Budżet 2013 dla Targówka: jest kasa! | | targowek.info

Budżet 2013 dla Targówka: jest kasa!

Ci, którzy wciąż narzekają na naszych samorządowców, będą w szoku: w przyszłym roku dzielnica Targówek może być jedną z najbogatszych w całej Warszawie! O ile budżet na 2013 rok zostanie przegłosowany w takim kształcie, w jakim jest teraz…

 

fot. TaxBrackets.org/Flickr

Znamy projekt budżetu m. st. Warszawy oraz Dzielnicy Targówek na rok 2013. I wreszcie mamy jakieś dobre wiadomości: wszystko wskazuje na to, że po bardzo chudym roku 2012 wreszcie będziemy mogli troszeczkę popuścić pasa. Nie żebyśmy od razu dostali wszystkie potrzebne obwodnice, szkoły i przedszkola, lecz będzie się u nas działo zdecydowanie więcej niż ostatnio. Ale po kolei.

INWESTYCJE DZIELNICY

Po żałośnie małym budżecie na dzielnicowe inwestycje w tym roku (przypomnijmy: w projekcie na rok 2012 mieliśmy na to niewiele ponad 11 mln zł, z czego większość dla mrówkowca na św. Wincentego 87) w przyszłym roku zapowiadają sie u nas oszałamiające 33 mln zł. Co więcej, to drugi najwyższy budżet na dzielnicowe inwestycje w całej Warszawie! Więcej od nas dostanie tylko Bemowo (prawie 39 mln zł), a mniej m.in. Białołęka (32 mln zł), Mokotów i Śródmieście (obie po 31 mln) oraz obie Pragi (każda ma na inwestycje po ok. 20 mln zł). Na co pójdą te pieniądze?

Drogi (głównie na Zaciszu):
* 260 tys. zł na budowę ul. Sennej
* 450 tys. zł na budowę ul. Ładnej
* 300 tys. zł na budowę ul. Kaśki Kariatydy
* 750 tys. zł na budowę ul. Nad Strugą
* 550 tys. zł na budowę ul. Wienieckiej
* 150 tys. zł na projekt remontu ul. Sternhela i Drewnowskiego (przy których powstanie przedszkole, czyt. niżej)
* 100 tys. zł na projekt remontu ul. Lewinowskiej na odcinku Tużycka – Wschodnia
* 381 tys. zł na nabycie gruntów pod remont ul. Codziennej oraz 293 tys. zł pod budowę ul. Nowotrockiej (niestety, na te ostatnie inwestycje wciąż jeszcze musimy poczekać)

Oświata (po całej dzielnicy):
* 7 mln zł na budowę przedszkola na rogu Sternhela i Drewnowskiego
* 2,2 mln zł na budowę boisk szkolnych przy gimnazjum nr 143 na ul. Bartniczej
* 5 mln zł na I etap budowy sali gimnastycznej i generalnej modernizacji budynku XIII LO im. Lisa-Kuli przy ul. Oszmiańskiej
* 570 tys. zł na dokończenie budowy żłobka na ul. Chodeckiej.

Kanałki:
* prawie 15 mln zł na rewitalizację Kanałku Bródnowskiego i Zaciszańskiego, czyli m.in. na budowę mostków i ciągów pieszo-rowerowych wzdłuż naszej „Tamizy” oraz urządzenie skweru przy ul. Malborskiej.

INWESTYCJE MIASTA

Malkontenci powiedzą, że wśród 10 największych miejskich inwestycji w 2013 roku jest tylko jedna – oprócz budowy metra – która zahacza o naszą dzielnicę. No, ale przynajmniej jakaś jest. Chodzi o budowę Trasy Świętokrzyskiej, która docelowo połączy most Świętokrzyski z ulicą Zabraniecką na Targówku Fabrycznym (o ile nie zablokują jej protesty mieszkańców Szmulek…). W przyszłym roku miasto da na to aż 50 mln zł, z czego 25 mln pójdzie na rozpoczęcie budowy połówki arterii od mostu do Dworca Wschodniego, a drugie 25 mln zł na wykup gruntów pod budowę pomiędzy dworcem a naszą Zabraniecką. Bezpośrednia budowa naszego odcinka ma ruszyć w 2014 roku.

