Tak będzie wyglądała Kondratowicza [OPIS, WIZUALIZACJE]

33
Share

Władze Warszawy przedstawiły wizję przebudowy ulicy Kondratowicza – po budowie metra. Jeśli pomysł zostanie zrealizowany, będzie fajnie. Oto szczegóły.

 

Plany przebudowy głównej ulicy Bródna zaprezentowała dziś w ratuszu Targówka (też na ul. Kondratowicza) prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Po obowiązkowych głosach zachwytu, jak to będzie pięknie i wspaniale, gdy  już będziemy mieli metro na Bródnie, dowiedzieliśmy się, że:

* Koncepcja zmian na ul. Kondratowicza zakłada przekształcenie jej w miejską aleję, będącą osią Bródna, wygodną i przyjazną dla wszystkich mieszkańców.

* Pozostaną dwie jezdnie z dwoma pasami ruchu w każdym kierunku – będą one jednak węższe niż dziś i znacznie bliżej siebie. W zatokach wzdłuż jezdni znajdzie się miejsce do parkowania aut.

* Dzięki temu możliwe będzie wygospodarowanie przestrzeni na dodatkową zieleń uliczną (szpalery drzew po obu stronach i między jezdniami, krzewy itd.).

* Powstaną drogi dla rowerów po obu stronach ulicy, a także szerokie chodniki.

Jak podkreślają władze Warszawy, zmiany na ulicy Kondratowicza związane z budową II linii metra to nie tylko wymiar komunikacji pieszej, rowerowej i samochodowej. To przede wszystkim ma być wielka zmiana jakości przestrzeni publicznej – i realizacja postulatów dotyczących Centrum Lokalnego w rejonie Parku Bródnowskiego. Urząd miasta zapewnia, że budowa metra ani zmiany na Kondratowicza nie spowodują zmniejszenia parku Bródnowskiego.

A jak to będzie wyglądało? Miasto udostępniło takie wizualizacje pełnej zieleni ul. Kondratowicza po 2021 roku:

 

Z góry będzie to wyglądało tak:

 

Dlaczego napisaliśmy „po 2021 roku”? Do tej pory jako datę otwarcia metra na Bródnie podawano rok 2022, ale włodarze Warszawy chcą to przyspieszyć! Wg aktualnych zapewnień Hanny Gronkiewicz-Waltz na ulicy Kondratowicza będą działały dwie stacje metra (przy skrzyżowaniu z ul. św. Wincentego i przy ul. Rembielińskiej) już w roku 2021 r.

Już wiedzieliśmy, że Metro Warszawskie wprowadziło zmiany w stosunku do pierwotnych założeń – stację przy ul. Rembielińskiej przesunięto ok. 30 m na zachód a wyjścia z niej poprowadzone zostały na przystanki tramwajowe. Natomiast stację przy ul. św. Wincentego przesunięto na wschód o ok. 60 m; dzięki temu jedno z wyjść będzie prowadziło na narożnik ulic Kondratowicza i św. Wincentego.

Nową wiadomością jest to, że podczas budowy planowanej linii tramwajowej na Białołękę  Tramwaje Warszawskie przedłużą tunel wyjściowy tak, aby można było z niego wyjść na przyszłe przystanki tramwajowe przy św. Wincentego.

 

źródło, grafiki: Urząd Miasta Warszawa

 

33
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx