość i tylko z góry? Chyba autor nie zna funkcjonalności google maps skoro tak pisze. ? Ich zdjęcia satelitarne nie ustępują bardzo tym wykonanym przez miasto i mają bardzo ważną opcję, której serwis UM nie daje – obracanie o dowolny kąt, i dowolne odchylenie od pionu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.