Autobusy jeżdżą przez środek "Ronda Balcerka"? I tak ma być | | targowek.info

Autobusy jeżdżą przez środek „Ronda Balcerka”? I tak ma być

Najdziwniejsze rondo na Targówku powstało bez zgody władz Targówka, ale za to specjalnie zaprojektowano je w ten sposób, żeby dochodziło na nim „jedynie do kolizji”…

 

Dobra – w tym tekście nie będzimy poruszać naszego postulatu nazwania absurdalnego nowego ronda u zbiegu Gorzykowskiej i Myszkowskiej imieniem Józefa Balcerka. Choć pomysł się spodobał tysiącom mieszkańców dzielnicy, ale o dziwo nie przypadł do gustu wybranym przez nich urzędnikom.

rondo_Balcerka2
Rondo u zbiegu ul. Gorzykowskiej i Myszkowskiej / fot. targowek.info

 

W tym tekście przyjrzymy się za to informacji Zarządu Dróg Miejskich, będącej odpowiedzią na interpelację radnego Miłosza Stanisławskiego (PiS), który dopytywał targówkowskich decydentów, skąd się to rondo w ogóle wzięło i dlaczego jest takie, a nie inne.

Pytanie jak pytanie. Ale jaka przyszła odpowiedź! Przyjrzyjmy się najważniejszym fragmentom pisma podpisanego przez Michała Trzcińskiego, wicedyrektora ZDM.

Wprowadzone zmiany poprzedzone były badaniami ruchu, jak również analizą wprowadzonych zmian pod kątem bezpieczeństwa i płynności ruchu.

To na pewno były dobrze i rzetelnie przeprowadzone badania. Ale zauważmy tylko, że na skrzyżowaniu Gorzykowskiej i Myszkowskiej nigdy nie było korków. A przez cały czas istnienia strony targowek.info (już ponad 3 lata) nie odnotowaliśmy tam ani jednego groźnego wypadku, choć oczywiście jakieś „stłuczki” czasem się zdarzały. Za to kilkaset metrów dalej, u zbiegu Gorzykowskiej i Radzymińskiej kilka razy ginęli potrąceni przez samochody ludzie, i sto metrów w bok, na skrzyżowaniu Myszkowskiej i Barkocińskiej, o płot przedszkola regularnie rozbijają się samochody – ale akurat w miejscu ronda przynajmniej w kilku ostatnich latach do niczego groźnego nie doszło…

Zastosowane rozwiązanie (rondo przejezdne) jest najbezpieczniejszym skrzyżowaniem jednopoziomowym. Według statystyk na tego typu skrzyżowaniach nie dochodzi do poważnych wypadków, a jedynie do kolizji.

Czy my dobrze widzimy? ZDM zbudował rondo nie po to, żeby było tu bezpiecznie (choć wcześniej całkiem bezpiecznie już było), ale żeby dochodziło „jedynie do kolizji”?! Tak, wicedyrektor ZDM naprawdę tak napisał!

Informujemy jednocześnie, że projekt organizacji ruchu, jak również konstrukcja wyspy centralnej od początku zakładały możliwość przejazdu po niej autobusów.

Fakt, takie mini-ronda budowane są w różnych miejscach w Polsce i niektórzy nawet je chwalą. Tylko dlaczego przed rondem na Gorzykowskiej stoją znaki C-12, oznaczające skrzyżowanie o ruchu okrężnym, a nie ma informacji o tym, że ten ruch okrężny nie dotyczy autobusów? I jak się ma widok autobusu, tnącego przez środek ronda przed zaskoczonymi kierowcami osobówek, do wspomnianego „bezpieczeństwa”?…

Projekt organizacji ruchu uzyskał pozytywną opinię Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji, jak również zatwierdzenie Inżyniera Ruchu m.st. Warszawy.

Bez komentarza. Na pewno te instytucje wiedzą co robią.

Jednocześnie informujemy, że zarządcą drogi jest Zarząd Dróg Miejskich i wprowadzenie zmian w organizacji ruchu nie wymaga pozwolenia Urzędu Dzielnicy Targówek, jak również nie są wymagane konsultacje społeczne.

I tu się zdziwiliśmy. Więc ani władze dzielnicy, ani sami mieszkańcy, nie mają najmniejszego wpływu na to, co dzieje się na jednym z najważniejszych skrzyżowań Targówka (tzw. Mieszkaniowego), w centralnym punkcie tzw. obwodnicy osiedla? Nawet nie muszą być o tym wcześniej informowani? Smutne…

Koszt inwestycji wyniósł ok. 80 000 zł.

I to jest najlepsza wiadomość, jaką znaleźliśmy w piśmie wicedyrektora ZDM.

80 tys. zł to mniej więcej tyle samo, ile np. kosztowała słynna swego czasu „instalacja artystyczna” ze śmieci pod urzędem dzielnicy. I aż o 1/3 mniej, niż kosztowały równie niegdyś słynne koncerty nikomu nieznanej śpiewaczki. Ale o nich nikt już prawie na Targówku nie pamięta, a solidnie zbudowane „Rondo Balcerka” (wybacznie, ale lubimy tę nazwę) zostanie z nami na zawsze!

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

13 komentarzy na temat “Autobusy jeżdżą przez środek „Ronda Balcerka”? I tak ma być

 • 2 lutego 2015 o godz. 07:18

  No tak…a o światła na przejściu dla pieszych przez Trocką,przy bazarku od lat nie można było się doprosić.Bo najpierw „nie dało się bo nie” a teraz „nie da się bo się nie opłaca”,gdyż „już zaraz,za chwilę będzie budowa metra i organizacja ruchu się zmieni”.
  A przy tym rondku jakoś kilka dni temu widziałem skasowanego,czarnego sedana,który prawie na płocie budowy SM „Praga” się zatrzymał.Pewnie nie widział rondka,albo zobaczył,że autobus przejeżdża tam tak,jakby żadnego rondka nie było.

 • 2 lutego 2015 o godz. 08:17

  Bezpieczne, to to rondo nie jest. Ostatnio jakiś mosiek nawet się nie zatrzymał przed rondem i jechał wprost na mnie. Kto i po co taki badziew tam wybudował?
  To „coś” jest tak płaskie, że ktoś jak nie wie i nie zerknie na znak, to wjeżdża z rozpędem na to rondo.
  Do władz Targówka i do ZDM – POMYŚLCIE, ludziska POMYŚLCIE!!!!!! Czy u Was myślenie boli?

 • 2 lutego 2015 o godz. 10:08

  Gdzie to można zgłosić ?, to jawna niegospodarność władz Targówka i zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego

 • 2 lutego 2015 o godz. 10:46

  Przy bazarku powinno zbudować duże rondo, a w miejsce ronda balcerka przywrocic dawna organizacje ruchu.

 • 2 lutego 2015 o godz. 11:57

  może zarząd dróg miejskich ZAPOWIE I WYKONA zakończenie prac na trasie toruńskiej na jej odcinku pomiędzy ulicami rembielińską, a łabiszyńską. ludzie tu toną w śmieciach, bo nikt nie sprząta terenów zielonych. ludzie tu toną w błocie, gdyż zdm pozostawił niedokończone chodniki. niech pierw pokończą co rozbabrali, a później niech się biorą za kolejne szwindle.

 • 2 lutego 2015 o godz. 12:00

  Rondo przenieść pod bazarek i słupki przy Remiszewskiej 1 usunąć bo nie ma dojazdu do lokali! A tym co są za tymi słupkami niech sobie odpowiedzą na pytanie co w przypadku pożaru?! Wtedy dopiero byłby płacz.

 • 2 lutego 2015 o godz. 13:47

  To rondo to jakaś masakra, jest bardzo niebezpiecznie. Wcześniej nie dochodziło tam do żadnych sytuacji, ruch odbywał się płynnie. Teraz już kilkukrotnie miałem niebezpieczne zdarzenia gdyż tam każdy myśli iż ma pierwszeństwo

 • 2 lutego 2015 o godz. 15:10

  zajmijcie sie pocztą na Wincentego.

  max. 2 okienka, ludzie marzną na dworzu…
  dzień w dzień od 8 do 20

 • 2 lutego 2015 o godz. 19:29

  moj Hummer lubi takie kocie lby

 • 2 lutego 2015 o godz. 20:45

  On na bank pomylił skrzyżowania i nawet nie wie gdzie zbudwali rondo tylko z nazwy ulic plan wykonany i premia bedzie !

 • 2 lutego 2015 o godz. 22:24

  jAKIEGO Balcerka?????? To jest Rondo Hanny Gronkiewicz Waltz!!!!!

 • 7 lutego 2015 o godz. 16:45

  80tys. za wymalowanie farbą kółka na asfalcie, niech mi tyle dadzą, moge nawet pare kółek wymalować :)

 • 8 lutego 2015 o godz. 19:35

  A mi tam pasuje to rondko ruch idzie sprawniej niz poprzednio

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.