Remont torów tramwajowych na Bródnie – wszystkie szczegóły

17
Share

Znamy szczegóły tramwajowego paraliżu Bródna. Tramwaje pojadą jedną skróconą linią, będą trzy trasy autobusów zastępczych. Zostaną też zamknięte ulice dla samochodów!

 

Potwierdziły się nasze wcześniejsze informacje. Komunikacyjny armageddon na Bródnie zacznie się idealnie na koniec wakacji: w niedzielę 30 sierpnia.

Remont torów tramwajowych na Bródnie i Pradze Północ będzie podzielony na trzy etapy. Podczas pierwszego z nich (30.08–20.09.2015) zamknięty zostanie odcinek pomiędzy przystankiem Budowlana, a pętlą Żerań Wschodni. Zawieszone zostanie kursowanie linii 3, 4, 25. Nie wróci zawieszone na wakacje 41, zniknie też 23 z Pragi.  Ten etap zmian obowiązywać będzie do 20 września.

Jedyny tramwaj, jaki zostanie, to „jedynka”. Od 31 sierpnia linia 1 obsługiwana będzie tramwajami dwukierunkowymi i kursować będzie skróconej na trasie:

BUDOWLANA – Odrowąża – Starzyńskiego – most Gdański – Okopowa – Towarowa – Grójecka – BANACHA.

Tramwaje w godzinach szczytu podjeżdżać będą na przystanki co cztery minuty, pomiędzy godzinami szczytu co sześć minut, a w weekendy co około 7 – 8 minut.

(uwaga, nie dotyczy to 30 sierpnia: tego dnia, w związku z montażem rozjazdu nakładkowego, linia 1 kursować będzie na trasie skróconej tylko do pętli RATUSZOWA-ZOO).

Będą za to trzy autobusowe linie zastępcze: Z-3, Z-4 i Z-5. Autobusy pojadą trasami:

Z-3 ŻERAŃ WSCHODNI – Annopol – Rembielińska – Matki Teresy z Kalkuty – Odrowąża – Starzyńskiego – Jagiellońska – DW. WILEŃSKI

Z-4 SUWALSKA – Łabiszyńska – Łojewska – Chodecka – Kondratowicza  – Rembielińska – Matki Teresy z Kalkuty – Św. Wincentego – Trocka – Radzymińska – DW. WILEŃSKI.

Z-5 ŻERAŃ WSCHODNI – Annopol – Rembielińska – MATKI TERESY Z KALKUTY  (BUDOWLANA)

Autobusy podjeżdżać będą na przystanki co cztery minuty w godzinach szczytu oraz co pięć minut pomiędzy godzinami szczytu i w weekendy. Uwaga, linia Z-4 będzie kursowała tylko w godzinach szczytu, czyli od godziny 6:00 do 10:00 i od godziny 14:30 do 20:00!

Co ciekawe, ZTM z powodu remontu na Bródnie zaplanował jeszcze dwie tramwajowe linie uzupełniające, linie 73 i 74. Jednak… nawet nie zbliżą się one to naszej dzielnicy (nie pytajcie o logikę) i pojadą trasami:

73 BANACHA  – Grójecka – Al. Jerozolimskie – al. Zieleniecka – Targowa – al. Solidarności – Wolska – Młynarska – Obozowa – Powstańców Śląskich – NOWE BEMOWO,

74 GOCŁAWEK – Grochowska – Targowa – al. Solidarności – Marszałkowska – Puławska – WYŚCIGI

 

tramwaje_zamkniecie_brodna

 

Ale to nie koniec utrudnień!

Z powodu remontu zamknięte będą także wszystkie przejazdy samochodów przez tory tramwajowe.

Dodatkowo do 13 września zamknięta zostanie też ulica Rembielińska pomiędzy Bartniczą a Wyszogrodzką. Bartnicza z tego powodu stanie się ślepa (czy przy tej okazji zostanie przeprowadzony generalny remont dziurawych rur wodociągowych? Oj, żartujemy), ale Wyszogrodzką da się dojechać do Rembielińskiej. Objazd zostanie poprowadzony ul. Poborzańską lub Matki Teresy z Kalkuty.

Także do 13.09 zamknięta dla ruchu będzie południowa jezdnia ul. Bazyliańskiej na skrzyżowaniu z Rembielińską – ruch samochodów w obydwu kierunkach zostanie skierowany na północną jezdnię.

Zamknięty też będzie fragment ul. 11 Listopada – ale to już na Pradze, na wysokości Inżynierskiej.

 

O zmianach „zwykłych” linii autobusowych z powodu remontu torów czytaj tutaj

 

Ciężko? Potem będzie jeszcze ciężej. To, co napisaliśmy powyżej, będzie funkcjonować tylko przez trzy tygodnie.

Od 21 września do 23 października przestanie jeździć także dwukierunkowa „jedynka” i na miesiąc tramwaje całkowicie znikną z Bródna!

Normalny ruch tramwajów zostanie przywrócony dopiero na Wszystkich Świętych – od 24 października. Po tym święcie (od 2–3 listopada do 15 listopada) będzie miał miejsce trzeci etap remontu, na szczęście dla nas już praktycznie nieuciążliwy: remont pętli Annopol. Tramwaje będą wtedy jeździły do pętli Żerań Wschodni.

A co zyskamy dzięki temu gigantycznemu zamieszaniu? Tramwajarze zmodernizują przejazdy drogowe przez tory, wymienią kilka kilometrów torów, poprawią trakcję i układ zasilania, przebudują 34 platformy przystankowe (będą wydłużone i dostosowane do tramwajów niskopodłogowych, pojawią się rampy wjazdowe i płytki z wypustkami ostrzegającymi przed zbliżaniem się do krawędzi).

Jak zapewniają miejskie służby, tramwaje po remoncie pojadą „szybciej” – choć nie znaleźliśmy żadnej deklaracji, ile to „szybciej” ma być.

Wg najnowszych informacji roboty będą kosztowały 65 mln zł, z czego ponad 31 mln zł dofinansuje Unia Europejska.

 

Zdjęcie na górze: targowek.info

 

17
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx