Coraz więcej porzuconych zwierząt | | targowek.info

Coraz więcej porzuconych zwierząt

Coraz częściej zgłaszamy do straży miejskiej problemy związane ze zwierzętami. W porównaniu z zeszłym rokiem liczba zgłoszeń wzrosła o 20 proc. 

fot. Lucas Baisso / Flickr
fot. Lucas Baisso / Flickr

Na Targówku nie jest tak źle, jak na przykład na Białołęce, ale strażnikom z ekopatrolu też przybywa pracy. W I półroczu 2014 r. straż miejska w całej Warszawie odebrała ponad 17 tys. zgłoszeń. W porównaniu do I półrocza 2013 to wzrost o 20%.

Najwięcej zgłoszeń od mieszkańców wpłynęło z Mokotowa (10,7 %), Białołęki (10,5 %) czy Śródmieścia (8,6%). Na Targówku też często potrzebujemy pomocy strażników. W pierwszym półroczu aż 89o razy – to nieco więcej niż rok wcześniej.

Liczba zgłoszeń, to nie to samo co liczna interwencji. Na przykład dziki biegające po Głębockiej zgłasza kilka osób jednocześnie. Dlatego interwencji związanych ze zwierzętami w pierwszym półroczu na Targówku straż miejska miała 775.

Czego dotyczą? Większość niestety polega na łapaniu bezpańskich psów i kotów. Najwięcej takich akcji było w maju (1 115) i czerwcu (1 025). Strażnicy sugerują, że w tych miesiącach ludzie porzucają zwierzęta, które krzyżują im wakacyjne plany. W sumie do schroniska na Paluchu w pół roku odwieziono 1268 psów i kotów.

Strażnicy na co dzień pomagają też innym zwierzętom. M.in. ptakom: kaczkom, gołębiom czy papugom.  Uciekinierom z domowych herpetariów, czyli głównie żółwiom, ale zdarzały się przypadki odłowień aksolotla meksykańskiego czy agamy brodatej.

Ponad 13% wszystkich zdarzeń dotyczyło zwierząt dziko żyjących – głównie dzików. W tych przypadkach strażnicy często pomagają przy akcji prowadzonej przez miejskiego łowczego.

Około 3 % wszystkich interwencji związanych ze zwierzętami dotyczyło przypadków niesprzątania kup po psach.

PRZECZYTAJ TEŻ:

8 komentarzy na temat “Coraz więcej porzuconych zwierząt

 • 28 lipca 2014 o godz. 14:52

  Jeszcze dużo czasu upłynie zanim era złota psów i samochodów minie.Te bezdomne zagubione psy są zachcianką chorej cywilizacji.Demolowanie demokracją społeczności takie właśnie owoce daje. Jakże biedne są te psy gdy zachcianka mija a na sobie pana nie ma kija.

 • 28 lipca 2014 o godz. 17:06

  W jakim celu postawiono w lesie Bródnowskim odłownie dla dzików skoro tych zwierząt jest coraz więcej? Wychodzą na jezdnię, czasem idą za spacerowiczami… Ten lasek ma być tylko dla dzików czy dla ludzi i dzików (oczywiście w odpowiedniej liczbie, adekwatnej do powierzchni tego małego lasku)?

 • 28 lipca 2014 o godz. 19:04

  W jakim celu postawiono dookoła lasu bródnowskiego tyle bloczków- gett i blaszaków firm sr. na Polskę i jej podatki? Jest coraz więcej smrodu, sznury ZEZŁOMOWANYCH W RZESZY samochodów, wrzeszczących bachorów na polankach i psów puszczanych luzem, łamania drzew i krzewów, żeby wózek albo kijki się mieściły.

 • 28 lipca 2014 o godz. 21:04

  kiedys bylo nas wiecej!! teraz to jest kiepsko.

 • 28 lipca 2014 o godz. 23:33

  stabbed with wild boar’s tusk;Roboty tuska: dlaczego redaktorzy pozwalają od wielu miesięcy na publikowanie takich komentarzy?Skoro już jest osoba niezrównoważona psychicznie,która obraża Premiera Polskiego rządu,partię PO i użytkowników tego forum,a to się dzieje od kilku miesięcy,to warto byłoby ustalić personalia tej osoby,nieprawdaż?A już na pewno zgłosić to do odpowiednich instytucji.

 • 29 lipca 2014 o godz. 12:06

  Faktycznie, jakaś chora osoba, z ratusza? w którym miejscu było o obrażaniu złodzieja?

 • 29 lipca 2014 o godz. 14:37

  Obowiązkowe czipowanie psów a po złapaniu bezpańskiego psa sprawdzenie czipa o powiadomienie właściciela. To się przydaje w wielu sytuacjach np. pies kogoś ugryzł można sprawdzić kto jest jego właścicielem i można wyciągać konsekwencje. Tak samo przy wypadku itp. Właściciel jest odpowiedzialny za psa i koniec nie ma tłumaczenia że pies uciekł. Uciekł – bo był źle pilnowany i tyle. ODPOWIDZIALNOŚĆ MUSI BYĆ i po to właśnie jest czip.

 • 29 lipca 2014 o godz. 15:12

  Do moderatorów strony:
  Proszę o zablokowanie szczeniackich,obraźliwych wpisów.Ile jeszcze będziecie to tolerować?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.