Centrum handlowe w miejscu kościoła na Bródnie?

Share

Duże centrum handlowo-kulturalne zamiast kościoła św. Włodzimierza przy Kondratowicza , a zamiast bloków przy Poborzańskiej park. Co wy na to?

 

plany_centrum_brodno_okladkaSpokojnie, to tylko plany, które już raczej nie będą zrealizowane. Ale możemy sobie wyobrazić, jak wyglądałoby Bródno, gdyby spełniła się wizja urbanistów z lat 60-tych.

Niezwykły plan zagospodarowania centralnej części Bródna znajdujemy w książce „Praga Północ 1964-1968”.  Zdjęcie makiety przedstawia kwartał między ulicami Kondratowicza, Rembielińską, Wyszogrodzką a Parkiem Bródnowskim. Niedawno pisaliśmy, że wzdłuż Rembielińskiej zlikwidowano parkingi i zapowiada się budowa bloków. W publikacji znajdujemy zdjęcie makiety, która zakłada budowę na tych działkach i w narożniku Kondratowicza z Rembielińską „centrum handlowo-usługowego i kulturalnego”. Miało ono wyglądać tak:

Ulica po prawej to Rembielińska.

Ulica po prawej to Rembielińska. W miejscu budynku po środku na dole dziś stoi kościół

plany_centrum_brodno3

Tak miał wyglądać plan Bródna

plany_centrum_brodno4

Powiększenie tego obszaru

Z planów nic nie wyszło, na dobre pożegnano się z nimi w 1989 roku, gdy działka w narożniku Kondratowicza z Rembielińską oficjalnie została przeznaczona pod budowę kościoła św. Włodzimierza. Dużo później powstały jeszcze bloki przy Poborzańskiej i Galeria Rembielińska, w których miejscu według dawnych założeń miał się ciągnąć Park Bródnowski.

Autorzy publikacji snuli też plany na przyszłość, według których w latach 70. na Bródnie miała powstać średnia szkoła muzyczna, teatr, kino i trzy kluby MPiK (z Klubów Międzynarodowej Prasy i Książki powstały współczesne EMPIK-i). Jak  skończyło się centralne planowanie z dużym rozmachem wszyscy wiemy.

plany_centrum_brodno2

Książkę „Praga Północ 1964-1968”  podesłał nam zaprzyjaźniony Antykwariat Kwadryga. Dziękujemy.