Akcja „Drewniaki” – powstaje mapa starych drewnianych domów. Mamy ich u nas sporo

11
Share

Portal „Kamień i co?” próbuje ocalić stare warszawskie drewniaki. Na mapie ma już 120 domów w całej stolicy, także na Bródnie i Targówku, ale ta lista nie jest pełna. Podpowiedzcie domy, które znacie, a o które warto walczyć!

 

O bródnowskich i targówkowskich drewniakach, czyli starych domach zbudowanych w całości z drewna, regularnie piszemy na targowek.info – ostatnio bodaj z okazji 110. urodzin najbardziej znanego z nich: drewniaka Paprockiego przy ul. Biruty/św. Wincentego (więcej na jego temat czytaj tutaj).

Ogólnowarszawska akcja „Drewniaki”, rozpoczęta na Facebooku na grupie Kamień i co? Ratujemy warszawskie zabytki, idzie krok dalej – organizatorzy zbierają adresy starych domów w całej stolicy, żeby później wymóc na mieście ochronę jeśli nie wszystkich, to przynajmniej najcenniejszych z nich.

Drewniane obiekty w Warszawie znikają jeden po drugim. W miejscach takich jak Wawer, Białołęka, Ursynów, bemowskie Górce czy Bródno wciąż stoi wiele pięknych obiektów drewnianych. Stanowią one architektoniczną różnorodność miasta i powinno się je chronić. Zbieramy lokalizacje takich obiektów przez najblizsze tygodnie. Nastepnie chcemy przeanalizować ich ochronę konserwatorską oraz stan techniczny (przynajmniej z zewnątrz) i ewentualnie zgłaszać to służbom konserwatorskim. Pomóżcie nam aktualizować mapę „drewniaków”

piszą organizatorzy akcji Drewniaki na Facebooku.

Akcja trwa do początku czerwca, ale już teraz na mapie drewniaków znalazło się ponad 120 adresów. Organizatorzy jeszcze nie podali pełnej listy, wiemy jednak, że są na niej m.in. takie stare domy z Bródna i Targówka:

  • wspomniany, słynny drewniak przy ul. Biruty 18 (który m.in. „grał” w kultowym serialu Alternatywy 4)
  • świetnie do dziś zachowany drewniak przy ul. Siedzibnej 43
  • będący w znacznie gorszym stanie historyczny dom przy ul. Julianowskiej 27
  • dom przy Ogińskiego 14

Dobre wieści są takie, że pierwsze trzy wymienione powyżej domy są już w gminnej ewidencji zabytków, łącznie w wieloma innymi historycznymi adresami na Bródnie, Targówku i Zaciszu. Jest na niej też sympatyczny, choć opuszczony drewniak z ul. Praskiej 1 – którego adres podrzucamy organizatorom akcji od siebie.

 

wszystkie zdjęcia: targowek.info

 

Gorzej, że gminna ewidencja zabyków jest tak naprawdę tylko spisem starych obiektów, który w praktyce przed niczym nie chroni. Realną ochronę daje dopiero wpis do Rejestru Zabytków, na którym żadnego drewniaka z naszej dzielnicy nie ma.

Jest więc o co walczyć. Jesli znacie inne drewniaki na Bródnie, Targówku, Targówku Fabrycznym czy Zaciszu (a jest ich wiele), to podajcie ich dokładne adresy u organizatorów akcji oraz w naszych komentarzach – może uda się je zachować!

 

Przeczytaj też: pełna lista wszystkich zabytków na Bródnie, Targówku i Zaciszu

11
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx