Zobacz swój dom z nowej perspektywy

14
Share

W internecie uruchomiono nowy fotoplan Warszawy, na którym można zobaczyć całe miasto na szczegółowych zdjęciach zrobionych w pięciu różnych kątów. Tak, to dotyczy też Bródna, Targówka i Zacisza.

Do Google Maps już jesteśmy chyba wszyscy przyzwyczajeni, ale ten świetny serwis ma jeden „feler” – zdjęcia na nim zostały zrobione przez satelity, a więc przedstawiają miasto sfotografowane pionowo z góry i w stosunkowo słabej rozdzielczości. Podobnie jest na innych fotoplanach dostępnych w sieci.

Ale właśnie to się zmieniło. Miasto Warszawa pod adresem www.ukosne.um.warszawa.pl udostępniło nową fotograficzną mapę miasta – każda ulica, budynek, park i ugór zostały sfotografowane synchronicznie z aż pięciu stron, dzięki czemu możemy oglądać stolicę z góry nie tylko „pionowo” ale też „z ukosa”.

Zdjęcia ukośne zostały wykonane w dniach 8-15 kwietnia 2018 r. z samolotu, na pokładzie którego były cztery sprzężone kamery fotogrametryczne. Dzięki temu fotografie mają świetną jakość – rozdzielczość przestrzenna to aż 8 cm.

Co dla nas najciekawsze, na mapie są niesamowicie dokładnie sfotografowane nie tylko tradycyjne wieżowce w Śródmieściu czy Starówka, ale też nieco bardziej odległe od centrum Warszawy dzielnice – w tym nasz Targówek. Dzięki temu teraz możemy ze wszystkimi szczegółami i z każdej strony przyjrzeć się domom, w których mieszkamy, i np. sprawdzić czy na parkingu stoi nasz samochód.

Samolot fotografował Warszawę niespełna rok temu – ale w naszej dzielnicy od tego czasu sporo rzeczy już się zmieniło. Na fotoplanie możemy np. zobaczyć wielką dziurę w miejscu ulicy Trockiej i asfalt na ul. Kondratowicza – czyli dokładnie odwrotną sytuację, niż mamy dzisiaj. Jest też wiele placów budów nowych bloków, które obecnie już są na ukończeniu, choć z drugiej strony – rozkopana Łodygowa wygląda zaskakująco podobnie jak dziś…

Jest też sporo ciekawostek. My „na szybko” zauważyliśmy np. nietypowy sposób parkowania samochodów na rondzie na osiedlu Wilno, tradycyjne wesołe miasteczko w miejscu nieistniejącej Nowotrockiej, a także… pogrzeb na Cmentarzu Bródnowskim.

Na pewno takich intrygujących szczegółów można znaleźć na ukośnym fotoplanie Warszawy dużo więcej – jeśli coś fajnego zauważycie, poprosimy o informacje w komentarzach poniżej.

wszystkie zdjęcia: www.ukosne.um.warszawa.pl

14
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx