Mural Sepe na Targówku gotowy. Jak wam się podoba? | targowek.info

Mural Sepe na Targówku gotowy. Jak wam się podoba?

Na ślepiej ścianie kamienicy przy ul. Rogowskiej (tuż przy św. Wincentego) można już oglądać nowy, wielki mural.

 

Mural, który powstał w ramach tegorocznej edycji festiwalu Street Art Doping w Warszawie, zapowiedzieliśmy na targowek.info na początku października. Dzisiaj jest już gotowy.

Jego autorem jest polski artysta Michał „Sepe” Wręga, którego prace można zobaczyć na murach m.in. Oslo, Pragi, Berlina, Stambułu, Mediolanu, a od dziś też warszawskiego Targówka. „Sepe” jest absolwentem Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Wydziału Architektury Krajobrazu w SGGW. Oprócz street artu, coraz bardziej doceniane jest jego malarstwo. Miał już wystawy w galeriach w Londynie i Zurychu.

Jeszcze pachnący farbą mural na ulicy Rogowskiej/św. Wincentego na Targówku nosi tytuł „System Edukacji” i w czwartek wygląda tak:

 

fot. targowek.info
„System Edukacji”, aut. Sepe, Targówek–Warszawa/ fot. targowek.info

 

W opisie pracy czytamy, że praca Sepe to „gorzki komentarz do coraz wyraźniejszego kryzysu systemu wartości dotykającego nie tylko polską, ale i ogólnoświatową politykę i podległe jej media. Posługując się groteskową metaforą teatrzyku kukiełkowego, autor zwraca uwagę na coraz bardziej jaskrawą i niepokojącą >retorykę wojny<”.

Jak wam się podoba nowy mural na Targówku?

 

wszystkie zdjęcia: targowek.info

PRZECZYTAJ TEŻ:

22 komentarzy na temat “Mural Sepe na Targówku gotowy. Jak wam się podoba?

 • 20 października 2016 o godz. 12:18

  Mroczny trochę;/
  Wolałbym koloryzować rzeczywistość, już i tak dość szarą w naszej cudownej dzielnicy.

 • 20 października 2016 o godz. 13:28

  sepe to sepe :)

  dziwne ze nie malował sens poye ASO baks i cała smietanka nurtu grafiiti na TGK :DDD

 • 20 października 2016 o godz. 15:03

  nie porywa :( kryzys systemu wartości to malowanie murali (zamiast budowy chodnika) na bloku którego mieszkańcy muszą brodzić w błocie żeby dostać się do swoich mieszkań, ale co ja tam wiem …

 • 20 października 2016 o godz. 19:50

  Mural jest niezły, to kwestia gustu. Szkoda tylko, że okolica bardzo zaniedbana. Budy, rudery. Wstyd dla dzielnicy. Pojawienie się muralu spowoduje jakieś zainteresowanie mieszkańców, turystów, a natrafiają przy okazji na ten syf i malarię.

 • 20 października 2016 o godz. 23:38

  Nie podoba mi się

 • 21 października 2016 o godz. 06:59

  Faktycznie trochę mroczny. A chodnik pod muralem w fatalnym stanie :(
  Dobra myślą jest że zamiast malowanie murali mogli by zrobić ludziom chodnik (jak nie nowy, chociaż poprawić i ułożyć jeszcze raz te same płyty żeby był równy). Wiele jest chodników w fatalnym stanie i w wielu miejscach chodników brak.
  Zamiast malować mural można by też wiele bloków po prostu odmalować żeby były czyste i schludne. Od razu dzielnica wyglądała by ładniej i czyściej.
  Co woli społeczeństwo?: Patrzeć na mural i chodzić po błocie czy mieć chodnik i czyste budy (Mural wcale tego bloku nie odnowił)
  Niech się NASZE WŁADZE troszkę zastanowią co robią i czego potrzebuje społeczeństwo.

 • 21 października 2016 o godz. 08:17

  ha ha ha wymalowali kawał ściany a chodnik dla pieszych na zdjęciu taki , że wstyd i obciach pokazywać. Co z chodnikiem pytam !!!

 • 21 października 2016 o godz. 08:23

  moze byc, ale wolalbym aby obok stanele kolejne kamienice (kamienice, a nie bloki!) i ten wygon zamienil sie w miasto

 • 21 października 2016 o godz. 09:29

  Na pewno mnóstwo ludzi chodzi po tym chodniku….

  Mural bardzo fajny, ja jestem na plus.

 • 21 października 2016 o godz. 10:09

  Nie chodzi o to, ile osób chodzi po tym chodniku, chodzi o całościowe spojrzenie na estetykę dzielnicy. Niedawno odnawiano chodniki wzdłuż św. Wincentego, natomiast okoliczne kamienice (od ronda Żaby do Kołowej) są bardzo zdewastowane grafitti i z każdym dniem wygląda to coraz gorzej. Czy lepiej malować obraz na odrapanym budynku (boczna ściana budynku, na którym zrobiono mural wygląda koszmarnie) czy może lepiej jednak zadbać o estetykę całej przestrzeni i odmalować fronty budynków wzdłuż ulicy? Wjazd od ronda Żaba jest dla wielu wjazdem na Targówek i ta okolica naprawdę nie jest reprezentatywna, a tak niewiele potrzeba, aby ładnie to wyglądało i nie trzeba było się tego wstydzić.

 • 21 października 2016 o godz. 11:33

  Lemingi oklaskują polskojęzyczne media (tvn, newsweek, agora, polityka…)….:-)))))))

 • 21 października 2016 o godz. 12:26

  do Ona: Graffiti 4 life !! Nie wiesz nic na ten temat to nie nazywaj tego graffiit. To są jakieś bohomazy idiotów a nie graffiti,.

 • 21 października 2016 o godz. 12:50

  do SPOŁEK – rzeczywiście nie znam się na grafitti, ale miałam na myśli właśnie te bohomazy idiotów.

 • 24 października 2016 o godz. 11:25

  Ludzie jestescie smieszni az zal czytac to co piszecie chodnik przy kamienicy zrobiony byl z odpadów gdy robili chodniki na sw wicentego sami go zrobilismy nie administracja czy gmina a ci co pisali burdel i rudery to możecie miec u siebie w domoch. Nie widzieliście kiedy te podwórko wygladala to sobie wpiszcie google i zobaczycie kiedys a teraz administracja w tym zakresie nic nie robi to co jest zrobione zostalo przez nas wlasnymi rekami

 • 24 października 2016 o godz. 14:42

  Mural bardzo fajny, podoba mi się ten rodzaj sztuki. Każdemu sam obraz nie przypadnie do gustu, ale trzeba docenić kunszt artystyczny. Lepsze to niż obdrapana ściana kamienicy. Co ma do tego brzydki chodnik obok. Wiadomo do zrobienia jest wiele, ale pytanie dotyczyło oceny konkretnego miejsca. To większość już się doszukuje wszędzie na około tego do czego można by było się przyczepić. Jednak wiadomo, że większość będzie gderać, narzekać i krytykować, bo to takie typowe dla Naszego społeczeństwa.

 • 25 października 2016 o godz. 16:41

  Zgadzam sie administracja traktuje nas mieszkancow tej kamienicy jak patologie i nic w tym budynku nie robia. Podworko jest robione przez mieszkancow a o chodniku mogliby pomyslec.

 • 27 października 2016 o godz. 10:07

  Patrząc na to z ul. Wincentego wygląda okropnie. Wstrętne mazaje w masakrycznych kolorach nie pasujących do niczego. Poza tym cała ta strona Wincentego od ronda do cmentarza to skansen dziadostwa nie zmieniającego się od czasu PRL. Wstyd i hańba – od starej drewnianej rudery po punkt wymiany opon. Kiedy to dziadostwo zniknie!!! Wjeżdżając na rondo Żaba od razu widać, że jest się w gorszej dzielnicy!

 • 27 października 2016 o godz. 16:55

  tych co piszą, że lepszy mural niż obdrapana kamienica uprzejmie informuję, że ten budynek miał nową elewację. kolory tego malowidła rzeczywiście do niczego nie pasują

 • 27 października 2016 o godz. 22:02

  bardzo fajny mural, niestety Łodzi (tam chyba nie ma miesiąca, żeby nie powstawał nowy) nigdy chyba nie prześcigniemy w ilości i jakości, ale można próbować. Im więcej murali, tym weselej :)

 • 30 października 2016 o godz. 19:21

  Do Ala_ Wielka damo to jest targowek jak cos nie pasuje to won.

 • 2 grudnia 2016 o godz. 06:38

  Do ala – ta stara drewniana rudera na Biruty to zabytek. Jest to jeden z niewielu punktów, którymi Targówek jako dzielnica może zainteresować turystów, w tym również varsavianistów. Co do muralu – wymowny. Dobrze, że wybrano Targówek, a nie Pragę, czy inną dzielnicę. Doszedł kolejny obiekt, dla którego warto odwiedzić Targówek. Wielkie brawa dla mieszkańców dbających o wizerunek miejsca zamieszkania. Administracja do wymiany. Pozdrawiam.

 • 21 października 2017 o godz. 17:20

  Mi się nie podoba w ogóle. Nie chodzi o treść, gdyż właśnie treści nawet nie widać. Jest totalnie nieprZemyślany plastycznie, wszystko się zlewa. Nadaje się do przemalowania na coś innego albo chociaż na zamalowanie jednolitym, jasnym, wesołym kolorem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.