Wielkie zmiany na Targówku. Na razie na papierze

12
Share

Hala sportowa przy Radzymińskiej, jezioro na Elsnerowie, tramwaj do Ząbek – to tylko niektóre zmiany w miejskich planach, których domagają się władze Targówka. Ale droga do ich realizacji daleka.

We wtorek zbierają się dzielnicowi radni, żeby zaopiniować zmiany w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego m. st. Warszawy. To obszerny dokument, nazywany czasami urbanistyczną konstytucją Warszawy. Zawarto w nim wszelkie wytyczne dla rozwoju miasta. Tyle że uchwalono go w 2006 roku i nieco się zestarzał.

Dlatego władze miasta przygotowały cały pakiet poprawek do Studium. Część dotyczącą naszej dzielnicy opiniować będą lokalni radni.  Zmiany, nad którymi zagłosują, to m.in.:

Hala sportowa przy Radzymińskiej

W rejonie skrzyżowania ul. Radzymińskiej przy skrzyżowaniu z przyszłą Trasą Olszynki Grochowskiej (dziś to puste pole po lewej stronie jadąc do M1) Studium zakłada budowę wielkiego parking dla tirów. Ma zostać tak zmienione, żeby możliwe było wybudowanie tu hali widowiskowo-sportowej na 20 tys. widzów, której w Warszawie wciąż brakuje (największy dziś Torwar ma niecałe 5 tys. miejsc na widowni).

Wolniej na św. Wincentego po remoncie

Radni upominają się o obniżenie klasy ulicy św. Wincentego i Głębockiej na odcinku od ul. Odrowąża do Trasy Toruńskiej. Dziś według studium powinna tu zostać zbudowana przelotowa arteria, co oznacza konieczność likwidacji wielu skrzyżowań.

Tramwaje

Radni Targówka zapewne pozytywnie zaopiniują przedłużenie linii tramwajowej od Dworca Wschodniego ulicami: Nowo-Kijowską, Księcia Ziemowita i Swojską, w kierunku Ząbek.

Za to pewnie nie poprą budowy tramwaju wzdłuż św. Wincentego. Już wcześniej zarząd dzielnicy głośno protestował przeciwko budowie linii tramwajowej ulicą Matki Teresy z Kalkuty, św. Wincentego do Głębockiej i dalej przez Białołękę do Trasy Mostu Północnego.

Jeden z wariantów zbiornika według koncepcji z 2009 roku

Osiedla i zalew

Jedna ze zmian Studium zakłada, że tereny od planowanej Trasy Olszynki Grochowskiej do ul. Bardowskiego zmienione zostaną na mieszkaniowo-usługowe, co umożliwi tu budowę osiedli. Rejon dawnego PGR Dotrzyma (czyli blisko ul. Bardowskiego) według projektu powinien zostać zachowany jako tereny uregulowanego rozlewiska Kanału Bródnowskiego z terenami rekreacyjno-sportowymi. To otworzyłoby drogę do zbudowania tu sztucznego zalewu.

Kolejny wniosek w tym rejonie dzielnicy, to wytyczenie w okolicy ul. Swojskiej strefy miejskiej, lokalnego centrum  z parkingiem P&R, szkołą, przedszkolem i przystankiem kolejowym. Ten ostatni już powstaje choć nie ma go w Studium. Zmiana zakłada też podniesienie w niektórych miejscach Targówka Fabrycznego dopuszczalnej zabudowy z obecnych 12 do 35 metrów.

Jak widać zmiany są dość duże, ale nie znaczy to, że wszystkie zostaną uwzględnione. Rada Warszawy może przyjąć sugestie radnych dzielnicy, ale nie musi. Może odrzucić niektóre, inne zaakceptować. A i o to oznacza dopiero żmudne rozpoczęcie procedury zmiany Studium, która zajmie sporo czasu.

12
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx