Jest plan połączenia Obwodnicy Śródmieścia z rondem Żaba

14
Share

„Gazeta Wyborcza” dotarła do koncepcji domknięcia obwodnicy na Targówku. Plan jest niezły, choć do jego realizacji jeszcze droga daleka.

 

Czuć, że do wyborów samorządowych został już tylko rok: dopiero co ogłoszono konsultacje w sprawie budowy obwodnicy Śródmiejskiej od Grochowa do ul. Radzymińskiej, a już Targówek ma kolejny prezent: pojawił się plan dalszego przedłużenia tej trasy – od Radzymińskiej do Ronda Żaba.

To newralgiczny fragment całej obwodnicy, bez którego arteria na Targówku niemal na pewno będzie ciągle zakorkowana. Jednak połączenie wielkiej trasy w „węzłem gordyjskim”, jakim jest rondo Żaba (8 kilkupasmowych jezdni, 3 torowiska tramwajowe, 2 tunele pod wiaduktem i torami kolejowymi – oraz piesi…), to naprawdę trudne zadanie, nad którym miejscy planiści myśleli całe lata. Ale, jak informuje „Gazeta Wyborcza”, w końcu wymyślili.

Wg informacji „Gazety” patent jest genialny w swej prostocie: przed wjazdem na rondo Żaba obwodnica po prostu podzieli się na dwie „nitki”, rozdzielając ruch samochodów i zmniejszając ryzyko paraliżu ronda i jego okolicy.

Po pierwsze, samochody jadące od strony Radzymińskiej pojadą prosto do Żaby, gdzie będą mogły skręcić w św. Wincentego lub pojechać po nowych wiaduktach w stronę ul. Odrowąża.

Lecz kierowcy będą też mieli do wyboru drugi wariant: jeszcze przed rondem będzie odnoga obwodnicy, która przejdzie w tunelu przez nasyp kolejowy na Pragę i po praskiej stronie nowymi wiaduktami nad ul. 11 Listopada połączy się z ul. Starzyńskiego.

Przy takim rozwiązniu drogowcy przewidują w nowym węźle przy rondzie Żaba łącznie 320 m nowych tuneli oraz 720 m estakad.

Nie obędzie się jednak bez sporych kosztów: gazeta podaje, że aby zbudować trasę w takim „rozdwojonym” wariancie, trzeba będzie nie tylko zburzyć kilkanaście budynków (w tym kilka w ewidencji zabytków), ale także zbudowany niecałe 20 lat temu wiadukt prowadzący bezkolizyjnie z ul. Szwedzkiej w stronę Starzyńskiego (więc kierowcy jadący od strony Szwedzkiej będą tylko mogli, tak jak kiedyś, skręcić jedynie w ul. 11 Listopada).

Przypomnijmy jednak, że to na razie tylko wstępny plan, do tego jeszcze nie podany oficjalnie, i do jego realizacji droga jest jeszcze daleka. Jak podaje „Gazeta Wyborcza”, termin przebudowy „węzła Żaba” będzie można określić dopiero po przetargu na budowę poprzedniego odcinka obwodnicy Wiatraczna – Radzymińska. A tam na razie trwają konsultacje, które wzbudzają spore kontrowersje, więc wcale nie jest pewne, kiedy to nastąpi.

 

Rondo Żaba w całej okazałości: samochody, autobusy, tramwaje, Pendolino… fot. targowek.info

 

14
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx