Mieszkańcy protestują przeciwko parafialnemu autobusowi | targowek.info

Mieszkańcy protestują przeciwko parafialnemu autobusowi

Pomysł parafii pw. Św. Marii Magdaleny nie wszystkim się podoba. Mieszkańcy Bródna–Podgrodzia zbierają podpisy przeciwko miejskiemu autobusowi mającemu dowozić wiernych do kościoła.

 

O oryginalnym pomyśle ks. proboszcza i rady parafialnej z Bródna napisaliśmy na targowek.info jako pierwsi w Warszawie. Szczegóły przeczytacie tutaj w naszym artykule z marca – ale przypomnijmy w skrócie:

W parafii pw. Św. Marii Magdaleny przy ulicy Kowalskiego (formalnie adres to ul. Echa Leśne) powstał pomysł nowej miejskiej linii autobusowej, która miałaby dowozić parafian do kościoła. Kursy byłyby skorelowane z porządkiem mszy w kościele, zarówno w dni powszednie, jak i w święta.

Urząd dzielnicy Targówek od razu poparł pomysł proboszcza i przekazał go do Zarządu Transportu Miejskiego. ZTM też uznał, że to dobry pomysł – lecz przygotował wstępną listę prac, jakie dzielnica powinna wykonać, żeby „linia parafialna” mogła bezpiecznie przejechać.

Główny szkopuł w tym, że trasa linii musiałaby przebiegać sąsiednimi uliczkami, pomiędzy blokami, i puszczenie tamtędy autobusów, oprócz konieczności budowy przystanków, wymusi m.in. zakazy parkowania samochodów na ulicach, po których będą poruszać się autobusy komunikacji miejskiej.

To przede wszystkim z tego ostatniego powodu protestują teraz mieszkańcy Bródna-Podgrodzia. Na ulicach osiedla rozwiesili ogłoszenia:

„Proboszcz parafii, bez pełnego porozumienia z lokalnymi mieszkańcami, chce pod naszymi oknami uruchomić autobus (…). Oznacza to, że swoje parkingi i spokój straciliby mieszkańcy bloków Rzepichy (2B, 4, 8), Krasnobrodzkiej (13, 17, 19A, 21), Malborskiej (5 i 12). W celu zachowania obecnego stanu, bezpieczeństwa w okolicy oraz parkingów, będziemy zbierać listy z podpisami przeciw tej inicjatywie, które zostaną złożone wraz z odpowiednim pismem w UD Targówek i ZTM” – czytamy na jednym z ogłoszeń.

Podpisy przeciwko „autobusowi parafialnemu” będą zbierane na Podgrodziu w najbliższy weekend (21 i 22 lipca).

Warto zauważyć, o czym już pisaliśmy na targowek.info, że ZTM od początku wyczuwał, że wprowadzenie linii autobusowej w rejon osiedla Podgrodzie może wiązać się z niezadowoleniem części mieszkańców. Dlatego ZTM poprosił Urząd Targówka o przeprowadzenie oficjalnych konsultacji społecznych w tej sprawie. Informacji ew. teminie tych konsultacji jeszcze nie ma.

 

Kościół pw. Św. Marii Magdaleny na Bródnie w Warszawie / fot. warszawamoimoczkiem.blogspot.com

zdjęcie na górze: archiwum/ZTM

PRZECZYTAJ TEŻ:

21 komentarzy na temat “Mieszkańcy protestują przeciwko parafialnemu autobusowi

 • 21 lipca 2017 o godz. 11:51

  zaściankowość i dewotyzm… nie moge w to uwierzyć…. w warszawie ? gdzie paręset metrów dalej jest petla autobusowa?… nie no szok

 • 21 lipca 2017 o godz. 12:23

  a to kościół nie może sobie wynająć / kupić własnych autobusów ?
  a może limuzyna proboszcza zbyt mało pojemna ?
  miasto nasze kochane może niech się skupi w pierwszej kolejności na poprawie komunikacji dla bardziej potrzebujących.

 • 21 lipca 2017 o godz. 12:49

  Dlaczego tylko 21 i 22 są zbierane te podpisy? Sporo osób nie ma bo są wakacje. Napiszcie gdzie później można wyrazić swój protest. Rada parafialna nie pytała o zdanie parafian. Poza listami „za” autobusem powinni wyłożyć też listy „przeciw” autobusowi (tylko po wakacjach bo spora część parafian wyjeżdża).

 • 21 lipca 2017 o godz. 13:58

  Wyjaśniło się zatem, czemu łatane są dziury na ul. Kowalskiego i ul. Rzepichy, a dodatkowo nawrotka na samym końcu ulicy, czyżby pętla ?

 • 21 lipca 2017 o godz. 14:57

  Czy to sam kościół chciał, czy ktoś był nadgorliwy?

 • 21 lipca 2017 o godz. 18:03

  Podpisy zbierane na Podgrodziu tzn. gdzie i czy to lista przeciw bo mieszkam w/w i nie widzę mozliwosci fizycznie to dewastacja tych ulic i problemy mieszkancow

 • 21 lipca 2017 o godz. 22:59

  gdzie można składać podpisy?