Pełną parą będą też szły przygotowania do budowy metra na Targówku. W projekcie budżetu przewidziano na to 12,5 mln zł, za co planuje się m.in. pozyskanie nieruchomości niezbędnych dla celów budowlanych oraz rozpoczęcie prac projektowych.

Ale żeby nie było za pięknie, odwleka się za to generalny remont ul. św. Wincentego i fragmentu Głębockiej od ronda Żaba do CH Targówek. W 2013 przewidziano jedynie niecałe 0,5 mln zł na prace przygotowawcze. Niewiele, choć na szczęście to mają już być ostatnie przygotowania – po nich powinna się w końcu zacząć budowa.

DOTACJE

Dodatkowo parę instytucji kulturalnych w naszej dzielnicy może liczyć na przyzwoite miejskie dotacje:

* Ośrodek Sportu i Rekreacji Targówek: 1,4 mln zł
* Teatr Rampa na Targówku: 4,1 mln zł
* Dom Kultury „Świt”: 1,4 mln zł
* Dom Kultury „Zacisze”: 1,1 mln zł
* Biblioteka Publiczna w dzielnicy Targówek: 4,5 mln zł

 

To mniej więcej wszystkie większe wydatki na inwestycje w przyszłym roku w naszej dzielnicy. O np. remoncie ul. Łodygowej czy budowie wschodniej obwodnicy Śródmieścia nie ma ani słowa. Jeszcze raz podkreślamy, że to na razie tylko projekt budżetu na 2013 rok. O jego ostatecznym kształcie zadecyduje Rada Warszawy w głosowaniu, które odbędzie się zapewne w drugiej połowie grudnia. Na razie możecie ten projekt chwalić – i oczywiście krytykować.

PRZECZYTAJ TEŻ:

41 komentarzy na temat “Budżet 2013 dla Targówka: jest kasa!

 • 20 listopada 2012 o godz. 07:24

  Czyli pieniacze ze Szmulek już sobie wywalczyli ze nie będzie najważniejszego odcinka Świętokrzyskiej przez tory. Dobrze że ich park zostanie nietkniety.

 • 20 listopada 2012 o godz. 07:46

  I Bardzo dobrze, po co na szmulkach inwestycje.

 • 20 listopada 2012 o godz. 08:58

  Emeryci z Żoliborza skutecznie zablokowali budowę mostu Krasińskiego, to teraz Szmulki zablokują budowę Trasy Świętokrzyskiej. Z ludźmi się trzeba liczyć.

 • 20 listopada 2012 o godz. 10:19

  /NIE WIERZE PÓKI NIE ZOBACZE EFEKTÓW I FAKTUR!

 • 20 listopada 2012 o godz. 10:38

  Jak dla mnie to CH Targówek powinien wyłożyć dodatkowa kasą np. 10 mln na przebudowę Wincentego. Ciągle się rozbudowują to niech dadzą coś do dzielnicy.

 • 20 listopada 2012 o godz. 12:04

  Ludzie!
  15 MLN ZŁ na zabetonowanie kanałów!
  Nikt nie reaguje…

 • 20 listopada 2012 o godz. 12:15

  dlaczego ‚zabetonowanie’???? przeciwnie – dookoła mają być ścieżki, ławki, latarnie, mostki, akurat same kanałki zmienią się najmniej…

 • 20 listopada 2012 o godz. 13:08

  15 mln na kanał to niezły kanał. Może by tak te pieniądze przeznaczyć chodniki na Bródnie , bo kiedyś sobie zęby wybije na tył kocich łbach.
  Przykładem niech będzie ul Kondratowicza

 • 20 listopada 2012 o godz. 14:07

  PRZECIEŻ UL. ŚWIĘTEGO WINCENTEGO JEST NAJWAŻNIEJSZĄ INWESTYCJĄ NA NASZEJ DZIELNICY!!!! ROZRASTAJĄ SIĘ KOLEJNE OSIEDLA A ULICA Z UBIEGŁEGO WIEKU… CZY ONI SĄ NORMALNI?………………..

 • 20 listopada 2012 o godz. 14:09

  MOIM ZDANIEM TRZEBA ZBOJKOTOWAĆ TEN BUDŻET!

 • 20 listopada 2012 o godz. 16:30

  Mnie też przeraziła kasa na kanałek. 7 mln kosztuje budowa przedszkola, a 15 estetyzacja kanałku. To fajny pomysł, żeby można było wzdłuż niego iść na spacer, czy jechać rowerem, ale… nie wierzę, że to musi tyle kosztować.

 • 20 listopada 2012 o godz. 21:51

  A może jakieś pieniądze na Gminny Klub Piłkarski by wpadło? Każda pomoc jest potrzebna temu klubowi w trudnych czasach!
  Zamiast bloki wybudować, lepiej tutaj sport promować!

 • 20 listopada 2012 o godz. 23:26

  masakra z tym kanałkiem, na bank ktoś ma w tym swój interes i na lewo wyciągnie grube pieniądze. niestety takich mamy urzędników .

 • 21 listopada 2012 o godz. 00:12

  po co ten kanalek za 15 . skandal . jak sie nie salonu w domu to sie nie buduje przedpokoju.

 • 21 listopada 2012 o godz. 05:35

  Ahh ta polska dziwna mentalność, Wam to nikt by nie dogodził z niczym. Co do budżetu jeśli przejdzie w takiej formie to brawa dla zarządu dzielnicy i rady, bo jest o wiele lepszy od budżetu tego roku. A nawiązując do wypowiedzi GKP, szanowny wypowiadający się najpierw niech sytuacja w GKP zostanie wyprostowana tzn. sytuacja administracyjno-prawna klubu, umowa dzierżawy. A później wypowiadać się o dofinansowanie. Nie chciejcie wszystkiego na raz, powolutku. Zasada jest podobna nie od wierzchołka budowali piramidy, lecz od podstaw. Wy tak samo zacznijcie. Macie wsparcie kilkunastu osób. Dobrze o tym wiecie

 • 21 listopada 2012 o godz. 09:37

  Oj Pan Tomek jest coś podejrzany. Pachnie mi Ratuszem. Co prawda lepiej to niż rauszem, ale jednak zawsze.
  Niestety. Jeśli gmina chce mieć inwestycje, to wydaje pozwolenia na budowę, uchwala mpzp, etc. A inwestor jak inwestor wyciska ile się da, a nawet więcej, bo ile się nie da też wyciska. Za to na drogi, przedszkola, czyt. całą infrastrukturę publiczną brak środków w gminie, no bo brak. Pewnie, gmina winna dbać o pewną równowagę, na zasadzie, że jeśli istniejąca infrastruktura jest niewydolna na taką ilość mieszkańców to nie ma zgody na te 15 pieter tylko na 5, nie ma zgody na 8 metrów od budynku tylko 18, itd. Pomińmy łapówki, przy takich sytacjach, nie wiemy czy w końcu są.
  Ale co powinien zrobić nabywca kupując taki produkt? Oczywiscie nie kupować. Ale jak tu nie kupować, kiedy krowy sprzedane, traktor na złomie, orka zachwaszczona? No trzeba za pracą do Warszawy. I za to 1300 brutto plus ulotna premia wegetować w poniżeniu, dorabiając nocną zbieraniną puszek.

 • 21 listopada 2012 o godz. 10:48

  Co do kanałku, to inwestycję nadzoruje Burmistrz Kowalski – dni dla interesantów to poniedziałek 14 – 16. Mnie najbardziej w całej tej inwestycji zabija skwer przy Malborskiej z kotwicą, która ma „przypominać mieszkańcom Bródna, że Polska leży nad Morzem Bałtyckim”. Jest tyle bardziej potrzebnych społecznie inwestycji np. przydałyby się ze 2-3 nowe żłobki a tutaj się marnuje pieniądze.

 • 21 listopada 2012 o godz. 11:19

  Załamać się można. 15 milionów na kanałek, jak byśmy nie potrzebowali przedszkoli, żłobków, utwardzonych ulic. Zgrozą wieje w tej dzielnicy!

 • 21 listopada 2012 o godz. 12:21

  ręce opadają gdy się widzi jak „rozsądnie” wydaje się nasze pieniądze.
  :(((

 • 21 listopada 2012 o godz. 13:12

  REZWITALIZACJA KANAŁU TO BARDZ SŁUSZNA RZECZ!!!!NIE SAMYM CHLEDENZYJE CZŁOWIEK.

 • 21 listopada 2012 o godz. 15:26

  Haha. 15 mln to jest tylko na ten rok! Wyobraźcie sobie, że całość (do końca bodajże 2015r) ma kosztować ponad 36mln zł. To wszystko w czasach, gdy zamrożone są wszystkie inwestycje w mieście. Dla mnie to jest kuriozalne. Nie ma pieniędzy na Wincetego, Nowo Trocką, i dziesiątki małych ulic na Zaciszu, które nadal nie mają mediów i nawierzchni. A tu pakuje się cały roczny budżet 200 tysięcznej dzielnicy w robienie placyków i mostków. Gdzie proporcje?!

 • 21 listopada 2012 o godz. 16:45

  Szanowni Państwo, kilka faktów:
  1) Pieniądze na kanałek pochądzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i mogą być tylko wydane na cele związane z ochroną środowiska,w tym sensie rewitalizacja kanałku to bardzo dobry pomysł przy wykorzystaniu środków rządowych a nie samorządowych,
  2) Pieniędzy na kanałek nie można wydac na chodniki i żłobki
  3) Dzielnica pozyskała także pieniądze rządowe z programu „Maluch” na budowę żłobka przy Chodeckiej – otwarcie w przyszłym roku, staramy się obecnie o pozyskanie dodatkowych pieniędzy z UE na budowę kolejnego żłobka,
  4)Dzięki zabiegą urzędu Targówek ma jeden z najwyższych budżetów inwestycyjnych w Warszawie (remont LO na Oszmiańskiej, boisko na Bartniczej, przedszkole, kilkanaście ulic na Zaciszu)
  5) Mając ograniczone środki własne (pamiętajmy, że istnieje w Dzielnicy znaczny niedobór środków na wypłatę pensji dla nauczycieli w wysokości kilkunastu milionów złotych)urząd stara się pozyskiwać środki zewnętrzne w postaci dotacji celowych, z takich środków finansujemy m.in.: rewitalizację kanałku, budowę żłobka, Park Rzeźby, programy dla bezrobotnych matek, rewitalizację społeczną blokowisk, część wydarzeń sportowych i kulturalnych

 • 21 listopada 2012 o godz. 19:48

  Panie Mikołajewski, dlaczego główne i zarazem najbardziej eksponowane medialnie ulice naszej dzielnicy jak Sw. Wincentego wciąż STRASZĄ SWOIM WIZERUNKIEM? Dlaczego wciąż moderernizacja tej ulicy jest odkładana… mijają już dziesięciolecia – to nie jest normalne! o kwestiach praktycznych jak udrożnienie zakorkowanych ulic już nie wspomnę bo o tym wspominano już setki razy…

 • 22 listopada 2012 o godz. 07:57

  no i całe szczęście że na nowotrocką trzeba poczekać

 • 22 listopada 2012 o godz. 12:30

  Artykuł wskazuje plany budowy pięciu ulic na Zaciszu, zresztą krótkich. Brawa za to. Pięć to jednak nie kilkanaście. Dodatkowo są to ulice obciążone bardzo małym ruchem (co nie znaczy, że uważam, iż ich budowa jest zbędna). Dla porównania ja i wiele osób prawie każdego dnia dojeżdżamy do przedszkola przy ul. Nauczycielskiej od strony ul. Łodygowej. Koszmar dla auta i dla jego pasażerów, wygląd żałosny, brud, kałuże i błoto. Z całym szacunkiem, ale przy planowanych do budowy w 2013 ulicach nie ma żadnych budynków użyteczności publicznej, a na do przedszkola Nauczycielską można dojechać tylko poprzez błoto, lub nadłożyć 10 minut i kawał drogi dojeżdżając od Radzymińskiej. Jak więc ustalane są priorytety budowy tych osiedlowych ulic?
  Samo przedszkole wygląda jakby miało za moment runąć – remont ten budynek powinien przejść ok 40 lat temu, teraz pewnie nadaje się do wyburzenia. Ale planów brak, dzieciaki nadal tam przychodzą… Dlatego denerwuje mieszkańców 15 milionów na kanałek.
  Tym niemniej wyjaśnienia p. Mikołajewskiego są w wielu punktach racjonalne.

