Miejski autobus… dowiezie wiernych na mszę do kościoła

53
Share

ZTM przychyla się do prośby parafii na Bródnie, popartej przez urząd dzielnicy Targówek. Ale zauważa też, że pomysł może mieć wielu przeciwników.

 

Czy będziemy mieli na Bródnie Podgrodziu linię autobusową–ewenement w skali całej Warszawy? Autobusy miejskie miałyby dowozić mieszkańców do kościoła, według rozkładu dostosowanego do częstotliwości mszy świętych…

Na ten pomysł wpadł proboszcz parafii pw. Św. Marii Magdaleny przy ulicy Kowalskiego. Parafialny kościół faktycznie znajduje się na skraju osiedla i prawie z każdego miejsca jest do niego daleko. Ksiądz proboszcz razem z radą parafialną wymyślili więc nową linię autobusową, której trasa przebiegałaby sąsiednimi uliczkami, pomiędzami blokami, i ułatwiałaby parafianom udział we mszach świętych. Kursowanie autobusów byłoby skorelowane z porządkiem mszy w kościele Św. Marii Magdaleny, zarówno w dni powszednie, jak i w święta.

Swój pomysł, w dość ogólnej formie, ksiądz proboszcz wysłał na piśmie do burmistrza Targówka, a już po kilku tygodniach Urząd dzielnicy Targówek zgłosił się do Zarządu Transportu Miejskiego ze szczegółowym planem „linii parafialnej”.

Dzielnicowi urzędnicy całkowicie poparli pomysł proboszcza i zaproponowali dla miejskich autobusów taką trasę: Bródno Podgrodzie – …. – Krasnobrodzka – Kowalskiego – Rzepichy – Kowalskiego – Malborska – Kondratowicza – Łabiszyńska – … – pętla Suwalska (częstotliwość: według porządku mszy świętych).

Ponieważ „linia parafialna” miałaby jeździć ulicami i uliczkami, na których dziś nie ma komunikacji miejskiej, urząd dzielnicy w pismie do ZTM zobowiązał się do dostosowania ich dla ruchu tych pojazdów: m.in. zbudowania przystanków autobusowych na ul. Kowalskiego i Rzepichy oraz wprowadzenia na tych dwóch ulicach zakazu parkowania samochodów.

To wiemy z urzędowych pism – a o szczegóły realizacji tego pomysłu zapytaliśmy bezpośrednio w ZTM.

– Uruchomienie linii uznajemy za zasadne – mówi targowek.info Igor Krajnow, rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego.

ZTM przygotował już wstępną listę prac, jakie dzielnica musi wykonać, żeby „linia parafialna” mogła bezpiecznie przejechać – oprócz budowy przystanków i zakazów parkowania na jezdniach, po których będą poruszać się autobusy komunikacji miejskiej, jest jeszcze korekta progów spowalniających oraz przebudowa większości skrzyżowań wzdłuż ul. Kowalskiego.

– Zdajemy sobie jednak sprawę również z tego, że wprowadzenie linii autobusowej w omawiany wyżej rejon osiedla Podgrodzie może wiązać się z niezadowoleniem części mieszkańców z powodu m.in. likwidacji miejsc parkingowych a także zwiększonego hałasu generowanego przez poruszające się osiedlowymi ulicami oraz zatrzymujące się na przystankach autobusy. W związku z powyższym zasugerowaliśmy dzielnicy przeprowadzenie konsultacji społecznych – podkreśla Igor Krajnow z ZTM.

Przedstawiciel ZTM dorzuca także jeden ważny szczegół: spece od transportu chcą, żeby autobus ruszał w trasę z przystanku o nazwie: „Stacja metra Kondratowicza””.

Czyli – wbrew nadziejom proboszcza i urzędników z ratusza Targówka na jak najszybsze uruchomienie autobusu, a zapewne ku uldze mieszkańców parkujących samochody w rejonie parafii Św. Marii Magdaleny – ZTM chciałoby „linię parafialną” uruchomić dopiero po zbudowaniu metra na Bródnie. A więc najwcześniej w roku 2022.

 

zdjęcie na górze: kościół Św. Marii Magdaleny przy ulicy Kowalskiego/ fot. www.warszawamoimoczkiem.blogspot.com

53
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx