Budżet 2013 dla Targówka: jest kasa!

39
Share

Ci, którzy wciąż narzekają na naszych samorządowców, będą w szoku: w przyszłym roku dzielnica Targówek może być jedną z najbogatszych w całej Warszawie! O ile budżet na 2013 rok zostanie przegłosowany w takim kształcie, w jakim jest teraz…

 

fot. TaxBrackets.org/Flickr

Znamy projekt budżetu m. st. Warszawy oraz Dzielnicy Targówek na rok 2013. I wreszcie mamy jakieś dobre wiadomości: wszystko wskazuje na to, że po bardzo chudym roku 2012 wreszcie będziemy mogli troszeczkę popuścić pasa. Nie żebyśmy od razu dostali wszystkie potrzebne obwodnice, szkoły i przedszkola, lecz będzie się u nas działo zdecydowanie więcej niż ostatnio. Ale po kolei.

INWESTYCJE DZIELNICY

Po żałośnie małym budżecie na dzielnicowe inwestycje w tym roku (przypomnijmy: w projekcie na rok 2012 mieliśmy na to niewiele ponad 11 mln zł, z czego większość dla mrówkowca na św. Wincentego 87) w przyszłym roku zapowiadają sie u nas oszałamiające 33 mln zł. Co więcej, to drugi najwyższy budżet na dzielnicowe inwestycje w całej Warszawie! Więcej od nas dostanie tylko Bemowo (prawie 39 mln zł), a mniej m.in. Białołęka (32 mln zł), Mokotów i Śródmieście (obie po 31 mln) oraz obie Pragi (każda ma na inwestycje po ok. 20 mln zł). Na co pójdą te pieniądze?

Drogi (głównie na Zaciszu):
* 260 tys. zł na budowę ul. Sennej
* 450 tys. zł na budowę ul. Ładnej
* 300 tys. zł na budowę ul. Kaśki Kariatydy
* 750 tys. zł na budowę ul. Nad Strugą
* 550 tys. zł na budowę ul. Wienieckiej
* 150 tys. zł na projekt remontu ul. Sternhela i Drewnowskiego (przy których powstanie przedszkole, czyt. niżej)
* 100 tys. zł na projekt remontu ul. Lewinowskiej na odcinku Tużycka – Wschodnia
* 381 tys. zł na nabycie gruntów pod remont ul. Codziennej oraz 293 tys. zł pod budowę ul. Nowotrockiej (niestety, na te ostatnie inwestycje wciąż jeszcze musimy poczekać)

Oświata (po całej dzielnicy):
* 7 mln zł na budowę przedszkola na rogu Sternhela i Drewnowskiego
* 2,2 mln zł na budowę boisk szkolnych przy gimnazjum nr 143 na ul. Bartniczej
* 5 mln zł na I etap budowy sali gimnastycznej i generalnej modernizacji budynku XIII LO im. Lisa-Kuli przy ul. Oszmiańskiej
* 570 tys. zł na dokończenie budowy żłobka na ul. Chodeckiej.

Kanałki:
* prawie 15 mln zł na rewitalizację Kanałku Bródnowskiego i Zaciszańskiego, czyli m.in. na budowę mostków i ciągów pieszo-rowerowych wzdłuż naszej „Tamizy” oraz urządzenie skweru przy ul. Malborskiej.

INWESTYCJE MIASTA

Malkontenci powiedzą, że wśród 10 największych miejskich inwestycji w 2013 roku jest tylko jedna – oprócz budowy metra – która zahacza o naszą dzielnicę. No, ale przynajmniej jakaś jest. Chodzi o budowę Trasy Świętokrzyskiej, która docelowo połączy most Świętokrzyski z ulicą Zabraniecką na Targówku Fabrycznym (o ile nie zablokują jej protesty mieszkańców Szmulek…). W przyszłym roku miasto da na to aż 50 mln zł, z czego 25 mln pójdzie na rozpoczęcie budowy połówki arterii od mostu do Dworca Wschodniego, a drugie 25 mln zł na wykup gruntów pod budowę pomiędzy dworcem a naszą Zabraniecką. Bezpośrednia budowa naszego odcinka ma ruszyć w 2014 roku.

Pełną parą będą też szły przygotowania do budowy metra na Targówku. W projekcie budżetu przewidziano na to 12,5 mln zł, za co planuje się m.in. pozyskanie nieruchomości niezbędnych dla celów budowlanych oraz rozpoczęcie prac projektowych.

Ale żeby nie było za pięknie, odwleka się za to generalny remont ul. św. Wincentego i fragmentu Głębockiej od ronda Żaba do CH Targówek. W 2013 przewidziano jedynie niecałe 0,5 mln zł na prace przygotowawcze. Niewiele, choć na szczęście to mają już być ostatnie przygotowania – po nich powinna się w końcu zacząć budowa.

DOTACJE

Dodatkowo parę instytucji kulturalnych w naszej dzielnicy może liczyć na przyzwoite miejskie dotacje:

* Ośrodek Sportu i Rekreacji Targówek: 1,4 mln zł
* Teatr Rampa na Targówku: 4,1 mln zł
* Dom Kultury „Świt”: 1,4 mln zł
* Dom Kultury „Zacisze”: 1,1 mln zł
* Biblioteka Publiczna w dzielnicy Targówek: 4,5 mln zł

 

To mniej więcej wszystkie większe wydatki na inwestycje w przyszłym roku w naszej dzielnicy. O np. remoncie ul. Łodygowej czy budowie wschodniej obwodnicy Śródmieścia nie ma ani słowa. Jeszcze raz podkreślamy, że to na razie tylko projekt budżetu na 2013 rok. O jego ostatecznym kształcie zadecyduje Rada Warszawy w głosowaniu, które odbędzie się zapewne w drugiej połowie grudnia. Na razie możecie ten projekt chwalić – i oczywiście krytykować.

39
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx