Trener Legii patronem skweru przy ul. Samarytanka

7
Share

Wielu mieszkańcom to nazwisko pewnie nic nie mówi, ale Bolesław Dubicki nie był na Targówku osobą anonimową. Na pewno znać go powinni kibice Legii. 

 

Chodzi o skwer u zbiegu ul. Samarytanka i Korzona, wykrojony z pola PGR zanim to w całości zostanie zabudowane. Wąski pasek udało się zachować, zbudować na nim staw, fontannę, plac zabaw i pierwszą w Warszawie samoobsługową toaletę.

Do tej pory skwerek nie miał nazwy, ale niedługo to się zmieni. W środę radni Targówka zarekomendują na patrona Bolesława Dubickiego. Jego kandydaturę zgłosili mieszkańcy, podobnie jak my kilka lat temu zgłosiliśmy Grzegorza Ciechowskiego na patrona skwerku przy Kondratowicza.

Bolesław Dubicki – legenda zapasów

Któż to taki? Bolesław Dubicki był wybitnym zawodnikiem i trenerem zapasów. Przez całe życie był związany z Warszawą. Wychował się na Szmulkach. Trenował w klubie na Powiślu i w Legii, z którą odnosił największe sukcesy. Ośmiokrotnie stawał na najwyższym podium mistrzostw Polski. Należał do ścisłej czołówki światowej, reprezentował Polskę na Igrzyskach Olimpijskich. W 1960 r. w Tokio zajął 5-6 miejsce, a w 1964 r. w Rzymie – 4 miejsce. Podczas Mistrzostw Świata w 1965 i 1966 roku dwukrotnie zdobył 4 miejsce.

To co nie udało mu się jako zawodnikowi, osiągnęli później jego podopieczni. Dubicki jako trener uważany jest za twórcę potęgi zapaśniczej Legii Warszawa – kierował jej sekcją zapasów przez 30 lat. Do historii sportu przeszedł sukces jego zawodników na Igrzyskach w Atlancie (1996 r.): złote medale zdobyli Andrzej Wroński i Włodzimierz Zawadzki, zaś srebrny – Jacek Fafiński.

Zmarł w 2004 roku, jest pochowany na Cmentarzu Bródnowskim.

Zapasy na Targówku

Zasługą Dubickiego pośrednio jest też popularność zapasów na Targówku. Setki chłopaków trenowały w sali przy ulicy Heleny Junkiewicz w barwach UKS „Zdrowy Targówek” pod okiem trenerów – wychowanków Bolesława Dubickiego. Co roku w hali przy Ossowskiego odbywa się też memoriał Jego imienia.

Rada Targówka sama nie ma uprawnień do nadawania nazw skwerom i ulicom, ale rekomenduje je do Rady Warszawy. Do ostatecznego nadania patrona potrzebne będzie więc jeszcze głosowanie radnych całego miasta. Ale to już jest raczej formalność.

Zdjęcie: targowek.info

AKTUALIZACJA 17.11.2016

AKTUALIZACJA 31.01.2017

7
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx