Koniec z zakładami śmieciowymi na Targówku Fabrycznym? | | targowek.info

Koniec z zakładami śmieciowymi na Targówku Fabrycznym?

Radni chcą całkowicie zakazać działalności zakładów zbierających i przetwarzających śmieci w przemysłowej części Targówka.

Dziś sesja rady dzielnicy, a na niej m.in. rewolucyjny projekt zmian w planach zagospodarowania przestrzennego. Radni chcą w nich zapisać „całkowity zakaz lokalizacji przedsiębiorstw prowadzących działalność w zakresie zbierania, przetwarzania oraz spalania odpadów niebezpiecznych oraz innych niż niebezpieczne” na całym obszarze Targówka Fabrycznego (z jednym wyjątkiem: obszaru Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych przy ul. Gwarków, czyli miejskiej spalarni śmieci).

O tym, że Targówek Fabryczny stał się dzielnicą odpadów, pisaliśmy na naszej stronie już kilkakrotnie (czytaj np. tutaj). M.in. urząd miasta zgodził się aż na 18 punktów zbierania odpadów niebezpiecznych w naszej dzielnicy, w tym połowa z tych decyzji była niezgodna z przepisami! Na szczęście ten problem dostrzegają także rządzący naszą okolicą.

W ostatnim czasie regulacje te [aktualne zapiszy planów zagospodarowania – przyp. red.] są często błędnie interpretowane przez szereg firm zajmujących się przetwarzaniem odpadów, jako przyzwolenie na zakup odpadów (wykorzystując nawet transport międzynarodowy) i ich segregację na terenie Targówka Fabrycznego wraz z szeroko zakrojoną logistyką. Przykładem mogą być wystąpienia wielu przedsiębiorstw o umożliwienie zlokalizowania (w tym zmiany sposobu użytkowania istniejących obiektów) i prowadzenia działalności w zakresie zbierania i magazynowania różnego rodzaju odpadów w tym medycznych i weterynaryjnych, jak również przetwarzania i odzysku odpadów niebezpiecznych

– czytamy w uzasadnieniu projektu.

Wjazd do zakładu firmy First Recykling /fot. targowek.info
Wjazd do zakładu firmy First Recykling /fot. targowek.info

Jeśli plany zostaną zmienione, z Targówka znikną m.in. takie firmy jak ‚First Recykling”, planujące zbiórkę 163 rodzajów odpadów (w tym 77 niebezpiecznych) przy ul. Bardowskiego, tuż obok budowanego zbiornika rekreacyjnego, oraz „Sagromet”, chcące zbierać 21 rodzajów odpadów niebezpiecznych przy ul. Księcia Ziemowita, tuż obok przedwojennego, zabytkowego kościoła i zespołu szkół przy Mieszka I.

Ale… o zmianie planów zagospodarowania przestrzennego nie decydują radni dzielnicy. Głosowanie na dzisiejszej radzie Targówka (którego pozytywny wynik wydaje się być pewny) jedynie rozpocznie długi proces zmian. Ostateczną decyzję w sprawie zakazu działania zakładów śmieciowych na Targówku Fabrycznym podejmą radni m.st. Warszawy. Kiedy i jaką? Jeszcze długo nie będzie wiadomo.

PRZECZYTAJ TEŻ:

12 komentarzy na temat “Koniec z zakładami śmieciowymi na Targówku Fabrycznym?

 • 23 września 2014 o godz. 07:49

  BRAWO!!!

  Co by tu jeszcze załatwić …
  To co, budujemy, światła, ronda, frezujemy, poszerzamy i rozpoczynamy oficjalnie budowę metra na Targówku, to nic, że nigdy tu nie dojedzie.

 • 23 września 2014 o godz. 10:44

  Huhu, wybory idą! Ale spalarnia na Gwarków będzie i tak rozbudowana. Z WIELKIM KOMINEM! Potrzebna z tego kasa na mostki i trotułary, aby upamiętniały na wieki próżność PO.
  P.S. jak to możliwe, że zlikwidują First Recykling, skoro firma zakupiła już i ogrodziła już sąsiednią działkę, na której do niedawna były ogródki działkowe?

 • 23 września 2014 o godz. 10:58

  Faktycznie firma First ogrodziła działkę tylko bramy wjazdowej brak a tuż za płotem stoi buda ochrony i po terenie przyległym biegają psy które atakują przechodniów.Po ukazaniu się informacji o budowie jeziora na Elsnerowie przy Piotra Bardowskiego odbyłem sesję foto w tym terenie.Są ambitne plany ale co z tego będzie zrealizowane za rok, planuję ponowną sesję rejestrację zmian.

 • 23 września 2014 o godz. 12:47

  Targówek zawsze był dzielnicą śmieciową. Może niektórzy, którzy niedawno tu się osiedlili tego nie wiedzą, ale górka, z której korzystają dziś saneczkarze vis a vis CH Targówek, to nie jest naturalny twór geologiczny. Jest to zwałka, góra śmieci, którą nam podarowano.

 • 23 września 2014 o godz. 13:55

  @xxx – taaa,poważnie?Niemoooożliwe!Jak na to wpadłaś/eś?Nauczycielko/u o dzięki ci za twoją wielką mądrość,żeś nas nieuczonych oświecił/a

 • 23 września 2014 o godz. 16:30

  Ok, ale chyba wtedy juz Targowek „fabryczny” bedzie musial zmienic nazwe na Targowek „lofty”, „mieszkania”, ewentualnie „kredytowy”(nie oszukujmy sie wiekszosc ludzi musi miec kredyt na mieszkanie) ;-).

  Przy podatkach w stolicy to raczej mala szansa na jakies wytwornie/fabryki, zwlaszcza nowe(kupujcie torciki wedlowski BTW., to jeden z ostatnich warszawskich produktow :-)). Moze to nie dotyczyc manufaktury w mieszkaniach w rodzaju jakis koralikow…

 • 23 września 2014 o godz. 17:05

  Jetem mieszkanką ul.Ziemowita i chce napisać,że jakby powstał zakład to i praca by była blisko.Teraz ciężko o pracę,zasiłek skromny a ja chcę pracy.

 • 23 września 2014 o godz. 22:17

  Podziwiam zaangażowanie władz dzielnicy w blokowaniu wszelakich prywatnych inwestycji.
  Z jednej strony miasto zaprasza przedsiębiorczych do inwestowania w stolicy a z drugiej dzielnica zakazuje działalności firmom.
  Albo robimy sypialnie dla pracowników biur albo przestrzeń dla rozwoju społeczeństwa. Całego a nie tylko tych z górnych części piramidy.

  Chora logika….

 • 24 września 2014 o godz. 10:44

  @ Barbara, jak śmiesz, PO załatwiło ci robotę w ratuszu, a ty udajesz biedną kobietę i piszesz takie kłamstwa.

 • 25 września 2014 o godz. 14:31

  Ach te Wybory.

  Zmuszają radnych do działania aby szarą masę zachęcić do ruszenia tyłka z przed POeskiej telewizji.

  No bo kto by wtedy na nich zagłosował?

 • 11 października 2019 o godz. 23:19

  Radni z żadnej partii nie przejmują się mieszkańcami Targówka Fabrycznego. Podejrzewam, że wielu z nich nie wie nawet gdzie to jest. Może nawet nie zdają sobie sprawy za czym głosują. Warszawa to nie śmietnik. Trzeba się zastanowić jak się rządzi miastem a nie być pustoglowiem. A o smogu na całym Targówku już pisać nie będę…

 • 13 października 2019 o godz. 23:11

  jest coś takiego jak Miejscowy Plan Zagospodarowania. Uchwalony podajże 20 lat temu. UCHWALONY. Jak wtedy się coś dopuściło to teraz nie zrzucajcie na obecnych radnych dzielnicy bo zmiana planu to żądania do rady miasta ;)

  a co tego całego Targówka Fabrycznego to jedna wielka wylęgarnia meneli a nie dzielnica. Dla mnie może być nawet jedna wielka fabryka na jego miejscu, oby tylko te patusy sponsorowane z 500+ nie kręciły sie po Wilnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.