 • 21 lipca 2017 o godz. 23:59

  Chwała Naszemu Ks za ten czyn to wspaniały kapłan .Jesteśmy przekonani wygramy to o co walczymy .Mamy Dzwonice i będziemy mieć Autobus .A jak się komuś nie podoba to jego problem

 • 22 lipca 2017 o godz. 13:23

  Przydałby się jakiś dokładniejszy artykuł na ten temat, poruszający kwestię wariantów przebiegu i obsługi trasy, konieczności likwidacji miejsc parkingowych i ewentualnej lokalizacji przystanków. Bo póki co wydaje mi się, że część osób protestuje bardziej „dla zasady”, niż faktycznie z powodów merytorycznych (tzn. jak coś jest kościelne, to od razu jest zaściankowe i w ogóle nie ma sensu o tym dyskutować). Ja natomiast uważam, że pomysł proboszcza jest warty rozważenia, co więcej taka linia – sensownie rozwiązana – mogłaby służyć nie tylko parafianom udającym się na msze święte do Marii Magdaleny, ale okolicznym mieszkańcom w ogóle.

  Przykładowo (to tylko luźny pomysł): mały autobus mógłby ruszać z Suwalskiej, jechać Łabiszyńską, Łojewską, Chodecką, zajechać na pętlę Bródno-Podgrodzie, dalej pojechać Krasnobrodzką z zajazdem na niewielką pętlę pod kościołem (tam jest mnóstwo miejsca, żeby coś takiego zorganizować), stamtąd Kowalskiego i Malborską dojechać np. do CH Targówek. W ten sposób tworzy nam się linia nie tylko do kościoła, ale i na zakupy. Powrót tą samą trasą, tyle że w końcowej części przez Chodecką, Kondratowicza i Łabiszyńską do przystanku Suwalska.

  Na pewno nie wjeżdżałbym autobusem na ul. Rzepichy.

  Co do nowych przystanków: raczej nie budowałbym nic na Krasnobrodzkiej, wystarczy dodatkowy przystanek/pętla pod Kościołem. No i drugi przystanek przydałby się w okolicach skrzyżowania Kowalskiego z Malborską – przy okazji mogłyby zatrzymać się tam także autobusy linii 120, 240 i N11.

  Mieszkańcy, zanim zaprotestujecie, przemyślcie ten temat na spokojnie! Może ktoś podrzuci jakiś inny wariant? Naprawdę, warto rozwijać transport publiczny, bo on ułatwia życie.

 • 22 lipca 2017 o godz. 15:46

  To katolicy i sąsiedzi już sobie nie pomagają, by np. dowozić niezmotoryzowanych do kościoła? Ta linia byłaby najbardziej absurdalną w dziejach Targówka.

 • 22 lipca 2017 o godz. 20:12

  A co wam szkodzi jesteście jak pies ogrodnika!

 • 22 lipca 2017 o godz. 23:05

  Do Janusz: i po co sie podszywasz trolu??

 • 23 lipca 2017 o godz. 04:42

  a gdzie mozna sie podpisac za linia?

 • 23 lipca 2017 o godz. 09:53

  czy ktoś wie gdzie można składać te podpisy?

 • 23 lipca 2017 o godz. 15:17

  Rzeczywiście warto rozważyć aby taka linia służyła nie tylko osobom udającym się na mszę ale przy okazji dużo większej rzeszy mieszkańców. Wówczas raczej nikt by nie protestował skoro byłoby to udogodnienie dla wszystkich a nie tylko dla wybranej grupy.

 • 23 lipca 2017 o godz. 20:42

  Ludzie jakie udogodnienie? Na ul. Rzepichy i Kowalskiego wprowadzą całkowity zakaz parkowania a autobus ma jechać wąska Rzepichy na której ledwo 2 samochody sie mijają zaraz pod oknami mieszkańców. I to tylko dlatego że parafianom jest za daleko 400 metrów od pętli autobusowej? To niech proboszcz zasponsoruje z datkow bus dowożący ludzi do kościoła zamiast dezorganizować komunikację na całym osiedlu bo mu się wpływy z tacy zmniejszyły…

 • 25 lipca 2017 o godz. 21:28

  Jakże życie byłoby prostsze gdyby zlikwidować kościoły i religie jako-taką.

 • 25 lipca 2017 o godz. 21:29

  Proponuję kaplicę w każdym autobusie od razu….. no i jazda za „co łaska”

 • 26 lipca 2017 o godz. 07:08

  Ile jadu w tych wypowiedziach .

 • 29 lipca 2017 o godz. 22:16

  Czy istnieje w ogóle jakakolwiek tego typu linia gdzieś w Warszawie? o0

 • 31 lipca 2017 o godz. 00:10

  Nie demonizujcie i nie wyśmiewajcie dla zasady, wiele osób jest zainteresowanych taką linia, tamten obszar to nie tylko kościół, ale tez zabudowa Ostródzkiej, warto wprowadzać zmiany, które ułatwiają życie i nie kierować się tylko interesem parkujących pod blokami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.