 • 22 listopada 2012 o godz. 13:08

  @el piojo: akurat z tym przedszkolem na nauczycielskiej to nie trafiles. przedszkole na nauczycielskiej wlasnie bedzie przeniesione do nowobudowanego przedszkola na sternhela/drewnowskiego :) z reszta juz pare razy pisali o tym na tej stronie, warto czasem zajrzec do archiwum.

 • 22 listopada 2012 o godz. 13:42

  @memory: fakt, do tej pory żyłem w naiwnym przekonaniu, że będziemy mieli 2 przedszkola. „Przedszkole w przyszłości” :) Córkę w przyszłości będę woził na Sternhela, a teraz się pomęczę z dojazdem na Nauczycielską nie narzekając więcej, przecież to już ostatni rok gdy starsze dziecko tam przebywa.

 • 22 listopada 2012 o godz. 14:37

  Budowa Św. Wincentego to pilne zadanie jednak finansowane z budżetu miasta a nie Dzielnicy. Urząd dokłada wszelkich starań aby tą inwestycję przyspieszyć. Gigantyczny koszt inwestycji oraz kryzys finansów powoduję jednak, że odkładana jest jej realizacja na kolejne lata. W chwili obecnej na finiszu są prace projektowe, w których zostały częściowo uwzględnione uwagi Dzielnicy. Realna szansa na rozpoczęcie tej inwestycji to 2015 rok o ile nie pojawią się protesty związane z projektem.

 • 22 listopada 2012 o godz. 19:20

  Nie wiem czy wszystko należy usprawiedliwiać ” kryzysem finansów ” … to nie kryzys wpływa na decyzje odnośnie podziału finansów na inwestycje w dzielnicach – ten podział zawsze jest nierówny i zawsze na niekorzyść naszej dzielnicy…Trochę to dziwne, bo w zasadzie powinno być odwrotnie. Dlaczego nasi radni są tak mało przekonywujący?, brakuje im argumentów?, zaangażowania? a może charyzmy..a może jeszcze coś innego..

 • 22 listopada 2012 o godz. 19:36

  poza tym, dlaczego planuje się budowę trasy świętokrzyskiej ,której nikt nie chce nawet sami mieszkańcy szmulek a są takie trudności ze św. Wincentego? na trasę świętokrzyską jest jeszcze za wcześnie i jej budowa może paradoksalnie wpłynąć negatywnie na wizerunek i rozwój targówka, natomiast ul Wincentego powinna być odremontowana już dawno temu …

 • 22 listopada 2012 o godz. 23:58

  Coś tu się nie zgadza. Skoro pieniądze na rewitalizację kanałku pochodzą z NFOŚiGW, a pieniądze na adaptację budynku na Chodeckiej na potrzeby żłobka z programu rządowego, to de facto na inwestycje dzielnica wywalczyła niewiele ponad 17,5 mln zł. Kwota ta wygląda już całkiem blado na tle innych dzielnic – zaledwie 10 miejsce w Warszawie. Z tego na inwestycje w obszarze dróg dzielnica wyda zaledwie 3,2 mln zł, co na tle Pragi Płd, Mokotowa, Ursynowa, Białołęki, Wesołej, Wawra i jeszcze kilku innych dzielnic wypada fatalnie. Nie ma więc raczej czym się chwalić, bo gdyby nie te środki z NFOŚiGW to byłoby bardzo kiepsko. Z jednej więc strony cieszę się, że dzielnicy udało się pozyskać środki zewnętrzne, z drugiej strony – smutkiem napawa fakt tak słabego wyniku w negocjacjach z miastem. Zwłaszcza, że nad Targówkiem wisi rozbudowa spalarni odpadów, a ile przy tym złożóno obietnic…

 • 23 listopada 2012 o godz. 09:15

  A ja mam ogromną prośbę i propozycję do adminów. Skoro protest/apel emerytów z Żoliborza zablokował budowę nowego mostu, skoro nie ma chęci na rozbudowę św. Wincentego, nie wiadomo co dalaj z al. Tysiąclecia i trasą Siekierkowską to może powinnismy jako mieszkańcy Targówka, Zacicza, Bródna przygotować protest, zebrać podpisy przeciwko wstrzymaniu/odłożeniu tych inwestycji?

 • 23 listopada 2012 o godz. 11:19

  No i co to da? Ratusz główny i tak ma nas w … Przeczytajcie dziś problem praskich kamienic. Rządząca PO robi tak, żeby nie dyskutować nad tym problemem…

 • 23 listopada 2012 o godz. 11:38

  Przepraszam, ale stwierdzienie ” no i co to da” jest nie na miejscu. oczywiście, że mieszkańcy powinni protestować jeśli decyzje finansowe nie służą rozwojowi naszej dzielnicy … najgorsza jest bierność i propagowanie niezmienności złej sytuacji. Jeśli chodzi o budżet mista to pula jest jedna… czy jest kryzys czy go nie ma, tutaj chodzi o podział tej puli między dzielnice… no i mądre nim zarządzanie – czyli priorytetowe inwestycje.Naszej dzielnicy potrzeba dofinansowania, doinwestowania … to my powinniśmy z budżetu miasta przez jakiś okres czasu dostawać najwięcej- bo sporo jest u nas do nadrobienia.

 • 23 listopada 2012 o godz. 14:09

  No tak, może faktycznie lepiej usiąść i czekać, może „ktoś” coś zrobi albo „ktoś” coś da albo lepiej – samo się zrobi? a tymczasem lepiej stać w korkach, tłoczyć się w autobusach, narzekać.

 • 23 listopada 2012 o godz. 15:26

  Szanowni Państwo, jeśli chcecie się spotkać aby porozmawiać o problemach Dzielnicy oraz założyć jakąś inicjatywę obywatelską w tej sprawię, chętnie udostępnie miejsce w urzędzie lub jednostkach zaleznych, deklaruję również obecność przedstawicieli Zarządu Dzielnicy, radnych i urzędników. Kontakt: kmikolajewski@targowek.waw.pl

 • 27 listopada 2012 o godz. 15:00

  KIEDY BĘDĄ ŚWIATŁA NA SKRZYŻOWANIU KONDRATOWICZA Z BLOKOWĄ? KIEDY BĘDĄ WYMUSZANE ŚWIATŁA NA PRZEJŚCIU DO SZPITALA?
  Niestety ten szlak komunikacyjny jest bardzo uczęszczany przez wołominy, lubujące się w wyprzedzaniu na pasach.

 • 30 listopada 2012 o godz. 13:53

  Nie wiem czy wiecie, ale mamy w Warszawie drugą rzekę o długości ponad 6 km, ta rzeka to linia kolejowa między Targową a Chełmżyńską. Jest to rzeka, którą trudno pokonać pieszo a co dopiero samochodem (chyba, że ten samochód to samolot). Jest to rzeka, która skutecznie odcina Grochów od Targówka. Kiedy wreszcie doczekamy się sprawnego połączenia północy i południa, która władza nam to łaskawie umożliwi zapominając o nas przez kilkadziesiąt lat. Po co budować trasę Świętokrzyską skoro bardziej jest potrzebna w tej chwili domknięta obwodnica śródmiejska. Czy możemy czuć się jeszcze Warszawiakami, skoro u nas w sumie jak na wsi (no może jakimś popegerowskim miasteczku)..

 • 12 marca 2013 o godz. 14:12

  @RON popieram w w całości Twój wpis.
  Trzeba otworzyć naszą dzielnicę na resztę Warszawy.
  Do momentu wybudowania obwodnicy na ROndo Wiatraczna – jesteśmy zamkniętą wioską…. Trzeba walczyć o tą inwestycję, spotykać się, pikietować, bo nikt za nas tego nie zrobi!!!!
  Walczmy o tą inwestycję, bo dzięki niej może coś w kwestii dróg zmieni się na lepsze w Naszej dzielnicy.

 • 28 października 2020 o godz. 15:58

  viagra otc canada viagra viagra without a doctor prescription

 • 30 października 2020 o godz. 06:17

  generic viagra walmart buy viagra online how to get viagra

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.