Psi park - nowe miejsce dla psów na Bródnie-Podgrodziu | targowek.info

Psi park – nowe miejsce dla psów na Bródnie-Podgrodziu

Czworonogi z Bródna mają nowe miejsce do zabawy i ćwiczeń. Choć rodzi się ono nie bez problemów.

 

Psi Park na Bródnie jest jednym z pomysłów przegłosowanych w budżecie partycypacyjnym w 2016 roku, a realizowanych teraz – w roku 2017.

Kompleks składa się z czterech części przylegających do siebie, o łącznej powierzchni około 4500 m2. Są na nim:
* plac dla dużych psów (powierzchnia ~1750 m2),
* plac dla małych psów (powierzchnia ~1050 m2),
* plac indywidualny, przeznaczony dla suk z cieczką, psów agresywnych i nietolerujących innych czworonogów (powierzchnia ~525 m2),
* tor przeszkód (powierzchnia ~1050 m2).

Wszystkie place są ogrodzone i oddzielone od siebie, a oprócz zabawek dla psów, jest też wyposażenie dla ich właścicieli – ławki, a nawet altanki.

Dla ścisłości: docelowo to wszystko ma być. Na razie oficjalnie psi wybieg na Bródnie jest jeszcze placem budowy, choć większość urządzeń już stoi, a psy nieoficjalnie z nich korzystają.

Żeby nie było jednak za dobrze: już widać, że plac zabaw dla psów ma też niestety wady. Jedną z nich – nieusuwalną – jest jego położenie. Psi wybieg znajduje się na samym skraju Bródna-Podgrodzia, za skrzyżowaniem ulic Kowalskiego i Rzepichy, wciśnięty pomiędzy parafię św. Marii Magdaleny a Trasę Toruńską (S8), czyli dla większości mieszkańców (także czworonożnych) daleko od domu.

Innym problemem są wybrane przez urzędników i już zainstalowane zabawki dla psów. Na pierwszy rzut oka wydają się porządne i solidne, jednak autorka projektu, pani Marzena Sosnowska-Słowik, ma do urzędników pretensje. Jej zdaniem urządzenia postawione w bródnowskim psim parku są niewłaściwe – nie nadają się dla wszystkich zwierzaków, a dla niektórych są wręcz niebezpieczne.

„Płotki dla przeskoków dla psów muszą mieć wolną przestrzeń od dołu, aby pies widział, co znajduje się bezpośrednio za przeszkodą. Tak nie jest. Zwracałam też uwagę na umiejscowienie tunelu bezpośrednio na ziemi. Mały pies będzie miał problem ze wskoczeniem do tunelu, a duży podskakując uderzy głową. Prosiłam także o to, aby nie ustawiano trójskoku, a trzy niezależne koła do przeskoków. Stoi trójskok i do tego z metalowymi obręczami. Nie chcę myśleć, co może się stać, jeśli rozpędzony pies nie trafi centralnie w koło, lecz w obręcz. Zagrożenie dla zdrowia zwierząt stanowi też równoważnia…” – czytamy w piśmie skierowanym przez panią Sosnowską-Słowik do urzędu dzielnicy.

Z korespondencji pomiędzy autorką projektu w budżecie partycypacyjnym, a urzędem dzielnicy Targówek, wynika że przynajmniej część usterek powinna być wkrótce poprawiona. Więc już dziś możecie powiedzieć swoim czworonogom, że na Bródnie, za skrzyżowaniem Kowalskiego i Rzepichy, mają nowy plac zabaw dla psów.

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

14 komentarzy na temat “Psi park – nowe miejsce dla psów na Bródnie-Podgrodziu

 • 14 września 2017 o godz. 07:11

  Wspaniale, likwidują place zabaw dla dzieci a stawiają place dla psów… paranoja

 • 14 września 2017 o godz. 08:25

  Nie wiem, czy nie mamy małej afery…

  Pani Słowik promuje również spotkania z behawiorystą, a jakże na terenie psiego parku. Koszt 20 tys, całość na pensję szczęśliwych z obrotu sprawy psich psychologów.

  Czy przypadkiem dzielnica nie zbudowała za publiczne pieniądze infrastruktury do dalszego ssania publicznych pieniędzy? Bo nie wątpie, że pomysł będzie się powtarzał, na zasadzie, że skoro jest park, to trzeba go wykorzystać.

  Nie mam nic do wybiegu, nie mam też nic do ewentualnych zajęć – aby odbywały się społecznie. Mam nadzieję, że na terenie wybiegu nie będzie prywaty. Przypomina mi się sytuacja z parku bródnowskiego. Jakaś szalenie niesympatyczna paniusia prowadziła tam „zajęcia” dla psów. Zawłaszczała kawał parku, wyganiała ludzi, a już honorarium się z przechodniami nie dzieliła. Była to ewidentna partyzantka. W parku odbywały się też edycje szkoły tresury. Ciekawe czy za wiedzą dzielnicy, czy z cicha pękł?

  Obawiam się, że psi park zostanie opanowany przez tego typu działalność gospodarczą. My trenerom infrastrukturę, oni – jeśli będzeli mieli pecha i zjawimy się w momencie, kiedy nabijają sobie kieszeń – spieprzaj dziadu.

 • 14 września 2017 o godz. 08:52

  JAK BĘDĄ TAK SAMO DBALI JAK O PARKI DLA LUDZI TO NIEDŁUGO POWSTANIE KOPIEC KUPNY

 • 14 września 2017 o godz. 09:48

  1. Czy te place są oznaczone, który jest który? 2. Co z dojściem do nich, będzie jakiś chodnik, czy po błocie? 3. Czy są śluzy aby psy nie miały możliwości ucieczki, podczas wchodzenia kolejnych osób?

 • 14 września 2017 o godz. 09:50

  Drogi Anu. Na tej zasadzie na Orlikach i szkolnych boiskach i salach gimnastycznych popołudniami nie powinno być płatnych treningów dla dzieci.
  Świetnie, że ten plac powstał. Mały kroczek bliżej cywilizowanego świata.

 • 14 września 2017 o godz. 11:58

  „Płotki dla przeskoków dla psów muszą mieć wolną przestrzeń od dołu,… ” – na zdjęciach mają, więc o co chodzi ? podobnie z tunelem ” ….umiejscowienie tunelu bezpośrednio na ziemi. Mały pies będzie miał problem ze wskoczeniem do tunelu, a duży podskakując uderzy głową. ” Hm, nie rozumiem dlaczego mały pies miałby mieć problem „ze wskoczeniem” do tunelu którego dolna krawędź jest na poziomie gruntu i po co duży pies miałby podskakiwać żeby się dostać do takiego tunelu ???

 • 14 września 2017 o godz. 14:36

  A może zamiast krytykować czyjeś pomysły warto wyjść samemu z jakąś ciekawą inicjatywą ?

 • 14 września 2017 o godz. 15:45

  Bardzo dobry pomysł, nawet jeśli wymaga dopracowania, to przeciez jest na to czas. A to, że daleko od bloków, to nawet lepiej, ponieważ gdyby był za blisko, to od razu zaczęłyby się protesty.

 • 20 września 2017 o godz. 11:39

  Super, że powstał taki park dla psów na Bródnie. Szkoda, że nie ma takiego na Targówku.

 • 28 września 2017 o godz. 08:01

  Czekamy na psi supermarket, psi kościół i wreszcie niech ktoś mi odpowie…

  Kiedy nasze pieski będą mogły zostać radnymi tej wspaniałej dzielnicy???

 • 28 września 2017 o godz. 08:03

  Zamierzam walczyć o to, by żłobek przy Chodeckiej był PSIM ŻŁOBKIEM.

 • 8 kwietnia 2018 o godz. 18:39

  Byłam pierwszy raz i szkoda że nikt nie pomyślał o latarniach. Przecież tylko w lato jest długi dzień. Może oświetlenie odstraszyło by piwoszy bo szkieł pełno po butelkach po piwie. Samemu można się skaleczyć.

 • 5 maja 2018 o godz. 09:58

  dlaczego ten park został odgrodzony?

 • 20 maja 2018 o godz. 20:04

  Psi park został wybudowany na działce miejskiej, która znajduje się pomiędzy działkami prywatnymi. Legalnie nie ma on żadnego dostępu. Za moment zapewne jakikolwiek dostęp się skończy, no ale co się dziwić jak urzędnicy dzielnicy wydają nie swoje pieniądze…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.