Nowy skwer nad kanałkiem: „ekologiczny, z wystawami”

16
Share

Promenada wzdłuż Kanału  Bródnowskiego już powstaje, wkrótce będzie też kolejny skwerek. Tym razem na Zaciszu. 

 

Budowa promenady nad kanałkiem – nowy skwer powstanie po jego prawej stronie / fot. targowek.info

Plac zaplanowano przy ul. Sternhela, tuż przy mostku na Rolanda, w miejscu niedawnych ogródków działkowych. W poniedziałek poznamy więcej szczegółów jego zagospodarowania. Zostaną przedstawione na posiedzeniu radnych z komisji infrastruktury.

Na razie wiadomo, że skwer będzie miał powierzchnię około 1750 mkw. W przygotowanej ładnych kilka lat temu koncepcji zagospodarowania brzegów kanału napisano, że może to być nawet mini ogród botaniczny:

Skwer zachodni, usytuowany na terenie obecnie istniejących nieformalnych ogródków działkowych, proponuje się urządzić jako mini „ogród botaniczny”, służący jako miejsce edukacji ekologicznej lub „ogród pokazowy” z kolekcją roślin zielnych rozmieszczonych pomiędzy adaptowanymi , wybranymi roślinami dzisiejszych ogródków.

Skwer ten może służyć również jako miejsce stałych lub czasowych ekspozycji plenerowych.

Dokładne plany budowy skweru poznamy już  w poniedziałek na posiedzeniu dzielnicowej komisji infrastruktury. Radni spotykają się o godz. 16.30 w sali nr 127 w urzędzie przy Kondratowicza. Posiedzeniu mogą przysłuchiwać się wszyscy chętni.

To kolejny już skwer, który powstanie nad kanałem. Niemal gotowy (choć spóźniony o pół roku) jest placyk, który my już nazywany im. Grzegorza Ciechowskiego – czyli ten przy Kondratowicza. Na jesieni ma być skończony skwer „piękny jak okręt” przy ul. Malbroskiej. 

W okolicy ul. Rolanda rozpoczęły się też prace nad budową samej promenady, więc wygląda na to, że obiecywany od lat szlak spacerowy faktycznie powstanie, choć budowa będzie postępowała stopniowo. W przyszłym roku ratusz planuje budowę kolejnych skwerów:

– przy ul. Lecha – w miejscu tzw. krążków, na których niejeden nastoletni Zaciszanim spotykał się w celach, o których nie powinni wiedzieć jego rodzice. Będzie miał 2000 mkw. Na poniższym rysunku widać też skwer edukacji ekologicznej przy Sternhela.

skwery_Sternhela_Lecha

 

Kawałek dalej powstanie skwer przy ul. Nad Strugą o powierzchni 1420 mkw. Już w tym roku planowana jest tam budowa jezdni i chodnika, więc mieszkańcy nowych budynków mogą mówić o dużym szczęściu. Dostaną utwardzony dojazd do posesji i zagospodarowany fragment zieleni niemal zaraz po wprowadzeniu. Na take luksusy niektórzy mieszkańcy Zacisza czekają po 70 lat.

skwer_Nad_struga

W planach na 2014 rok jest też bardzo duży skwer nad Kanałem Drewnowskiego przy ul. Samarytanka, czyli na części pola PGR. Zmieści się tu oczko wodne (choć to w zasadzie już mamy dzięki wylewaniu wody na pole ;), placem zabaw i siłownią na świeżym powietrzu. Jego powierzchnia to 6800 mkw.

Tyle planów na przyszły rok. Za ulicą Łokietka promenada zacznie powstawać najwcześniej w 2015 roku.

 

16
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx