Podpisanie umowy na projekt metra na Bródno i Zacisze | targowek.info

Metro coraz bliżej Bródna. I dalej od Białołęki

Metro Warszawskie podpisało kluczową umowę na projekt drugiej linii na Zaciszu i Bródnie. Pod Kondratowicza powstanie aż 11 torów.

 

Dobre wieści dla metra w naszej dzielnicy. Powstaje już linia do stacji Trocka na Targówku Mieszkaniowym, ale dalsze losy kolejki wciąż były tylko na papierze. Wprawdzie o budowie metra na ul. Kondratowicza mówi się od lat (a nawet od pół wieku), ale teraz mamy solidny konkret. We wtorek Metro Warszawskie podpisało z firmą ILF umowę na projekt odcinka kolejki przez Zacisze i Bródno.

Do tej pory firma przygotowała koncepcję, czyli ogólny zarys przebiegu linii i stacji. Teraz metro zamówiło konkretne projekty. To o tyle ważne, że ratusz bardzo rzadko rezygnuje z inwestycji, w których zaprojektowanie już zainwestował. Podpisanie umowy oznacza niemal na pewno, że metro na Bródno będzie budowane. No chyba, że zdarzą się w Polsce nadzwyczajne okoliczności…

 

TAK BĘDĄ WYGLĄDAŁY STACJE NA BRÓDNIE I ZACISZU

 

Jakie więc metro zaprojektuje firma ILF? Garść informacji przynosi serwis Transport-publiczny.pl.

„W związku z faktem, ze oddzielna zajezdnia na Morach, która obsługiwać będzie II linie metra, powstanie dopiero w kolejnym, trzecim etapie rozbudowy, projektanci stanęli przed zadaniem zapewnienia miejsca dla odstawiania i serwisowania pociągów.

Przykładowo na stacji końcowej C21 Bródno przy Kondratowicza przewidziano aż jedenaście równoległych torów. Tory zaczną się rozdzielać jeszcze przed peronem pasażerskim. – Stacja C21 Bródno, projektowana jako stacja końcowa z komorą rozjazdów i halą torów odstawczych, zasługuje na szczególną uwagę. Według koncepcji, projektowany podziemny obiekt będzie miał długość ponad 600 m i szerokość dochodzącą do 60 m” – wylicza w rozmowie z Transportem Publicznym Paweł Sysik, kierownik zespołu konstrukcji budowlanych ILF Polska..

Metro przy Kondratowicza / fot. materiał prasowe i targowek.info
Metro przy Kondratowicza / fot. materiał prasowe i targowek.info

Ciekawostkę mamy też na stacji Zacisze. Przewidziano tutaj parking rowerowy na 150 rowerów, zintegrowany z wejściem na stację.

Wiemy też, że wejścia na stacje nie będą przypominały daszków–motyli znanych z pierwszego odcinka drugiej linii. Zrezygnowano z tego rozwiązania, choć pierwotnie miało tak być.

Co ważne, zrezygnowano też z warunku uwzględnienia w projekcie stacji Zacisze możliwości odgałęzienia II linii metra. To oznacza, że Zielona Białołęka może pożegnać się z marzeniami o metrze na długie lata.

na zdjęciu na górze stacja Bródno / rys. materiały prasowe

 

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

15 komentarzy na temat “Metro coraz bliżej Bródna. I dalej od Białołęki

 • 22 września 2016 o godz. 08:38

  Szkoda mi Białołęki… i szkoda mi Targówka. Takie rozgałęzienie oznaczałoby szansę, ze mieszkańcy Białołęki nie będą musieli przyjeżdżać na Targówek i tu wsiadać, tylko jechaliby od siebie…
  Mam chociaż nadzieję, ze stację przy urzędzie dzielnicy pociągną tak, aby wyjścia były również po drugiej stronie Wincentego – inaczej skrzyżowanie będzie blokowane przez pieszych, którzy będą chcieli przejść z autobusów do metra.
  A może będzie pierwsza linia przedłużona na Białołękę? Tylko że raczej na Tarchomin…

 • 22 września 2016 o godz. 09:34

  Nie ma co się kłócić o przebieg linii – fakty są takie że dwie to za mało, i Warszawa powinna iść w kierunku rozwiązań moskiewskich. A że drogie i robi się długo? Kiedyś trzeba to przekopać, szkoda ze nie zrobili tego przed wojna, i ze w naszych czsach – ale kiedys trzeba.

 • 22 września 2016 o godz. 10:23

  Michał, a z jakieś racji mieszkańcy okolic szpitala mają mieć dalej? Żeby Białołęce było wygodniej? Trzeba było kupić na Bródnie, drożej z metra o co najmniej 1500 zł.

 • 22 września 2016 o godz. 11:27

  do mmm – 100% racji, trudno, jakoś przeżyję te tłumy na pasach:) najlepiej przenieśmy stację pod sam las to Białołęka będzie przesiadać się prosto z autobusu do metra. Ale mam złe wieści. jest to raczej niemożliwe z uwagi na kanałek bródnowski, pod którym nie można wybudować stacji…

 • 22 września 2016 o godz. 13:06

  w Sztokholmie metro jest wszędzie! tam prawie nie ma autobusów!! To tak jakby u nas dojechać na Wilanów, Bemowo, Targówek, Białołękę wszędzie!

 • 22 września 2016 o godz. 13:59

  ale do PKP W-a Torunska to mogliby przedluzyc i tam te 11 torow zrobic

 • 22 września 2016 o godz. 14:58

  czemu nie zrobią stacji metra np. wzdłuż Wincentego na polanie? Duzo bloków, osiedle Zielone Zacisze itd., więc byłoby ok!

 • 22 września 2016 o godz. 15:32

  A ja mam nadzieję, że w 2027r. przedłużą metro do żerania fso przez dw. toruński. Bo niestety wcześniej nie można ?

 • 22 września 2016 o godz. 16:08

  a co osiedle Zielone Zacisze to jakieś wyjątkowe? Już mają przystanek na żądanie w 500, bo ciężko te parę metrów przejść.
  Także teraz może chociaż raz zyskają mieszkańcy bloków w okolicach szpitala, Malborskiej i Chodeckiej. Mieszka tam dużo więcej ludzi niż na sławnym Zielonym Zaciszu.

 • 23 września 2016 o godz. 16:45

  Przekląłem to metro, naprawdę, po co to komu na Bródnie? Było w miarę spokojnie, komunikacja ok. w 13 min. jesteś tramwajem na Dw. Gdańskim, a teraz co? Nastawiają tylko kolejnych bloczysk i gett, Bródno zostanie rozdeptane i rozjeżdżone, oby to metro tu nigdy nie dojechało….

 • 24 września 2016 o godz. 01:00

  Tubylec to mam nadzieję, że wyprowadzisz się z Bródna jak metro tu dojdzie. Nie każdy ma tramwaj blisko. Z okolic Św. Wincentego, Malborskiej do Gdańskiego jest tylko 500-tka jadąca zakorkowaną ulicą. Dlatego metro znacznie tu poprawi sytuację. Mam nadzieję, że już niedługo tu dotrze, bo że dotrze to jest już przesądzone.

 • 25 września 2016 o godz. 15:12

  Tubylec to troll, metro ma być na Bródnie i tyle. Tyle lat nas olewano jako peryferia miasta, czas aby coś wreszcie zyskać.

 • 26 września 2016 o godz. 10:16

  No to będzie najazd autobusów i samochodów z Białołęki i Marek na Bródno.
  Na przeciwko Zielonego Zacisza ma powstac parking wielopoziomowy „parkuj i jedź”.
  Zagrozony staje się bazarek na rogu Rembielińskiej i Kondratowicza. Teren bazarku zajmie najprawdopodobniej olbrzymi dworzec autobusowy; taki jak na Młocinach.
  No ale po HGW i po słoikach z ratusza nie spodziewajmy się logiki w działaniach.
  Teraz do przjecia władzy w mieście szykuje się młodzieżówka UD – z niej wywodził sie prezydent Piskorski. A młodziezówka ta nazwała sie dla niepoznaki Noweczesna.

 • 27 września 2016 o godz. 09:57

  „Szkoda mi Białołęki… i szkoda mi Targówka”? Gdyby w Polsce funkcjonowało jakiekolwiek planowanie przestrzenne, to osiedla na Zielonej Białołęce w ogóle by nie powstały, bo jest mnóstwo wolnych wygonów bliżej centrum.

 • 5 listopada 2016 o godz. 17:33

  Kupując mieszkanie na Białołęce ludzie wiedzieli co robia i wiedzieli, ze to już konkretne zadupie.
  Niestetyl=.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.