Na polu PGR powstanie szkoła podstawowa i przedszkole

15
Share

To już niemal pewne: na polu PGR przy Gilarskiej powstanie szkoła podstawowa i przedszkole. To będzie pierwsza nowa szkoła na Targówku od przynajmniej 30 lat. 

 

Trwa przedwyborcze ożywienie i prezydent Warszawy oznajmiła w środę, że w budżecie znajdzie się 366 mln zł na budowę i rozbudowę szkół i przedszkoli w Warszawie. Targówkowi przypadnie z tego 25 mln zł na zespół szkolno-przedszkolny.

Gdzie powstanie? Tu już decyzję podejmowały władze dzielnicy i uznały, że najlepsza lokalizacja to pole PGR przy Gilarskiej. Miejscowy plan zagospodarowania przeznacza 2-hektarową działkę na oświatę, teren jest wolny, więc można budować niemal od razu.

 

Działkę pod szkołę zaznaczyliśmy na zielono. Na pozostałych częściach pola PGR będą bloki o gabarytach Zielonego Zacisza / fot. ANR

Działkę pod szkołę zaznaczyliśmy na zielono. Na pozostałych częściach pola PGR powstaną bloki o gabarytach Zielonego Zacisza / fot. ANR

 

Na poprzedniej sesji rady dzielnicy burmistrz tłumaczył, dlaczego szkoła nie powstanie na Elsnerowie przy Janowieckiej, dla uczniów z Osiedla Wilno. Okazuje się, że tam byłoby to trudniejsze ze względów formalnych.

Szkoły potrzebne są w obu miejscach, bo w naszej dzielnicy żadnej nie zbudowano od ponad 30 lat. Ta na polu PGR przejmie zapewne część uczniów z obleganych szkół nr 52 i 84 na Zaciszu i ze 114 na Targówku. Szybko pojawią się też nowi uczniowie, bo deweloperzy już starają się o pozwolenia na budowę na polu PGR.

Formalnie pieniądze na budowę szkoły Rada Warszawy przyzna na sesji we wrześniu. W tym roku za 100 tys. zł powstanie koncepcja. W kolejnych latach będzie trwała budowa, według zapowiedzi, pierwsi uczniowie pójdą do szkoły we wrześniu 2018 roku. Niestety nie ma szans, żeby do tego czasu gotowa była ulica Nowotrocka, przy której powinna znajdować się nowa szkoła. Dlatego na początku dojazd do niej będzie prowadził ulicą Gilarską.

 

Na zdjęciu na górze Hanna Gronkiewicz-Waltz prezentuje mapę Warszawy z nowymi szkołami. Na jaką dzielnicę wskazuje pani prezydent?  (fot. Urząd Miasta)

 

15
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx